Test notebooku HP Omen: Návrat vo veľkom štýle 1


Navonok atraktívny a kvalitne spracovaný herný notebook a kompaktnými rozmermi, ktorý čaká na výzvy.

Výrobca HP sa pred niekoľkými rokmi pokúsil o dobytie trhu s hernými notebookmi, no jeho ťaženie skončilo neúspechom.

Po čase ale opäť nabral dostatok síl, aby do boja pustil nového gladiátora menom Omen. Zariadenie spolieha na neopozeraný dizajn, kompaktnosť a pritom solídny výkon. Je toto nový recept na úspech?

Kvalita spracovania na prvom mieste

Nový HP Omen v prvom rade zaujme svojím netradičným vzhľadom, ktorým sa hravo odlíši od pelotónu konkurentov. Ostro zrezané okraje celokovového šasi v čiernom vyhotovení navodzuje dojem, akoby notebook pochádzal z iného sveta.

Šasi je náchylné na odtlačky a nečistoty

Šasi je náchylné na odtlačky a nečistoty

Netradičné zrezanie šasi po okrajoch so sebou ale prináša pomerne ostré hrany, ktoré pri dlhodobom písaní alebo hraní môžu niekomu prekážať. To je ale len jedna malá výčitka z hľadiska ergonómie, v smere kvality spracovania môžeme Omen len chváliť.

Ostré hrany môžu na zápästí omínať

Ostré hrany môžu na zápästí omínať

Napriek príjemnej hrúbke 19,9 milimetra a na pomery herných notebookov nízkej hmotnosti (2,15 kilogramu) je telo skutočne pevné, pri väčšom tlaku len jemne pruží. Nikde necítiť žiadnu vôľu a pri stláčaní nepočuť pazvuky.

Prenášanie notebooku je vzhľadom na rozmery a hmotnosť bezproblémové

Prenášanie notebooku je vzhľadom na rozmery a hmotnosť bezproblémové

Všetky konektory vzadu

Trošku nepraktické sa nám ale zdá presunutie všetkých konektorov dozadu. Pred pripojením periférií sa tak používateľ musí pozrieť, kam dané zariadenie vlastne zapája. Vzadu treba taktiež počítať s dostatkom priestoru pre káble.

USB porty sú blízko pri sebe, dva rozmernejšie kľúče do susedných konektorov človek nepripojí

USB porty sú blízko pri sebe, dva rozmernejšie kľúče do susedných konektorov človek nepripojí

Nájdeme tu štyri USB porty, HDMI, Mini DisplayPort, kombinovaný zvukový jack a napokon konektor napájania. Pri snahe o pripojenie nejakého zariadenia nám napríklad prekážal aj samotný napájací kábel.

Pre bezdrôtovú komunikáciu má Omen k dispozícii Bluetooth 4.0 a Wi-Fi 802.11b/g/n. Podľa našich skúseností notebook podporuje len pásmo 2,4 GHz, sieť pracujúcu v 5 GHz nevidel.

Čítačka pamäťoviek je ako jediná ukrytá vpravo. Kartu pohltí prakticky celú, takže zbytočne nevytŕča

Čítačka pamäťoviek je ako jediná ukrytá vpravo. Kartu pohltí prakticky celú, takže zbytočne nevytŕča

Klávesnica s bohatými možnosťami úprav

HP Omen spolieha na chicklet klávesnicu s dostatočným zdvihom a optimálnym odporom tlačidiel bez zasekávania. Pri písaní nám ale mierne prekážal prerastený Caps Lock, ktorý sme občasne nechtiac stlačili namiesto tlačidla A.

Naopak, pri hernom notebooku by sa hodil skôr väčší ľavý Shift a celkom ideálne nie sú ani vertikálne kurzorové tlačidlá, ktoré výrobca natlačil do jediného klávesového bloku.

Chrómované pánty dodávajú punc luxusu, „streknutie“ farbou zase pridáva na netradičnosti

Chrómované pánty dodávajú punc luxusu, „streknutie“ farbou zase pridáva na netradičnosti

Numerický blok chýba, namiesto neho výrobca vľavo umiestnil šesticu programovateľných tlačidiel, ktorým je možno spolu priradiť až 30 rôznych funkcií. Každé z tlačidiel totiž funguje aj v kombinácii s iným klávesom, teda napríklad Fn + P1 alebo Shift + P1 a podobne.

Kvôli programovateľným tlačidlám je základ klávesnice mierne posunutý doprava

Kvôli programovateľným tlačidlám je základ klávesnice mierne posunutý doprava

Na nastavenie funkcií, respektíve makier slúži softvérová aplikácia, kde používateľ nájde i bohaté možnosti úprav farieb podsvietenia. Klávesnica je rozdelená hneď do niekoľkých blokov vrátane W, A, S, D, programovateľných tlačidiel alebo tlačidla napájania.

Podsvietenie klávesnice je možné upraviť podľa osobného vkusu

Podsvietenie klávesnice je možné upraviť podľa osobného vkusu

V neposlednom rade je možné zmeniť farbu podsvietenia pod mriežkami reproduktorov, ktoré sa navyše dynamicky mení v závislosti od hudby či zvukov v hre. Veľmi efektné.

Clickpad poteší rozmernou plochou, na ktorej prsty príliš nedrhnú, ako aj solídnou presnosťou. Pri stlačení ale počítač niekedy nereagoval.

Meniace sa podsvietenie reproduktorov je sympatickým spestrením. Samotný zvuk ale mohol byť hlasnejší, basy prakticky absentujú

Meniace sa podsvietenie reproduktorov je sympatickým spestrením. Samotný zvuk ale mohol byť hlasnejší, basy prakticky absentujú

Displej rozumie dotykom

HP Omen ponúkne 15,6-palcový displej s podporou dotykového ovládania, ktoré so sebou prináša lesklú povrchovú úpravu, a teda aj nechcené odlesky. Maximálne podsvietenie je ale dostatočné, a tak je obraz čitateľný aj za bieleho dňa.

Veko displeja je možné otvoriť jednou rukou, bez pridržania základneVeko displeja je možné otvoriť jednou rukou, bez pridržania základne

Vzhľadom na herné nasadenie by ale podľa nás bol lepšou voľbou nedotykový displej s matným povrchom. V čase písania článku sa ale takáto verzia nepredávala.

Rozlíšenie Full HD (1 920 × 1 080 pixelov) považujeme za rozumnú voľbu. Obraz je dostatočne jemný a priveľa pixelov si aspoň nezapýta nadmerné množstvo výkonu pri hrách. Napokon vyzdvihneme aj IPS displej s vierohodným podaním farieb bez výrazných deformácií pri rôznych uhloch pohľadu.

Mierna zmena niektorých farieb sa dostavuje len pri extrémnych náklonochMierna zmena niektorých farieb sa dostavuje len pri extrémnych náklonoch

Solídny výkon

Napriek štíhlemu telu HP Omen po stránke hardvérovej konfigurácie nesklame. Mozgom je procesor Intel Core i7-4710HQ s frekvenciou 2,5 až 3,5 GHz. V praxi ale takt v rámci všetkých jadier počas záťaže dosahuje 3,3 GHz.

.

Kliknite pre zobrazenie kompletných výsledkov testu

Notebook si slušne poradí aj s náročnejšími úlohami ako je práca s grafikou či prevody multimédií. K svižnosti systému zároveň prispieva 8 GB RAM i 256GB SSD SanDisk. Daná kapacita ale pri veľkosti dnešných hier môže čoskoro prestať stačiť.

. .

Použitý SSD disk patrí k rýchlejším modelom

Grafický výkon má na starosti Nvidia GeForce GTX 860M. Ide o starší model, no spadá do aktuálnej architektúry Maxwell (jadro GM107). K dispozícii má až 4 GB videopamäte štandardu GDDR5.

Hra a nastavenie detailov Priemerné fps
Battlefield 4 (1 920 × 1 080 px, Ultra, 4 × MSAA) 30,9
Crysis 3 (1 920 × 1 080 px, Very High, bez AA, 1 × AF) 21,9
Mafia II (1 920 × 1 080 px, High, AA zapnuté, 16 × AF, PhysX vypnuté) 74,7
Mafia II (1 920 × 1 080 px, High, AA zapnuté, 16 × AF, PhysX vysoké) 33,3
Metro 2033 (1 920 × 1 080 px, Very High, AAA, 16 × AF, DOF zapnuté, pokročilé PhysX zapnuté) 22,8
Sniper: Ghost Warrior 2 (1 920 × 1 080 px, Very High) 30,0
Tomb Raider (1 920 × 1 080 px, Ultra, FXAA, 16 × AF, TressFX zapnuté) 29,2

HP Omen pritom zvláda aj novšie a náročné hry, avšak používateľ miestami bude musieť pristupovať k orezávaniu vyhladzovania hrán či grafickým detailom. Pri posudzovaní výkonu navyše treba brať ohľad aj na vyššiu náročnosť chystaných titulov.

Pri nastavení pokročilých grafických detailov dokážu grafiku prevetrať aj staršie hry

Pri nastavení pokročilých grafických detailov dokážu grafiku prevetrať aj staršie hry

Efektívne chladenie

Výkon je ale stále dobrý aj vzhľadom na prevádzkové vlastnosti notebooku. Napriek štíhlemu telu totiž nemôžeme povedať, že by nadmerne hučal. V pokoji síce ventilátor počuť, no nejde o nič, čo by zásadne prekážalo. Pri hraní sa už hlučnosť zvýši, avšak stále notebook radíme do kategórie tých tichších.

Podsvietené sú aj zadné otvory chladenia. Intenzita svetla sa zvyšuje s narastajúcimi otáčkami ventilátorov

Sklamaním určite nie sú ani teploty. Pri dlhšom hraní sme namerali maximálne 87 stupňov na procesore a 79 stupňov na grafickom jadre. Spokojní sme boli aj s povrchovými teplotami opierok na zápästie a clickpadu.

Kritické oblasti nepečú

Kritické oblasti nepečú

V čase merania teplota okolitého vzduchu dosahovala 24 stupňov

V čase merania teplota okolitého vzduchu dosahovala 24 stupňov

V strede spodnej časti klávesnice sme síce namerali viac než 40 stupňov, avšak s kovovou konštrukciou oddeľujúcou jednotlivé tlačidlá používateľ neprichádza do kontaktu. Plastové klávesy boli naopak chladné.

Štandardná výdrž

HP Omen disponuje akumulátorom s kapacitou 56 Wh, ktorý je ale zakonzervovaný v tele, takže ho nie je možné v rýchlosti vymeniť. Jeho výdrž je obstojná – pri polovičnom podsvietení a prehliadaní webu sme namerali štyri hodiny nepretržitého chodu. Sledovanie HD filmu batériu vyšťavilo za rovnaký čas.

Typ záťaže Čas chodu na batériu
Web test (Intel HD Graphics 4600) – polovičný jas 4:02
Film test (Intel HD Graphics 4600) – polovičný jas 4:00
Crysis (Nvidia GeForce GTX 960M bez Battery Boost) – polovičný jas 0:56

Výrobcu ale musíme pochváliť za veľmi dobre zvládnutú správu napájania. Pokiaľ je totiž notebook na batérii, v režime maximálneho výkonu zo seba dokáže dostať takmer identický výkon, aký ponúka pri napájaní zo siete.

Spodný kryt je perforovaný pre nasávanie chladného vzduchuSpodný kryt je perforovaný pre nasávanie chladného vzduchu

Pri úspornom režime sa naopak takty držia nižšie, čo znižuje výkon, no šetrí batériu. My sme výdrž merali na maxime, kedy HP Omen odolával necelú hodinu.

Boj sa môže začať

HP urobilo prvý dôležitý krok a po dlhej odmlke uviedlo na trh herne orientovaný notebook, ktorý môže zaujať. Okrem presunutia všetkých konektorov dozadu a trochu nepraktickým ostrým hranám mu príliš nemáme čo vytknúť. Spomenúť môžeme aj integráciu batérie do tela, no k tomuto „praktickému“ ťahu sa uchyľujú v podstate všetci producenti.

Dôvodov na pochvalu sa ale naopak nájde viac. Vyzdvihnúť musíme kompaktnosť, nízku hmotnosť a pritom výbornú kvalitu vyhotovenia. Vzhľadom na proporcie určite spomenieme aj výkon, ktorý síce nie je špičkový, no počítač zvláda aj novšie hry na slušných detailoch. Pritom výrazne nehučí ani nehreje.

Až na pár zaváhaní nás nezradila ani klávesnica, ktorá navyše ponúkne rôznorodé možnosti podsvietenia a nastavenia makier. V neposlednom rade poteší IPS displej s Full HD rozlíšením. Ponúkne síce aj dotykové ovládanie, no pri hernom notebooku by sme skôr ocenili matný povrch bez dotykov, vďaka čomu by istotne klesla aj cena. Nami testovaná verzia HP Omen totiž stojí 1 350 eur.

Notebook nespolieha na „dravý“ vzhľad, aký často vídame u herných notebookovNotebook nespolieha na „dravý“ vzhľad, aký často vídame u herných notebookov

V tejto hladine je konkurencia naozaj silná a každý si chce uchmatnúť aspoň malú časť z trhového koláča. Pokiaľ by sme mali novému HP Omen nájsť najbližších rivalov, ukážeme na Lenovo IdeaPad Y50-70alebo Acer Aspire V15 Nitro, ktoré sme testovali pred nejakým časom.

Oproti novinke od HP oba ponúknu všakovaké konfigurácie s rôznym výkonom a výbavou, čo im umožňuje nezanedbateľné cenové manévrovanie. V nejednom prípade sú teda lacnejšie. Omen ale naopak víťazí kvalitou spracovania. Pokiaľ by navyše s odstupom času zlacnel, mohla by jeho atraktivita v očiach potenciálnych zákazníkov ešte stúpnuť.

V skratke

HP Omen poteší veľmi dobre zvládnutým dielenským spracovaním a neopozeraným vzhľadom. Napriek kompaktnosti ponúkne slušný výkon aj pre novšie hry, no pri veľmi vysokých grafických detailoch mu už zvykne dochádzať dych.

Zamrzí presunutie všetkých konektorov dozadu a celkom optimálne nie sú ani ostré hrany šasi.

Dôležité prednosti

  • Kompaktné rozmery
  • Kvalitné spracovanie
  • Dotykový IPS displej s Full HD rozlíšením
  • Solídny výkon
  • Dobre zvládnuté chladenie
  • Bohaté možnosti úpravy podsvietenia klávesnice
Hlavné nedostatky

  • Ostré hrany zhoršujú ergonómiu
  • Všetky konektory sú vzadu
  • Batéria je vstavaná v tele

.

Model HP Omen 15-5000nc (K1G93EA)
Rozmery 382,9 × 245,7 × 19,9 mm
Hmotnosť 2,15 kg
Akumulátor 56 Wh
Displej 15,6 palca (39,6 cm), 1 920 × 1 080 px, lesklý, IPS, dotykový
CPU Intel Core i7-4710HQ (Haswell), 4 × 2,5 až 3,5 GHz, HT
RAM 8 GB DDR3L
Integrované grafické jadro Intel HD Graphics 4600
Dedikovaný grafický akcelerátor Nvidia GeForce GTX 860 (GM107), 4 GB GDDR5
Obrazové výstupy Mini DisplayPort, HDMI
Audio I/O Kombinovaný zvukový vstup a výstup
HDD SanDisk, 256 GB, SSD
Optická mechanika nemá
Konektivita 4 × USB 3.0
Rozšírenie čítačka pamäťových kariet
Bezdrôtové adaptéry Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0
Sieť gigabitový Ethernet
Operačný systém Windows 8.1 64-bit
Orientačná cena 1 350 eur

Zdroj: zive.sk

Komentáre:

Komentárov


Zanechať komentár

Jedna myšlienka “Test notebooku HP Omen: Návrat vo veľkom štýle