HiFi 100W výkonový NF zosilňovač 1


vkope_MOSFET100W_AMPToto zapojenie v sebe skrýva mnoho krásy. Jednak je jednoduché, ľahko sa oživuje. Je lacné. A má špičkové parametre. Nelineárne skreslenie THD je pod 0,01% merané na f = 1kHz pri výkone 90W impedancia záťaže 4Ohm. Je ho možné použiť až do impedancie 2Ohm, ak použijete IRF540 (IRF9540).
Šírka prenášaného pásma 5Hz – 100kHz -> super parametre ako pri lampovom zosilňovači!!! Hodí sa hlavne pre začinajúce skupiny, ktoré nemajú na drahé kvalitné zosilňovače.

 

 

 

 

Schéma :

schema_MOSFET100W_AMPTakže poďme na to. Napájanie je symetricke +30V, 0V, -30V. Ak zozeniete lepsie MOSFETy ako IRF530 a IRF9530, tak to napätie môžete zvýšiť kľudne aj na +40V -40V. Trimrom P1 nastavujeme prúd naprázdno tečúci MOSFETmi, pretože je to zapojenie v triede AB. Tým sa dosiahlo najnižšie možné skreslenie. K tomu dopomáha aj 100% záporná spätná väzba z výstupu cez R6 na Bázu tranzistora T2. POZOR ak to budete prvykrát zapájat na tvrdý zdroj napätia, tak sa uistite že trimer P1 je vytočený smerom k okraju kde je na schéme R11. A uistite sa, že MOSFETy sú na dobre dimenzovanom chladiči s veľkou plochou. Nesmú byť s ním vodivo spojené, čo si treba overiť ohmetrom. Čiže treba ich pripevniť na chladič cez podložku a priechodku!!! Aby ste predišli tepelnému preťaženiu MOSFETov. Oživujeme to takto:
Vstup sa najprv spojí nakrátko zo stredom napájania teda 0V. Potom zapojíme do vrchnej (kladnej) vetvy napájania ampérmeter z rozsahom 2A a pripojíme na zdroj napätia. Prúd prechádzajúci MOSFETmi nastavíme pomocou trimra P1 a to tak, že sledujeme hodnotu prúdu na ampérmetri. Tá by mala byť od 50mA do 100mA. Čím vyšší prúd zvolíme tým nižšie skreslenie získame, ale na druhej strane sa budú veľmi hriať MOSFETy, takže rozumný kompromis je prúd cca 70mA. Po nastavení prúdu na prázdno, odpojíme od vrchnej (kladnej) vetvy ampérmeter a na vstup pripojíme zdroj NF signálu a na výstup pripojíme reproduktor. Zvuk by mal byť neskreslený a čistý. Rezistorom R7 sa nastavuje napäťový zisk zosilňovača z hodnotou 2,2kOhm zisk 20 a z 470Ohm zisk 100. Namiesto IRF530 (IRF9530) je podľa mňa lepšie použiť IRF540 (IRF9540). Je tam možné dať aj IRF640 (IRF9640)… ak s týmito MOSFETmi zvýšite aj napájacie napätie na +50V a -50V nie je problém získať 200W zosilňovač. Ale možno sa už bude treba pohrať zo zapojením. Pri stavbe a oživovaní želám veľa úspechov.
Zoznam súčiastok :

Plošný spoj :

plosak_MOSFET100W_AMP

 

 

Osadenie :

osadenie_MOSFET100W_AMP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dióda D1 nie je napísaná v zozname, je to kremíkový typ 1N4148.

Komentáre:

Komentárov


Zanechať komentár

Jedna myšlienka “HiFi 100W výkonový NF zosilňovač

  • Pc Čip
    Pc Čip Autor príspevku

    Lubomír Soganic
    ,,,Nehnevajte sa za oneskorenú odpoveď.,,
    No na tu druhú otázku by som odporúčal dorobiť ochranu reproduktorov,alebo aspoň oneskorené zopnutie cez relé.A ohladom prvej vady(otázky),,ako prvé by som prekontroloval celý ten koncový stupeň na plošnom spoji,poprípade súčiastky,studené spoje atď.Ak by sa žiadna chyba nenašla,,kontaktoval by som majitela článku,možno s tým má skúsenosť.
    Článok je zo stránok https://svetelektro.com ,,,ale daného majiteľa neviem,zrejme sa to zabudlo zverejniť,,,ale ako som ho hľadal,tak jeho článok už ani neexistuje.Skúste sa opýtať niekoho na danej stránke.