Upozorňujem,že článok je preložený s Nemčiny,prekladaný Google Translate
…,Za porozumenie Ďakujem.
Špecifikácia:
Výstupný výkon (Maximum): 280 W (pri 4 ohmoch a 2 x49 volt prevádzkové napätie)
napájacie napätie: ± 48 V (± 52 V max.)
Výstupné Impedancia: 4-16 ohm
Frekvenčný rozsah: 20 Hz – 30 kHz (± 0,5 dB)
Tento hi-fi zosilňovač poskytuje veľmi vysoký výstupný výkon takmer 300 wattov (alebo asi 600 wattoch v stereo verzii),a môže byť vykonaná ešte veľmi stojí. Sila výstupu je závislá na veľkosti použitého transformátora a je asi 200 W (alebo 400 watt stereo verzia). Pri použití Darlington tranzistory a ďalšie technické vlastnosti, náklady na súčasti, je veľmi malá. Kľudový prúd nastavíme, ako je bežné u mnohých iných tranzistorových zosilňovačov.
Štruktúra je tu popísaná s textami a kresby sú veľmi podrobne, takže naozaj nemôže sa nič pokaziť. Ale odporúčam či skúseným,alebo nováčikom aby si návod veľmi pozorne prečítali.
Pár slov o kvalite zvuku:
Odchýlky vo frekvenčnej odozve sú v tejto záverečnej fáze v celej oblasti počúvania (20Hz až 20kHz) ďaleko ako jeden dB, čo je veľmi dobré.Skreslenie faktorom je však o niečo vyššia ako u drahších zosilňovačov. Som však toho názoru, že zodpovedajúce réžii high-end výkonový zosilňovač nemá zmysel, pretože rozdiely sú skutočne merateľné, ale už nie počuť. A aj keď to výkonový zosilňovač by ešte produkovať desaťkrát viac skreslenia, môžete stále nie je počuť rozdiel. Pre reproduktory, ale stojí to za to viac pravdepodobné, že investovať do high-end kvalite, pretože od tej doby zvukové rozdiely sú všeobecne mnohonásobne vyššia ako u zosilňovačov.
Popis:
Na vstupe obvodu T1 a T2 tvoria diferenciálnej zosilňovač. Napätie na báze T2 je v porovnaní so vstupným napätie na báze T1. Pozrime sa teraz predpokladať, že napätie na báze T2 je o niečo vyššia ako T1. V dôsledku toho, T1 je pre base-emitor ceste T1 je asi 0,7 V, zatiaľ čo napätie zodpovedajúce T 2, je menšia. Základ T3 je teda riadený T1, aby T3 prechádza. To zase ťahá báze tranzistora T4 a T5 s ohľadom na zemi, tak, aby sa výstupné napätie obvodu klesá. O napäťového deliča R4/R5 tieto ovládacie prvky sa ale opäť základ T2 na. Napätie na báze T2, dokonca pôvodne bola o niečo vyššia ako T1, potom sa znižuje až k obom základné napätia sú identické. Tento regulačný proces je v podstate rovnaký ako u OP s negatívnou spätnou väzbou. Obvod reguluje výstupné napätie, ktoré je vždy v prípade, že základné napätie oboch T1 a T2 sú rovnaké. Delič napätia R4/R5 sa vykonáva na tomto režime určuje zosilnenie obvodu.
D1, R2 a C8 stabilizovať napätie na hornom konci R3 až 12V. Každý hum prevádzkového napätia môže byť potlačená. D2, D3 a D4 vytvárať potrebné základné skreslenie pre tranzistory Darlington. Obe emitora rezistory R9 a R10 sú môže byť relatívne vysoká odolnosť, takže upustiť kľudovom aktuálne nastavenie. To znamená, že straty energie zostáva na nízkej úrovni v emitora odpory, diódy D5, D6, D7 a D8 znížiť maximálnu úbytok napätia 0,7 V.
R7, R8 a C4 tvorí tzv zavádzacie obvod. Je-li, napríklad, základné napätie T4 až 10V, takže výstupné napätie obvodu sa zvyšuje až 10V. Kondenzátor C4, ktorý je spojený s jedným koncom na výstupnej linke teraz tiež zvyšuje napätie na ľavom konci R8 až 10V. Celkovo teda, napätie sa zvyšuje na oboch stranách rovnako R8, takže sa nemení napätia a prúdu v R8. R8 a tým zabezpečuje, bez ohľadu na výstupné napätie, je vždy rovnaká sila.C3, C5, C6, C7 a R11 majú čo do činenia so skutočnou prevádzkou. Tie slúžia iba na potlačenie akejkoľvek tendenciu oscilovať.
Chladenie:
Tranzistory T4 a T5 musí byť namontovaný (slídovým kotúčom, Isoliernippeln a tepelnej pasty) do vhodného chladiča izolované. Zvyčajne je pre túto vysoko výkonným zosilňovačom, (0,4 ° C / W pre stereo verziu <), že sa vyžaduje extrémne veľké a drahé chladiča. Ale je tu oveľa lepšie riešenie, jednoducho ventilátorom (najmenej 80 x 80 mm) sa používa jedna montáž na menšie chladič. Týmto spôsobom, chladič asi 10 x 8 cm sa pohybuje v rozmedzí od úplne vychladnúť celý stereofónny zosilňovač. Kresba „Inštalácia“ ukazuje, ako sa to robí. Chladič by však mal mať nepretržite (tj bez väčších medzier) chladiace rebrá najmenej 20 mm na výšku. Ventilátor je priamo (bez medzier) namontovaný na ňom, aby sa fúka v smere chladiacich rebier. To nie je neustále cirkuluje rovnaký vzduch a ohrieva viac a viac, by mala byť poskytnutá kryt výkonového zosilňovača s otvorom, do ktorej je ventilátor namontovaný na chladiči, takže je vypracovaný viac čerstvý vzduch. Ďalší otvor v kryte je nutné, aby horúci vzduch uniknúť.
Tranzistor T3 musí byť chladená. Avšak, stačí pre tento účel veľmi malé chladiče, jeho chladenie povrch je len asi trikrát tak veľká ako tranzistor.
Napájanie
Pre prevádzkovanie duálny zosilňovač jednosmerného napätia ± 50 voltov je požadované. Kto si chce hrať na istotu, môže (+50 V a-50V), každý s poistkou 6A chráni dve napätia z elektrickej siete (alebo 12A v stereo verzii). K vyhladzovanie Elcos by mal mať dielektrickú pevnosť najmenej 50 (najlepšie 63) voltov. Pre prevedenie mono je dostačujúca v prípade potreby tiež každý z nich má 10.000 uF Glättungselko pre každé napätie. Pre stereo verziu by však dva alebo tri viac kusov paralelne. Čím väčšia kapacita, tým stabilnejšie napätie (a tým aj výkon) pri zaťažení.
Transformátor by mal mať kapacitu minimálne 240 (lepšie 350) wattov alebo 480 (lepšie 700) W pre stereo verziu, čo samozrejme môžete tiež pripojiť niekoľko menších, ale rovnaké transformátory. Transformátor napätia musí byť (asi 2 krát 34 voltov) je dimenzovaný tak, že napätie po usmerňovač presahuje hodnotu 2 krát 50 voltov pri voľnobehu (alebo len nepatrne). Na druhú stranu, ak sa tieto dve napätia v neutrálnej, ale nesmie byť nižšia ako 48 voltov, pretože inak by už plný výkon zosilňovača je dosiahnuté.
Súčiasrky:
Rezistory: (0,25 w)
R1 = 22 kohm |
Kondenzátory:
C1 = 10 uF / 16 V / stojace |
Polovodiče:
D1 = Zenerova dioda 12V / 500mW (napr. ZPD 12) |
Ostatné:
Doska (100 x 160 mm pre stereo verziu) |
Napájanie:
Transformer 2 x 34 Volt (pozri text) |
Možné zmeny:
Delič napätia R5/R4 nastaví zisk zosilňovača. , Hodnoty odporu sú dimenzované tak, že plný výkon je dosiahnutý pri vstupnom napätí 0,5 V. Kto potrebuje vyšší zisk R4 môže byť nahradený mierne menšiu hodnotu. Rovnako môže byť samozrejme aj obrátene s väčšou hodnotou zníženie zisku.
Ak sa v konečnej fáze, ovládanie hlasitosti a tónu fázy (alebo iný okruh) s nízkou výstupnou impedanciou (<3 kOhm) súčasťou prúdu, takže sa odporúča nahradiť R1 o 10 ohm odpor.
Vzhľadom k tomu, zosilňovač neobsahuje žiadne oneskorenie pre reproduktory, môže byť vhodné, aby dodatočne začleniť vhodnú ochranu reproduktorov (na krátke, ale hlasné praskanie reprobední potlačiť zapnutia a vypnutia).
Robert Sontheimer
Stiahnuť pokyny k stavbe, schéma zapojenia a umiestnenie komponentov
Tento tip zosilňovača robím aj ja,ak bude hotový napíšem sem referencie…
Tu sú borci s PL ktorý tiež postavili daný zosilňovač s int. obvodom TDA 7250+TIP 147/142,,,aj keď zo stavebníc.
Tu je Adresa: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic722582.html