Nástupca dlhé roky populárneho radiča SSD podporuje zároveň S-ATA aj PCIexpress, dosiahne rýchlosti až 1,8GB/s.
Súčasná generácia radiča pre SSD od spoločnosti SandForce (LSI) bude na trhu už pomaly tri roky. Nástupca populárneho čipu schopného v reálnom čase komprimovať zapisované údaje a tak šetriť pamäťové čipy tak nechal na seba pomerne dlho čakať. Firma ale teraz poodhalila vlastnosti nového SF3700, ktorý sa objaví v prvých produktoch od polovice budúceho roka.
Aj keď nový radič bude mať pár podobností s predchádzajúcim čipom, v skutočnosti sa jedná o celkom prekopaný dizajn. Hlavnou devízou je súčasná podpora štandardov S-ATA a PCIexpress, ktorého štvoricu liniek verzie 2.0 budú môcť výrobcovia podľa potreby konfigurovať. Zmienka o novom štandarde S-ATA Express však zatiaľ chýba.
Prítomná bude opäť technológia DuraWrite, teda už spomínané komprimovanie zapisovaných dát, tentoraz ale v mierne vylepšenej podobe. Lepšie majú byť aj algoritmy garbage collection, v jadre sú obsiahnuté až dve 256-bit šifrovacie jednotky. Samotný čip má pracovať rýchlejšie, výrobca však konkrétne údaje o frekvenciách neprezradil. Zaujímavosťou je, že celkovo je v čipe obsiahnutých až 14 jadier využívaných na rôzne funkcie a úlohy. Ak tieto práve nie sú potrebné, je možné ich vypnúť a šetriť tak energiu, prípadne podľa potreby úplne deaktivovať.
Interné vyrovnávacie pamäte boli zväčšené, radič si poradí aj bez externej DRAM pamäte a dokáže adresovať až 2TB NAND čipov. Osemkanálový dizajn je doplnený o deviaty kanál, ktorý okrem iného poskytne výrobcom možnosť ponúknuť SSD s binárnymi kapacitami – teda napríklad 256GB (namiesto 240GB), či 1TB (namiesto 960GB) bez obmedzenia dodatočnej pamäte vyhradenej pre internú réžiu SSD (overprovisioning).
Nesmie chýbať ani firemná technológia RAISE na obnovovanie dát stratených kvôli zlyhaniu pamäťových čipov, kvôli pokračujúcemu prechodu na pamäte so stále menšími výrobnými procesmi boli adekvátne vylepšené aj ECC algoritmy (korekcia chýb).
Prvé hodnoty výkonu vyzerajú skutočne sľubne, výrobca hovorí o prenosových rýchlostiach až 1,8GB/s (nekomprimovateľné dáta) a 150 000 IOPS pri čítaní, resp. 81 000 IOPS pri zápise. S-ATA rozhranie samozrejme tieto hodnoty obmedzí, SSD s touto novinkou pod kapotou by mali dosahovať 550 / 502MB/s (čítanie / zápis) a 94 000 / 46 000 IOPS.
Zdroj: http://pc.zoznam.sk