Thunderbolt 2 ako prídavná karta – Intel spúšťa Thunderbolt upgrade program


Intel sa snaží rozšíriť Thunderbolt pomocou programu namiereného medzi výrobcov dosiek – Thunderbolt Ready.

V súčasnosti má USB tretej generácie dosť navrch – je rýchle, existuje preň množstvo zariadení, je kompatibilné s predchádzajúcim štandardom a je prakticky na každej novej doske. Thunderbolt 2 je síce rýchlejší ako USB 3.0, no jeho rozšírenie je pomerne sporadické, najmä mimo Apple tábor. To sa snaží Intel zmeniť (paradoxne Intel stojí ako za USB3, tak za Thunderboltom).

Intel sa rozhodol uviesť program Thunderbolt Ready, do ktorého chce zapojiť výrobcov základných dosiek. V súčasnosti je Thunderbolt integrovaný na základných doskách, pričom interne je naň privedený DisplayPort z integrovanej grafickej karty. Intel chce po novom vydať prídavnú PCI-e kartu s rozhraním Thunderbolt 2 (20Gb/s), ktorá by bola osadená v špecifickom PCI-e slote, plus by sa musela pripojiť na špecifickú sadu pinov na základnej doske (pravdepodobne audio), a aby toho nebolo málo, tak je nutné do nej pripojiť aj DisplayPort, či už z integrovaného GPU alebo PCI-e grafickej karty, ak ním disponuje. Celé by to malo vyzerať nasledovne:

(Asus Z87-Pro s kartou ThunderboltEX II)

Jedným z prvých výrobcov, ktorí sa do programu prihlásili, je Asus, ktorý chce uviieť túto upgrade kartu po názvom ThunderboltEX II. Ako prvá doska s podporou tohto upgrade by mala byť Z87-Pro, nie je však jasné, či už súčasná revízia dosky alebo nejaká pripravovaná. Ďalšie dosky z dielne Asusu s podporou Thunderbolt Ready by sa mali objaviť po novom roku, podobne ako aj samotná upgrade karta, ktorej cena je momentálne neznáma.

Zdroj: bit-tech.net

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár