Kúpite si nový počítač, nainštalujete Windows a primárny pevný disk či SSD má automaticky označenie písmenom C. Prečo je tomu tak? Odpoveď je jednoduchá.
Toto označenie nesú pevné disku so sebou už desaťročia odkedy ovládli počítače operačné systémy MS-DOS a neskôr Windows, no počiatky označovania sú späté s firmou IBM a siahajú do 60-tych rokov minulého storočia. Práve IBM vo svojich systémoch CP-40 a CP/CMS začala používať označovanie úložných priestorov pre lepšie rozlíšenie. U CP/CMS slúžili písmenka na identifikovanie logických jednotiek, no neskôr ako napríklad u CP/M od Digital Research slúžili k pomenovaniu fyzických úložných jednotiek.
IBM neskôr v roku 1980 začala rokovať so spomínanou firmou Digital Research pretože chcela použiť v tej dobe populárny CP/M systém na svojich osobných počítačoch. Rokovania medzi firmami však z dodnes nie celkom jasných príčin neboli úspešné. IBM sa tak obrátila na mladú spoločnosť Microsoft, od ktorej získala systém 86-DOS, čo bol akýsi klon CP/M. IBM si 86-DOS premenovala na MS-DOS.
Keďže 86-DOS bol klonom CP/M aj on používal rovnakú značkovaciu schému diskových priestorov. To vysvetľuje, prečo aj dnes u Windows systémov nachádzame stále značenie diskov týmito písmenkami. Prečo je však pre pevný disk vyhradené C?
Prvé systémy ako aj CP/M nemali ešte vo zvyku pracovať s klasickými platňovými pevnými diskami. Namiesto toho boli primárnym médiom diskety formátu 5 1/4″. Tieto disketové jednotky tak niesli označenie A aj v MS-DOS a niektorých iných systémoch. Niektoré počítače však mali až dve disketové mechaniky. Žiadny problém, druhá niesla označenie B. Keď sa potom do módy dostali 3,5″ diskety, ktoré vystriedali veľkých súrodencov, niesli aj tieto mechaniky označenia A a B.
Pomaly tak už asi tušíte, prečo majú pevné disky označenie C. Je to jednoducho preto, že keď dorazili do počítačov pevné disky, prvé 2 písmena abecedy už boli obsadené. Pevné disky tak niesli označenie C, ktoré im prischlo až dodnes napriek tomu, že v drvivej väčšine počítačov ide o primárne médium a disketové mechaniky sú už skôr vzácnosťou. Samozrejme je možné toto označenie zmeniť napríklad v správcovi partícii vo Windows.
Za zmienku tiež stojí fakt, že systémy založené na UNIX a Linux systémoch nepoužívajú písmenkovú schému označovania. Miesto toho je koreň (root) označený jednoducho lomkou (/). Zaujímavosťou je, že MS-DOS nepoužíval C pre označenie primárneho pevného disku na každom systéme. Napríklad Apricot PC uvedený v roku 1983 mal rezervované A a B pre pevné disky a C a D pre disketové mechaniky. Išlo však skôr o výnimku.
Zdroj: gizmodo