Windows 10 maže niektoré aplikácie. Má na to právo?


Operačný systém Windows 10 má na rováši ďalšiu nepríjemnosť. Niektorí používatelia hlásia, že po novembrovej aktualizácii im systém samovoľne vymazáva niektoré aplikácie tretích strán.
Veľký novembrový update dorazil pred pár dňami a reakcie na neho boli prevažne pozitívne. Teraz sa však na fórach hromadia sťažnosti používateľov, ktorým začali po aktualizácii miznúť niektoré programy, prípadne tieto aplikácie nepracovali korektne a „padali“ alebo ich spustenie končilo až pádom systému do BSOD.
Zatiaľ sa spomínajú programy ako CPU-Z, Speccy, CCleaner, AMD Catalyst Control Center, Cisco VPN či Intel WiDi. Problém spočíva pravdepodobne v tom, že systém po novembrovej aktualizácii presunul tieto aplikácie do zložky Windows.old a používatelia viac tieto aplikácie nevedeli nájsť. To by ešte nebolo to najhoršie, no systém túto zmenu robí bez pýtania čo mnohých používateľov pobúrilo.
„Microsoft nás mal žiadať o povolenie a nie o odpustenie. Nevadilo by mi ak by Windows 10 napísal ‚Hej, táto aplikácia môže spôsobovať problémy a odporúčame ju odinštalovať. Chcete aby sme to urobili za vás?‘ a potom bol ticho ak by som zvolil ‚Nie‘, ale nemali proste odinštalovať aplikácie bez predchádzajúceho varovania“, hovorí jeden z príspevkov na Reddit fóre.
Celý problém má však našťastie jednoduché riešenie, ktoré spočíva v preinštalovaní programu. Taktiež existuje mnoho prípadov keď používatelia nezaznamenali žiadnu odinštalovanú aplikáciu. Ak by ste sa však na MIcrosoft chceli za vymazávanie aplikácii hnevať, moc by ste zrejme nepochodili. Nainštalovaním Windows 10 totiž dávate Microsoftu súhlas, aby robil takéto zásahy do vášho systému. Takéto správanie je totiž súčasťou podmienok Windows 10, ktoré si však takmer nikto nečíta. Operačný systém tak môže vymazať aplikácie, o ktorých usúdi, že môžu spôsobovať problémy alebo sú nebezpečné a môžu kradnúť citlivé informácie.
Zaznamenali ste podobný problém aj vy? Pripomíname, že novembrová aktualizácia ešte nemusela doraziť všetkým. Ak ju však ešte nemáte určite sa dočkáte.

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár