Nie len 14nm procesory bude mať Intel zastúpené v 3 generáciách, ale aj 10nm procesory. Dlhoročný tick-tock rytmus tak Intel zrejme definitívne opustí.
Najväčší výrobca procesorov na svete mal každý rok vo zvyku priniesť novú architektúru procesorov založenú na starom výrobnom procese s tým, že na ďalší rok ju previedol na zmenšený výrobný proces. Tento dvojročný cyklus dostal zaužívané pomenovanie ako „tick-tock“ rytmus a Intelu sa darilo udržiavať ho pri živote od roku 2006 od 65nm procesorov až po 22nm procesory Ivy Bridge a Haswell. Už tu došlo k narušeniu tick-tock rytmu nakoľko Intel v roku 2014 uviedol ešte nie príliš zaujímavú Haswell Refresh sériu procesorov taktiež na 22nm výrobnom procese.
Potom na scénu vstúpili 14nm procesory Broadwell, ktoré onedlho nahradili aktuálne Skylake procesory. Tým sa však éra 14nm Intel procesorov neskončí a na tomto výrobnom procese uvedie Intel aj nasledujúcu, v poradí už 7. generáciu Core procesorov označovanú ako Kaby Lake. Tá by mala debutovať ešte tento rok.
Prvými 10nm procesormi Intelu by mali byť Cannonlake procesory, ktoré na trh dorazia niekedy v roku 2017. Aj 10nm výrobný proces by mal byť prítomný v troch generáciách Intel procesorov. Po Cannonlake to budú Icelake v roku 2018 a v roku 2019 nakoniec Tigerlake. Viaceré zdroje potom uvádzajú v roku 2020 prechod na 5nm výrobný proces s využitím EUV technológie, no v starších roadmapách Intelu figuruje ešte predtým 7nm proces.
Keďže vyššie spomenuté informácie nepochádzajú od Intelu treba ich brať s určitou dávkou rezervy. Vzhľadom na komplikovanejší prechod na nižší výrobný proces a slabšiu konkurencieschopnosť od AMD však môže prechod na 10nm proces skutočne Intel donútiť k uvedeniu 3 generácii procesorov.
Zdroj: guru3d