Supermicro vstupuje na trh s doskami pre masy


Donedávna výhradne výrobca základných dosiek do serverov a pracovných staníc Supermicro uviedol dosku namierenú medzi bežných ľudí.

Dosky Supermicro sú známe skôr správcom serverov a systémovým administrátorom než bežným ľuďom, ktorí sa k ním dostali väčšinou omylom pri prezeraní ponúk eshopov. S novou generáciou procesorov Intelu sa firma Supermicro rozhodla vstúpiť aj na trh s doskami pre masy. Deja vu? Áno, presne takto začínalo aj DFI pred asi desiatimi rokmi.

Supermicro nezačína nejak zostra, predstavil dosku postavenú na chipsete Intel Z87 a sockete LGA1150 – C7Z87-OCE. Server TweakTown sa už na ňu stihol pozrieť.

(Supermicro C7Z87-OCE, kliknutím zväčšíte)

Nejedná sa o nejaký dizajnový skvost, popravde mi to pripomenulo staré dosky ASRock. Doska tiež nemá žiadne „premakané“ chladiče, len jednoduchý na čipsete a napäťovom regulátore, ktorý je pravdepodobne digitálny 6-fázový. Má to aj svoju výhodu – nehrozí kolízia s väčším chladičom procesora. Nájdeme tu tri dlhé PCI-e sloty, pričom medzi druhým a tretím sa nachádza PLX prepínač, nakoľko všetky 3 sloty zdieľajú 16 liniek. Pre úložiská je k dispozícii osem SATA3 portov, z toho 6 z čipsetu a ďalšie dva prostredníctvom radiča ASMedia ASM1061. Určite zaujmú aj tlačidlá na automatické pretaktovanie procesora.

Medzi výstupmi nájdeme 4x USB 3.0, 2x USB 2.0, HDMI, VGA, DVI, audio (Realtek ALC1150), Thunderbolt a dve gigabitové sieťovky – jedna Intel i217V, druhá i210AT.

Čo sa recenzentom najviac nepáčilo na doske bol BIOS – síce je od AMI a má podporu UEFI, vyzerá práve ako starý dobrý AMI BIOS bez nejakého grafického GUI a bez podpory myši. Jednoducho old-school :).

Dosku testovali ešte ako predprodukčnú a mala zopár múch (problém s nižšou rýchlosťou u SSD, nižšie OC), no Supermicro o týchto neduhoch vraj vie a pracuje na odstránení.

Na Amazone sa predáva bez centu za rovných 300USD, čo trochu vyvoláva rozpaky – za také peniaze máte napr. Asus Z87 Sabretooth či MSI Z87 MPOWER MAX, ktoré majú nejaké to „extra“ – WiFi, Bluetooth, viac portov, UEFI s GUI, atď. Na druhej strane, jedná sa o dosku vyrobenou firmou, ktorá vyrába servery, pričom jej nároky na kvalitu budú zrejme vyššie, čo sa asi podpísalo na cene. Uvidíme, či sa bude Supermicru dariť aj na trhu s doskami pre masy.

Zdroj: techpowerup.comtweaktown.com

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár