Windows 10 príde už v lete, heslá nahradí biometriou


Microsoft plánuje uvoľniť Windows 10 počas tohtoročného leta v 190 krajinách. Zároveň uvedie novinku Windows Hello a Passport, s ktorými už možno nikdy nebudeme používať heslá.

To, že Windows 10 mal prísť tento rok sme vedeli. Dokonca sa hovorilo o konci leta či až jeseni. Microsoft síce ešte neudal presný dátum, no s istotu potvrdil, že najnovší operačný systém príde do 190 krajín v 111 jazykových mutáciách už počas leta. Pripomíname, že Microsoft umožní počas jedného roka prechod z Windows 7, Windows 8 alebo Windows Phone 8.1 na Windows 10 úplne zdarma. Táto ponuka odštartuje taktiež v lete.

V Číne sa rozhodol Microsoft spojiť s výrobcami Lenovo, Tencent, Qihu 360 a Xiaomi aby pomohol k rozšíreniu Windows 10. Lenovo by malo svoj Windows 10 smartfón uviesť krátko po samotnom uvedení Windows 10. Oslovením čínskych výrobcov sa Microsoft snaží znížiť vysokú mieru pirátstva a poskytne upgrade na Windows 10 aj užívateľom, ktorí nemajú legálny Windows. Microsoft vytvoril však partnerstvo aj s inými značkami ako Raspberry Pi Foundation, Intel či Qualcomm aby pretlačil svoj systém viac na mobilný trh a Internet of Things zariadenia. Pre IoT zariadenia bude Windows 10 zdarma.
Okrem iných noviniek bude novou funkciou vo Windows 10 aj Windows Hello. Ide o spôsob biometrickej autentifikácie, ktorý umožní užívateľom prihlásiť sa do počítača iba s pomocou tváre, prsta či dúhovky. Z tejto funkcie súčasné notebooky príliš ťažiť nebudú, Microsoft sa však bude snažiť podporovať aspoň existujúce čítačky odtlačkov prstov. Pre scanovanie tváre či dúhovky však bude potrebné iné vybavenie. To by mali obsahovať počítače uvedené na konci tohto roka, ktoré budú obsahovať Intel RealSense 3D kameru na scanovanie.
Čo sa týka bezpečnosti Microsoft hovorí, že Windows Hello autentifikácia je na podnikovej úrovni, čo by malo znamenať vysokú mieru zabezpečenia našich biometrických údajov. Spoločnosť tiež hovorí, že pôjde o spôsob akým vládne, obranné, finančné či zdravotné organizácie budú zvyšovať svoju bezpečnosť. Z tohto dôvodu nebude Microsoft nikdy prenášať nascanované obrazy cez Internet. Systém tiež bude obsahovať prvky, ktoré by mali zabrániť hackerom v kradnutí týchto údajov.

Okrem toho uvedie Microsoft aj Microsoft Passport, s ktorým sa do aplikácii a webových stránok nemusíte prihlasovať cez písanie hesla. Pre autentifikovanie užívateľa postačia opäť jeho biometrické údaje. Na všetky webové stránky sa takto zatiaľ nebude možné prihlásiť (takže potreba písať heslá celkom nezmizne), ale Microsoft pracuje na rozšírení kompatibility na viaceré stránky.
Windows Hello  a Windows Passport dorazia spolu s Windows 10 do kompatibilných počítačov, tabletov a smartfónov.
Zdroj: theverge

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár