Prichádza Steam OS od Valve


Už čoskoro sa dočkáme nového operačného systému,  založenom na Linuxe a kompletne zdarma.

Valve včera oznámila svoj nový operačný systém založený na Linuxe, navrhnutý pre hráčov priamo „do obývačky“. Ide o prvý krok na ceste k Valve Steam Box, vízie pre otvorenú hernú konzolu. Valve sa orientuje pravdepodobne správnym smerom, keďže má veľmi širokú základňu hráčov na Steam-e. Krok ku konzole na vlastnom operačnom systéme je lákavým pre väčšinu komunity. Nehovoriac o tom, že bude konkurovať ostatným konzolám.

Spoločnosť oznámila, že poprední výrobcovia hier majú skúsenosti s Linuxom a začnú pripravovať tri tituly natívne „bežiace“ na Steam OS už v priebehu 2014. Konzoly Steam OS budú mať aj riešenie pre existujúce knižnice hier pre Windows, ide o tzv. in-home streaming. Nebude to ako pri nVidia Shield, ale pôjde o streamovanie hier cez WiFi z domáceho počítača priamo do televízora. Do budúcna sa funkcia zahrnie aj do Steam klienta.

Streamovanie audio/video služieb bude tiež natívne podporovat Steam OS aj Steam. Nebude chýbať ani podpora široko používaných audio/video služieb. „Keď sme sa rozhodli priniesť hráčom Steam priamo do obývačky, zhodli sme na, že najlepším riešením pre našich užívateľov je operačný systém“ – vyhlásila spoločnosť. Podľa Valve, tým že pracuje na úrovni operačného systému sa im podarilo zlepšiť grafický výkon, zvuk a aj zredukovať odozvu ovládačov.

Ďalším dôvodom tohto kroku je, že Valve vidí Windows 8 ako hrozbu. Spoluzakladateľ Valve Gabe Newell nazval Windows 8 ako „katastrofu“ a verejne obvinil Microsoft zo zabrzdenia predaja počítačov. Windows 8 taktiež prichádza s vlastným App Store, ktorý môže potenciálne znížiť príjem Valve zo Steam-u a naopak zvýšiť svoje predaje. Je to ako v prípade Androidu, kde Google poskytuje zdarma operačný systém založený na Linuxe pre výrobcov hardvéru, aby konkurovali iOS od Apple. Prípad Valve vs. Microsoft je podobný.

Už zajtra o 13:00 nášho času by mala Valve odhaliť Steam Box hardvér založený na Steam OS. Uvidíme, čo nám Steam OS a Steam Box prinesie.

Zdroj: theverge.com

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár