Enermax ETS-T40F-RF – tak štíhlu vežu sme tu ešte nemali


Niekedy nezáleží len na výške, ale aj na hrúbke chladiča. Na takých mini-ITX základných doskách nie je priestor navyše a každý centimeter voľna príde vhod. Dnes sa nám v teste ocitla novinka, ktorá svojou hrúbkou 67mm aj s ventilátorom patrí medzi najštíhlejšie chladiče na trhu.

Enermax ETS-T40F-RF – Balenie, príslušenstvo, špecifikácie

Spoločnosť Enermax pred nedávnom vrhla na trh 4 nové chladiče Fit série. Všetky majú spoločný jeden prvok – vežu hrubú iba 41mm. Odlišujú sa však typom použitého ventilátora, svetelnými efektmi a inými prvkami. K nám sa dostal jediný model z tejto série, ktorý disponuje 140mm ventilátorom.
Balenie chladiča je pomerne malé. Škatuľa v čierno-modrých farbách informuje o podstatných špecifikáciách chladiča, spomína použité technológie a obsahuje aj fotku toho, čo ste si kúpili. Na prednej strane balenie ihneď spomína, že chladič je pripravený až na procesory s vysokým TDP 180W. Produktová stránka pritom udáva až TDP 200W. Novinársky škriatok zrejme úradoval v Enermax-e.
    
Kartónová krabica ukrýva chladič, ktorý je vložený medzi dvojicu plastových obalov. Niekto môže namietať, že chladič nie je dostatočne chránený, tieto plastové obaly však napevno obkolesujú chladič, ktorý tak nemá priestor na pohyb v krabici a obsahujú aj vzduchové medzery, ktoré predstavujú určitú rezervu pre stlačenie krabice. Ochrana tak nevyzerá najlepšie, svoj účel by však mala poctivo splniť.
V jednom z týchto plastových obalov je krabička s príslušenstvom, ktorá obsahuje kompletné príslušenstvo. To je rozdelené ešte v jednotlivých vreckách. Nájdete v nich montážnu sadu ako pre Intel tak aj pre AMD sockety, antivibračné podložky, 4 montážne spony pre ventilátor a tubu teplovodivej pasty Dow Corning TC-5121. Príslušenstvu vzhľadom na cenovú kategóriu nie je čo vyčítať.
Kompatibilita počíta so všetkými aktuálnymi socketmi Intel a AMD. To platí aj pre najnovší Intel LGA1151.

Špecifikácie

 

Enermax ETS-T40F-RF
Rozmery pasívu (bez ventilátora)
126x41x161,7mm (š x h x v)
Rozmery pasívu (s ventilátorom)
140x67x165,5mm (š x h x v)
Hmotnosť (bez ventilátora)
460g
Materiál rebier
hliník
Heatpipes
4x6mm
Materiál heatpipes
meď
Základňa
priamy dotyk heatpipes s IHS
Ventilátor
Winglet PWM
Rozmery ventilátora
140x140x26mm
Otáčky ventilátora
500 – 1200RPM
Prietok vzduchu ventilátora (m3/h)
42,20 – 111,40
Prietok vzduchu ventilátora (CFM)
27,83 – 65,56
Hlučnosť ventilátora
10 – 19dBA
Maximálny statický tlak ventilátora
0,24 – 1,55mmH2O
Ložiská ventilátora
Twister Bearing
Konektor ventilátora
4pin PWM
MTBF ventilátora
160 000 hodín
Maximálne TDP
180W
Kompatibilita
Intel
LGA 1150, 1155,1156, 1151, 2011, 2011-v3, 775 a 1366
AMD
AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+
Cena
Enermax ETS-T40F-RF
Enermax ETS-T40F-RF môžete kúpiť v 3 e-shopoch za cenu od36,30 € do 42,75 € (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

 

 

Enermax ETS-T40F-RF – Dizajn, spracovanie

Chladič s výškou 161,7mm využíva pre rozptyl tepla iba jednu vežu, ktorá je navyše extrémne štíhla a jej hrúbka je iba 41mm. Pasív má až 52 rebier, ktoré sú samozrejme z hliníka. Poriadna porcia niklu ich obišla a tu tak výrobca čosi ušetril. Pasív je na pohľad symetrický, no výrobca na vrchnom rebre šípkou naznačuje, ako by ste mali pasív natočiť, resp. na ktorú stranu by mal ísť ventilátor.
    
Je to kvôli cikcakovitému usporiadaniu ukončení heatpipes a kvôli malým trojuholníkovým otvorom, ktoré prechádzajú všetkými rebrami. Výrobca tieto vychytávky volá VGF (Vortex Generator Flow) a VEF (Vaccum Effect Flow) a spoločne by mali zlepšiť prietok medzi rebrami a urýchľovať unikanie teplého vzduchu. Pevnosť pasívu je inak vynikajúca a po bokoch sú široké prepojenia. Heatpipes sú navyše prichytené aj k rebrám.
    
Po osadení pasívu ventilátorom je vidieť, že 140mm ventrilátor značne presahuje rozmery pasívu a to ako hore a dolu, tak aj z oboch strán. Tento koncept nie je ideálny pre prúdenie vzduchu nakoľko časť vzduchu tak prúdi naprázdno okolo chladiča.
    
Nikel si nenašiel cestu ani na heatpipes, ktorých sú 4 kusy ohnuté do tvaru U. Priemer majú tradičných 6mm.
Výrobca v základni heatpipes zbrúsil a tie sa tak priamo dotýkajú IHS procesora.  Medzi hliníkovým blokom základne a heatpipes sú však malé medzierky, ktoré môžu vytvárať vzduchové bubliny a zhoršovať tak prestup tepla do základne.
    
Ventilátorom je model s označením UCRF-14P, ktorý sa samostatne nepredáva. Ide o ventilátor s priemerom 140mm, ktorého 11 bielych lopatiek sa bude točiť v rozmedzí od 500RPM po 1200RPM. Lopatky majú na krajoch jemné výstupky, ktoré by mali eliminovať turbulentné prúdenie a zvyšovať tak efektívnosť chladenia o 10%. Ventilátor sa k doske pripája cez klasický 4pinový PWM konektor.
    

Enermax ETS-T40F-RF – Montáž

Plastové backplate-y sú jednou z možností, ako znížiť náklady na výrobu chladiča. Pre tento krok sa žiaľ Enermax rozhodol aj u ETS-T40F-RF. Chladič sa však montuje jednoducho. Zozadu plastového backplate sa prestrčia skrutky podľa socketu. Skrutky majú skosenú hranu hlavičky a musíte ich tak pootočiť, aby zapadli celkom do backplate. Skrutky sú v otvoroch natesno a nevypadávajú.
Na trčiace skrutky nasadíte plastové valčeky, na ktoré prídu železné mostíky. Tie sa následne dotiahnu skrutkami. Ich utiahnutie musí zabezpečiť váš skrutkovať, Enermax ku chladiču žiadny nedodáva.
    
Chladič sa k pripravenému systému uchytí skrz železnú sponu, ktorá však nie je prichytená k základni chladiča. Spona sa k základni nemontuje, iba sa zvrchu základne položí. To montáž trochu komplikuje lebo spona je voľná a vypadáva. Následne stačí sponu priskrutkovať k železným mostíkom na doske. Spona má na spodnej strane malé výstupky, ktoré predstavujú záražky pre základňu chladiča.
Montáž je hotová, stačí už len pomocou montážnych spôn uchytiť ventilátor k pasívu. Ventilátor má trochu netradičný rám (okrúhly) a jeho otvory tak nie sú v tradičnej pozícii 140mm ventilátorov. S osadením iných 140mm ventilátorov tak môžete mať problém, nakoľko dodané spony sú prispôsobené pre pribalený ventilátor.
    
    
Kompletne osadený chladič nebude kolidovať vôbec s ničím. Výrobca sľubuje 100% kompatibilitu s RAM a má pravdu. Chladič má aj s osadeným ventilátormi totiž hrúbku iba 67mm a od RAM má tak ďaleko.

 

Enermax ETS-T40F-RF – Testovacia zostava, metodika, výsledky

Testovacia zostava

 

procesor
Intel Core 2 Extreme QX6700@3,2GHz@1.5v
grafická karta
ASUS 7300GT (pasívne chladená)
základná doska
Gigabyte GA-EP45-UD3R
SSD
OCZ Octane 128GB
RAM 4x1GB Kingston DDR2
zdroj
SilverStone ST40F-ES
skrinka
SilverStone TJ04-E
operačný systém
MS Windows 7 Enterprise 64b
použitý softvér
Prime95, RealTemp
systémové ventilátory
2x 120mm SilverStone 1200RPM, 1x 120mm Noctua NF-S12B FLX 1200RPM

 

 

 

testovacia zostava v SilverStone TJ04-E
procesor Core 2 Extreme QX6700 poskytla spoločnosť Intel
SSD Octane 128GB poskytla spoločnosť OCZ
Skrinku TJ04-E a zdroj ST40F-ES poskytla spoločnosť SilverStone
DDR2 pamäte HyperX poskytla spoločnosť Kingston
Storočné zásoby teplovodivej pasty NT-H1 poskytla spoločnosť RASCOM

Metodika merania

Ako „vykurovacie teleso“ slúži starý dobrý Intel Core 2 Quad QX6700 ExtremeEdition s TDP 130W. Navyše, je ešte pretaktovaný na 3,2GHz a má tiež podstatne zvýšené napätie až na 1,5V. V skutočnosti sú napätia o niečo nižšie kvôli nedokonalosti napájacieho obvodu základnej dosky. V tomto stave dokáže tento 65nm „zlepenec“ dvoch dvojjadier vyprodukovať slušnú dávku tepla a nezadá si ani s najvýkonnejšími čipmi súčasnosti.
Chladiče testujeme v ATX skrinke SilverStone TJ04-E s troma systémovými ventilátormi na 1200 otáčkach za minútu. Ako teplovodivá pasta je vždy použitá Noctua NT-H1, nanesená v rozumnom množstve (kvapka o priemere ~4mm) na stred procesora.
Pasívy testujeme s dodávanými ventilátormi, prípadne adaptérmi na optimalizáciu hlučnosti/výkonu (ak sú súčasťou balenia). V prípade, že výrobca ventilátory nepribaľuje, používame ventilátory Noctua NF-S12B FLX. Ak to konštrukcia pasívu umožňuje, testujeme aj rôzne konfigurácie ventilátorov.
Na zaťaženie procesora využívame 64bit verziu programu Prime95 (SmallFTTs). Procesor je zaťažený 15 minút, následne sú teploty odčítané pomocou utility RealTemp. Teploty štvorice jadier sú spriemerované a od výsledku je odčítaná aktuálna teplota okolia. Po ochladnutí zostavy a prevetraní skrinky proces opakujeme s ďalším nastavením.

Výsledky

Výsledky zoradené vzostupne podľa nameraných teplôt procesora v záťaži
Výkon tenkej veže je vcelku dobrý pri vysokých otáčkach, znížením však teploty výraznejšie začnú rásť a chladič tak obsadil aj poslednú priečku rebríčka. Skúšal som aj minimum 500RPM, pri tejto hodnote však už chladič našim testom neprešiel. Mám pocit, že vysoké otáčky ventilátora s vysokým tlakom dokážu rebrovaním pretlačiť ešte dostatok vzduchu, no pri nízkych otáčkach a pri nízkom statickom tlaku sa vzduch ľahšie vyhýba pasívu a prúdi okolo keďže ventilátor je väčší ako pasív. Testom bez ventilátora nemal chladič šancu prejsť.
Prítlak bol skoro dokonalý, jedná krajná časť sa však od pasty nezašpinila tak ako zvyšok.

 

Enermax ETS-T40F-RF – Zhodnotenie, záver

Enermax ETS-T40F-RF neurazí, no ani vás nepošle do kolien. Za cenu takmer 40€ prináša slušne spracovanie, ktoré síce nepodráždi vaše estetické cítenie, no chladič má aspoň pevnú konštrukciu. Hlavnou prednosťou chladiča je samozrejme jeho hrúba, ktorá je iba 41mm bez ventilátora a chladič sa tak vmestí bez problémov do užších skriniek. Pochváliť musím aj ventilátor, ktorý je tichý aj pri maximálnych otáčkach. Škoda však, že výrobca dodáva 14cm ventilátor s atypickými rozostupmi montážnych otvorov čomu sú prispôsobené aj spony a klasický 140mm ventilátor tak na pasív neosadíte.
Tiež sa mi nepáči, že ventilátor zo všetkých strán trochu presahuje rozmery pasívu čím nie je naplno využitý potenciál chladiča. Plastový backplate si taktiež neodnesie pochvalu. Výkon na vysokých otáčkach je dobrý vzhľadom na mohutnosť materiálu chladiča. A čo cena? Takmer 40€ možno už charakterizovať ako strednú triedu prípadne ako nižšiu strednú triedu. Chladič nie je teda príliš drahý no v jeho cenovej hladine nájdeme hneď niekoľko modelov, ktoré ho výkonom prekonávajú. Tie sa však nemôžu pochváliť tak diétnymi rozmermi a ak máte teda veľmi úzku skrinku nebude ETS-T40F-RF najhoršou voľbou.

 

Enermax ETS-T40F-RF
Plusy
Mínusy
– 2 páry spôn pre ventilátory v balení
– ultraštíhly profil s hrúbkou iba 67mm aj  ventilátorom
– veľmi tichý ventilátor
– nízka cena
– netradičný rám ventilátora a nemu  prispôsobené spony neumožňujú osadiť  akýkoľvek 140mm ventilátor
– plastový backplate
– ventilátor presahuje pasív a fúka tak  „naprázdno“

 

 

Testovaciu vzorku chladiča ETS-T40F-RF zaslala spoločnosť Enermax.

Zdroj: pc.sk

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár