Deepcool Gammaxx 400 – srdcom Deepcool, montážou AMD/Intel Box


Po recenzii obrovského, výkonného a drahého chladiča Assassin II od Deepcool zamierime na opačný koniec cenového rebríčka. Dnes sa pozrieme na cenovo dostupný chladič Gammaxx 400 od tejto čínskej spoločnosti, ktorý svojim montážnym systémom napodobňuje základné chladiče Intel Box a AMD Box. Výkonom na tom Gammaxx taktiež nie je o moc lepšie…

Deepcool Gammax 400 – Balenie, príslušenstvo

Zatiaľ čo high-end chladič Assassin II v našich internetových obchodoch zatiaľ nekúpite (a táto situácia sa zrejme nezmení), Gammaxx 400 nie je novinka a v obchodoch je už dlhú dobu. Chladič do redakcie dorazil v pomerne malej škatuli v bielo-modrom šate. Jednotlivé steny balenia sú samozrejme popísané množstvom textu a priamo na balení je zobrazený aj návod na inštaláciu prostredníctvom obrázkov. Vo vnútri sa totiž žiadny papierový návod neukrýva, iba brožúrka s portfóliom spoločnosti, ktorá pravdepodobne nebude súčasťou balenia chladičov zakúpených v obchodoch.
    
Otvorením balenia zistíme, že chladič chránia iba kartóny, žiadne polystyrénové či penové vložky. V jednej časti sa ukrýva pasív s ventilátorom, ktoré sú kartónovou priehradkou oddelené od krabičky s príslušenstvom. Tá je pomerne veľká, no veľkú časť z nej vypĺňa iba vzduch. Príslušenstvo nie je nijak bohaté a obsahuje iba potrebné súčiastky pre montáž na Intel a AMD platformu a teplovodivú pastu v malom sáčku. Pozitívom sú aspoň ďalšie 2 montážne spony pre ventilátor a pasív je tak možné osadiť dvojicou ventilátorov (druhý nie je súčasťou balenia).
Už na fotke príslušenstva môžete vidieť, že chladiču chýba backplate. Ak si navyše všimnete aj kovový rám s plastovými push-pinmi bude vám jasné, ako sa chladič montuje. Kompatibilite však ťažko niečo vyčítať a chladič nasadíte na všetky rozšírené patice. Výrobca sľubuje, že chladič skrotí Intel procesory s TDP 130W a AMD procesory s TDP 125W. Na balení je navyše malý obrázok, ktorý tvrdí, že chladič je pripravený bojovať s pretaktovanými procesormi s TDP 150W.

Špecifikácie

Deepcool Gammaxx 400
Rozmery pasívu (s ventilátorom)
135x80x154,5mm (š x h x v)
Hmotnosť (s ventilátorom)
709g
Materiál rebier
hliník
Heatpipes
4x6mm
Materiál heatpipes
meď
Základňa
priamy kontakt heatpipes s CPU
Ventilátor
neznámy model
Rozmery ventilátora
120x120x25mm
Otáčky ventilátora
900±150~1500±10%RPM
Maximálny prietok vzduchu ventilátora
74,34CFM
Hlučnosť ventilátora
17,8~30dB(A)
Ložiská ventilátora
hydro bearing
Konektor ventilátora
4pin PWM
Maximálne TDP
130W Intel, 125W AMD
Kompatibilita
Intel
LGA 1150, 1155,1156, 2011, LGA 775 a 1366
AMD
AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+
Cena (jún 2015)
od 37€ (zdroj: heureka.sk)

 

Deepcool Gammax 400 – Dizajn, spracovanie

Neveľký chladič využíva klasickú vežovitú konštrukciu so symetrickým dizajnom. To, ako chladič natočíte na procesore by tak malo byť v podstate jedno. V mojom prípade však už na pasíve boli upevnené 4 antivibračné podložky a tak bola orientácia jasná. Pasív má no oboch bokoch odspodu niekoľko rebier kratších čím je zaistené, že nedôjde ku kolízii s pasívami či operačnými pamäťami.
    
Pasív nie je nijak zvlášť vysoký (154,5mm), no obsahuje až 50 rebier. Tie sú k sebe nahusto poukladané a prepojené na kraji. Pevnosť je dobrá a pri bežnej manipulácii by k zohnutiu dôjsť nemalo. Vrchné a spodné rebro zdobí jemné logo Deepcool. Výrobca šetril na materiáloch a hliníkové rebrá nie sú poniklované.
    
Nikel obišiel aj heatpipes, ktoré sú 4 zahnuté do tvaru U. Ich priemer výrobca neudáva, no ide o klasické 6mm hrubé heatpipes. Ich úlohou je odvod tepla z hliníkovej základne, ktorá využíva priamy dotyk heatpipes s IHS procesora. Prepojenie heatpipes so základňou vyzerá na oko dobre a nikde nie je vidieť vytečený cín, no medzi heatpipes a hliníkovým blokom základne sú drobné medzierky, ktoré je cítiť napríklad aj nechtom. Tieto medzierky môžu byť zdrojom vzduchových bublín. Zbrúsenie taktiež nie je dokonalé a na základni je jasne vidieť voľným okom pohyby po fréze. Tieto drobné zárezy spôsobujú problémy najmä pri čistení teplovodivej pasty, ktorá sa zle spomedzi medzierok odstraňuje. Inak je základňa rovná a výrobca nevyužil žiadne konkávne tvary.
    
Podstatným prvkom chladiča je aj ventilátor. Ide o neznámy 12cm model, ktorý nemá označenie ani vzadu na nálepke. Ventilátor má 9 polopriehľadných lopatiek, ktoré sa dokážu točiť v rozmedzí od 900RPM po 1500RPM. Typ ložísk je uvedený ako „hydro ložiská“, životnosť ventilátora však uvedená nie je. Hlavnou devízou ventilátora by mali byť 4 modré LED, ktoré počas prevádzky svietia a vytvárajú tak zaujímavý svetelný efekt. Tieto LED sú v rohoch ventilátora trochu neesteticky prispájkované káblikmi k stredu ventilátora. Ventilátor sa tvári akoby chcel poskytnúť viac montážnych otvorov v rohoch, ktoré výrobca predpripravil. Bežným tlakom sa mi ich však nepodarilo preraziť a tak mi nie je jasné či ide iba o akýsi dizajnový prvok alebo treba chytiť do rúk vŕtačku a opatrne si spraviť otvory.
    
    

 

Cely článok nájdete na stránkach autora ,,pc.sk

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár