GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu


Nvidia dnes oficiálně odstartovala prodeje GeForce GTX Titan X – karty s největším a nejvýkonnějším čipem s architekturou Maxwell a s velkým odstupem nejvýkonnější jednočipovou kartou vůbec. Z předchozích čipů Maxwell zdědil to nejlepší – vynikající poměr výkon/watt, výborné provozní vlastnosti


Nvidia GTX Titan X: představení a parametry

Více čí méně oficiální parametry karty už po internetu kolují několik týdnů a jen máloco vás na ní asi překvapí. I samotnou kartu už jste si mohli prohlédnout díky tomu, že se oficiálního představení dočkala už před nějakým časem na GDC. A také všechny klíčové novinky architektury Maxwell známe už z předchozích modelů postavených na menších čipech. I design karty nám bude zatraceně povědomý.

GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu

Zbývá doplnit testy výkonu a provozních vlastností a potvrdit oficiální a reálné (doufejme) parametry:

GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu

V tabulce schází jedna drobnost (nedivím se, že se jí tentokrát Nvidia nechlubí, nicméně se s ní v materiálech netají), výpočetní výkon v double precision je na rozdíl od prvních Titanů jen (a pouze) na 1/32 single precision obdobně jako u jiných herních karet s architekturou Maxwell.

GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu

GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu

Referenční design je podobný předchozím Titanům a GeForce 780 / 780 Ti. Nepočítejte s extrémně předimenzovaným napájením. Pro přídavné napájení slouží kombinace šestipinu a osmipinu.

GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu

Karta má dvouslotový chladič, v referenčním provedení jde o klasické uspořádání s radiálním ventilátorem.

GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testuGeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu

Na výstupech pak najdete klasické uspořádání známé z výkonnějších GeForce GTX 900 – tři displayporty, HDMI a jeden dual-link DVI-I. Čtveřice konektorů (s výjimkou DVI) zvládá 4K na 60 Hz a najednou lze provozovat až čtyři monitory.

To je prozatím opravdu stručné představení, pojďme na testy.

Co najdete a nenajdete ve výsledcích

Testování bylo hodně hektické (a nebudu se za to ani moc omlouvat), o moc víc už se toho v krátkém čase na jedné sestavě zvládnout nedalo. GeForce GTX Titan X ke mně dorazila v pátek, stejně tak 4K monitor a jen o půl dne dřív jsem dostal i nové ovladače na přeměření Radeonů R9 290X (catalyst 15.3 beta) a dvě karty do CrossFire. GTX 980 na doměření pod 4K se mi po dlouhém snažení povedlo zajistit dokonce až dnes odpoledne, její výsledky tedy nejspíš doplním až během zítřejšího dne (a stejně tak i přeměření výkonu GTX 980 v běžné sadě testů na novějších ovladačích)

Procesor už nestíhá

U běžné metodiky jsem s GTX Titan X začal narážet na limity běžné testovací metodiky – zejména v plném HD rozlišení kartu zjevně často brzdil procesor.

Proto jsem se v první řadě zaměřil na výsledky v rozlišení 4K, přesněji 3840 × 2160 bodů. (a vám také doporučuji zaměřit se na 4K, o výkonu karet to vypovídá více než testy v nižších rozlišeních, kde už karty hůře škálují vinou nedostatečného výkonu procesoru (a případně i kvůli limitům snímkových frekvencí ve hrách).

V testu pod 4K najdete jen konfigurace, jejichž srovnání vás asi bude zajímat nejvíce – R9 290X, CrossFire ze dvou R9 290X (to je dle mého zajímavější alternativa k Radeonu R9 295X2) a konečně novou GeForce GTX Titan X.

V testech s běžným nastavením najdete výsledky GTX Titan X, Radeon R9 290X mám zatím změřený pouze na zatím posledních zveřejněných ovladačích catalyst 14.12 omega. S novými cat. 15.3 mám změřenou zatím je polovinu her, jakmile to bude možné, výsledky na nových ovladačích doplním i do ostatních grafů.

 

Procesor

Srdcem sestavy je nejvýkonnější desktopový procesor, který měl Intel až do uvedení nového Haswellu-E v nabídce – Core i7-4960X. A ani za ním pro naše účely nijak dramaticky nezaostává – největším přínosem Procesor je přetaktovaný na 4,3 GHz, má deaktiovvané automatické přetaktování Turbo boost, vypnutý hyperthreading a pro snížení chyby měření spotřeby je odstavené je i přepínání do úspornějších režimů (C1E, EIST).

GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu

Operační paměť

Jako operační pamět slouží kit HyperX Beast 16GB (4× 4GB) DDR3 1866MHz CL9 ve čtyřkanálovém zapojení, časování je nastavené na 9-9-9-27-1T, což je o malinko lepší než nastavení v profilu XMP pro tento takt.

GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu

 

Základní deska

Coby základní deska slouží model X79-UP4 pro LGA 2011 od společnosti Gigabyte.

GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu

Chladič CPU

Procesor chladí DarkForce 3, výkonný chladič pro platformy Intel 2011, 1366, 1156, 1155, 1150, 775, AMD AM3, AM3+, AM2, AM2+, 939, 940, FM1, FM2 a 754.

GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu

Pevný disk

Coby systémový i datový disk slouží SSd s kapacitou 480GB a označením SSDNOW KC300 od Kingstonu. Jde o disk s řadičem Sandforce SF2281 a rozhraním SATA 6 Gb/s určený pro firemní segment.

GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu

Zdroj

Protože potřebujeme napájení, které utáhne i více žravějších karet, až je budeme někdy testovat, celé to napájí 1000W zdroj be quiet! Power Zone. Má výhodu, že je i při vyšší zátěži docela tichý, takže nepřehluší ani tiché grafické karty.

GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu

Skříň

Komponenty jsou osazené ve skříni formátu big tower od Fractal Design – Arc XL. Kromě spousty prostoru i na nejdelší karty a dostatku pozic pro karty i na 4-way SLI se díky konstrukci dvířek hodí pro časté otevírání.

GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu¨

Systémové chlazení

Protože výrobce se skříní dodává „pouze“ tři venitlátory, systémové chlazení jsem doplnil čtveřicí 135mm ventilátorů Zalman.Ve skříni je tedy celkem sedm ventilátorů. A na co tolik? Aby i při nízkých otáčkách zajistily dostatečné proudění vzduchu, které stačí na uchlazení multi-GPU z výkonnějších karet.

GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu

Pro regulaci otáček systémových ventlátorů i ventilátorů chladiče procesoru a monitoring teplot vzduchu u vstupních ventilátorů slouží další produkt od Zalman – regulační panel ZM-MFC3. Otáčky systémových ventilátorů jsou v závislosti na umístění (a hlučnosti) nastavené na 720 a 780 ot./min. Při nich sice nejsou neslyšné, ale jsou poměrně tiché a podstatně tišší než drtívá většina grafických karet v zátěži. Umožňují tak během testování bezpečně rozlišit po sluchu chladič grafické karty od ostatních komponent a sledovat její chování při běžné zátěži.

GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu

Monitor

Pro testování využíváme 27″ monitor BenQ BL2710PTJeho displej má rozlišení 2560 × 1440 bodů, což je zatím nejúspěšnější standard, který díky cenové dostupnosti připadá v úvahu jako lepší alternativa pro dnes už superlevné LCD s plným HD rozlišením 1920 × 1080 bodů.

GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu

Tento monitor je primárně určený pro nasazení v profi sféře (je navržený pro CAD/CAM). Má panel s technologií AHVA, pokrývá 100 % barevného prostoru sRGB a je vybavený řadou technologií, které zlepšují ergonomii při práci. Z nich zmíním technologii flicker-free, která eliminuje blikání podsvícení při sníženém jasu (jas LED pro podsvícení není regulovaný pomocí PWM), senzor pro automatickou úpravu jasu v závislosti na světelných podmínkách, podstavec se širokým rozsahem možností polohování včetně pivotu s automatickým otáčením obrazu po otočení panelu nebo třeba hub USB 3.0 s dvojicí snadno dostupných konektorů po straně rámečku.

Pro naše účely je ale nejpodstatnější to, že nabízí kýžené rozlišení potřebné pro testování výkonných karet a kombinaci všech běžně využívaných vstupů VGA, DVI, HDMI a DisplayPort.

Nastavení

A ještě konfigurace a nastavení testovací sestavy pěkně pohromadě na screenshotu z HWiNFO64

GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu

Operační systém, hry

Hry testujeme pod operačním systémem Windows 8.1 ve 64b verzi. Většina her je nainstalovaných přes Steam, výjimkou jsou tituly od EA, které máme na Originu.

GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu

Grafy

Produkty v grafech jsou seřazené podle výkonu. Komfortní interaktivní grafy, s jejichž pomocí by bylo možné porovnávat procentuální rozdíly výkonu libovolného produktu oproti ostatním, vám přinejmenším prozatím nabídnout nemůžu. Připravil jsem ale aspoň primitivní rollover image, díky kterému uvidíte procentuální rozdíl ve výkonu právě testovaného produktu (má 100 %) oproti ostatním.

Karty ve srovnání

Gigabyte R9 290X OC WF3X

GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu

MSI GeForce GTX 780 Ti Gaming

GeForce GTX Titan X: nejvýkonější grafický čip v testu

Dále v grafech najdete karty z předcházejících recenzí:

Asus GTX 970 Strix a Gigabyte GTX 970 G1 Gaming v testu

MSI GeForce GTX 970 Gaming a nový Twin Frozr 5 v testu

GeForce GTX 980: neuvěřitelný výkon i spotřeba

Gigabyte Radeon R9 285 v testu: Konečně i nový mainstream

Sapphire R9 280X a R9 280 se super poměrem cena/výkon

 

Viac nájdete na stránkach autora na: www.pctuning.tyden.cz

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár