Creative Sound Blaster E3 – skladný, prenosný DAC/AMP s Bluetooth


Tento článok pre Vás pripravil v , Autor: Michal Grác .

Creative Sound Blaster E3 – Balenie

Creative si ako výrobca dáva na balení svojich výrobkov skutočne záležať. E3-ka príde k spotrebiteľovi zabalená vo vkusnej malej škatuľke, ktorá tvrdí kompaktnosť samotného zariadenia. Creative nerád, ľudovo napísané, balí vzduch a poväčšine je balenie len také veľké, ako je potrebné.

Z prednej strany je vyobrazená produktová fotografia, modelové označenie samotného produktu, no nechýba ani stručný popis vlastností samotného produktu. Neprekvapí ani označenie kompatibility s iDevice zariadeniami. To sa predsa dnes nosí! Oceňujem viacjazyčný popis ihneď na prednej strane škatule, ako aj neskreslenú produktovú fotografiu. Na zadnej strane balenia nájdeme podrobné informácie o možnej konektivite, ako sa udávanej výdrži na jedno nabitie.

Po otvorení balenia zočíme produkt v plnej kráse. Je osadený v semišovej výstelke, ktorá dokonalo obopína produkt zo všetkých strán. Poteší detail v podobe pritláčacej peny z vnútornej strany veka. Opäť sa ukazuje precíznosť, vďaka ktorej sa produktu pri preprave k spotrebiteľovi skutočne doslova nemá čo stať.

Zariadenie možno vylúpnuť z výstelky pomerne jednoducho za pomoci dvoch prstov. Dokonca Vám výrobca dopredu pripravil otvory. Pod výstelkou nájdeme všetko pribalené príslušenstvo. Máme tu microUSB kábel, 3,5 mm jack to jack kábel, tzv. OTG kábel, no a nesmie, samozrejme, chýbať dokumentácia. Veľa dokumentácie, tak sme pri Creative zvyknutí. Ja vravím, radšej viac papierovej dokumentácie ako menej. Neskúsený užívateľ bude len ťažko dohľadávať dokumentáciu po internete.

Poďme sa pozrieť na technické špecifikácie produktu!

Creative Sound Blaster E3 – Technické špecifikácie, konštrukcia, dizajn

Výstup Stereo
SND (odstup signál / šum ) 112 db
Konektivita microUSBAnalógový výstup 3,5mm jackAnalógový výstup / mikrofónny vstup 3,5mm jackLine in 3,5 mm jackBluetooth / NFC
D/A prevodník 24bit/96kHz
Slúchadlový zosilňovač – maximálna vstupná impedancia 600 ohm
Iné audio technológie SBX Pro Studio, CrystalVoice, Scout Mode
Cena od 102€

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

creative_sound_blaster_e3_a_e1_01Ak sa pozrieme na uvedené technické špecifikácie, úprimne, nedozvieme sa veľa. Nie je to prekvapením, Creative si pri špecifikáciách akoby pokladal servítku pred ústa a okrem základných parametrov nepustí z laboratórií veľa informácií.Konektivita je jasná a bohatá. Analógový výstup je samozrejmosťou. Možno pripojiť aj slúchadlá s integrovaným mikrofónom. E3-jka sa však od
E1-tky líši najmä integráciou Bluetooth modulu.Samotný prevodník integruje slúchadlový zosilňovač. Nakoľko však Creative jeho parametre tají, nemožno priamo okomentovať technické špecifikácie. Taktiež nie je nijak konkrétne definovaný integrovaný DAC. Udané sú jedine parametre 24bit/96kHz, čím sa môže pochváliť snáď každá moderná zvuková karta či D/A prevodník.Creative Sound Blaster E3 patrí konštrukčne k malým, prenosným D/A prevodníkom s pokročilou funkcionalitou. Zariadenie integruje batériu, a tak ho možno používať aj mimo pripojenia k PC či MAC. Rozmerovo sa zariadenie bez problému zmestí do dlane jedenej ruky.Z prednej strany si všimneme atypické dierkovanie na ľavej strane. Pod týmto dierkovaním nájdeme integrovaný mikrofón. Áno, E3-jka poslúži nielen ako D/A prevodník, no poctivo plní funkcionalitu headsetu. Integrovaný mikrofón svojou kvalitou príjemne prekvapil a možno konštatovať, že Creative do E3-jky vložil svoje skúsenosti z minulosti, čo sa týka nahrávania zvuku. Prednú stranu dopĺňa logo výrobcu, ako aj známa grafika, ktorá naznačuje umiestnenie komunikačného NFC rozhrania. Môžete teda bez problémov párovať svoje NFC slúchadlá priložením k telu E3-jky.Zo spodnej časti je umiestnený ovládací panel. Creative sem umiestnil štvoricu ovládacích prvkov. Môžete nimi ovládať prepínanie piesní, no nechýba, samozrejme, ani ovládanie hlasitosti. Oba prvky sú tvorené tradičnými tlačidlami, v tomto prípade Creative nijak nevymýšľal, čo je len dobre. Načo meniť niečo, čo dlhé roky funguje.Oproti nájdeme ďalšiu dvojicu ovládacích prvkov, oba sú hybridné. Jedno tlačidlo slúži na zastavenie/spustenie prehrávania, to druhé na zapnutie samotného zariadenia, no poslúži aj na spustenie párovacieho procesu pri použití Bluetooth.Vľavo výrobca umiestnil dvojicu zdierok, do ktorých presne zapadá 3,5 mm jack konektor. Jeden 3,5mm otvor slúži primárne pre slúchadlový výstup, do druhého možno zapichnúť Headset s integrovaným mikrofónom. Oproti, teda napravo, nájdeme dva digitálne vstupy. Jeden v roli 3,5 mm zdierky, druhý vo forme štandardného microUSB konektora. V zadnej časti zariadenia nájdeme veľmi praktický a skutočne skvelo spracovaný „klip“, ktorý sa posledné roky zo sveta IT pomaly vytráca. Zariadenie tak možno bez problému pripevniť na rôzne kusy oblečenia, i keď, fantázii sa medze nekladú.Dizajnovo je zariadenie zvládnuté dobre. Nepôsobí nijak výstredne, použité sú zrezané hrany, ktoré oceníte, najmä ak zariadenie často prekladáte z vrecka na stôl a tak podobne. E3-jka je skutočne ľahká, a tak Vás ani pri každodennom prenášaní či používaní dodatočne nezaťaží.

Creative Sound Blaster E3 – Softvérová výbava, Zapojenie, Ovládače

Softvérové vybavenie je potrebné jednoducho stiahnuť z oficiálnych stránok podpory Creative. Dopredu však varujem, že to nie sú malé súbory a rýchlosť sťahovania je obmedzená serverom zo strany Creative.

Po prvom spustení aplikácie na Vás vykukne veľmi vkusné menu. V ľavej časti je možné preklikávať v jednotlivých záložkách, zatiaľ čo sa v časti pravej zobrazí obsah záložky. Hneď prvá, ktorá sa zobrazí po štarte programu, umožní nastavenie, vypnutie a zapnutie SBX PRO studio funkcií. Po zapnutí tejto funkcie možno posúvačom nastaviť intenzitu efektu. Na výber je celkovo z troch efektov, menovite Surround, Crystalizer a Bass.

 

Surround sa stará o virtualizáciu trojrozmerného priestoru aj z 2.0 či 2.1 reproduktorov. Tento efekt možno ocenia ľudia, ktorí si nemôžu, či nechcú zakúpiť 5,1 či viac kanálovú zostavu, no radi si občas pozrú dáky dobrý film. Tento efekt pridá zvuku širší 3D priestor a zároveň akoby  viac roztiahne scénu. Používať však len pri filmoch, či hrách. Pri hrách je to individuálne a veľmi závisí od žánru. Odporúčam však nikdy nepoužiť pri hudbe. Zo zvuku sa vytratí dynamika a umelo natiahnutý priestor taktiež nepôsobí najlepšie.

Crystalizer je efekt, ktorý slúži na zvýraznenie basového a výškového pásma. Samozrejme, na úkor stredov. V praxi som ho skúšal použiť pri mnohých aplikáciách, no nikde sa mi neoveril natoľko, aby som ho používal dlhšie ako na dobu testovania. Na hudbu úplne nevhodné, podľa vkusu možno skúsiť pri hraní akčných hier.

Bass slúži, samozrejme, na zvýraznenie nízkeho pásma, v tomto prípade však možno bežcom nastaviť frekvenciu, do ktorej bude zvýraznenie basu aktívne.

Smart Volume je akýsi profil hlasitosti, ktorý možno rýchlo a pohodlne prepnúť. Na výber sú 3 profily, Normal, Loud, Night. Funkcia je to viac než jednoduchá a v podstate zabezpečuje rýchle prepínanie medzi troma profilmi hlasitosti.

Dialog Plus je presný opak Crystalizéru. Zvýrazní stredy a ostatok frekvenčného pásma výrazne potlačí. Je to však agresívnejší efekt ako crystalizér a je veľmi vhodný na použitie pri komunikácii cez internet, keď dokáže veľmi efektívne odrušiť všetko okrem hlasu potlačením parazitných frekvencií.

Ďalšia záložka slúži ma konfiguráciu efektu s názvom CrystalVoice. Po rozkliknutí sa objaví okno, v ktorom možno nastaviť hlasitosť pripojeného mikrofónu. Ak by Vám však ani maximálna hlasitosť nestačila, možno za pomoci bežca Mic Boost mierne zvýšiť hlasitosť mikrofónu. Pri použití Mic Boost však treba počítať so zvýšením šumu pri nahrávaní.

Aktivácia CrystalVoice odomyká niekoľko ďalších nastavení. Po zaškrtnutí FX možno morfovať Váš hlas za pomoci niekoľkých predinštalovaných efektov. Toto nastavenie však poslúži maximálne pre zábavu pri internetovej komunikácii.

Tretia položka umožní používateľovi povoliť tzv. Scout Mode. Ide sa o špecifickú formu akéhosi sofvérového „cheatovania“ keď by Vám mal softvér lepšie prezentovať priestor, čo sa premieta do lepšej lokalizácie nepriateľa. V praxi to skutočne funguje, na druhú stranu, použitím kvalitnejších slúchadiel získate podobný efekt.

Ďalšou záložkou je nastavenie reproduktorov, či pripojených slúchadiel. Zvuková karta vie sama úplne presne nastaviť profil v závislosti od pripojeného zariadenia. Ak by však z nejakého neznámeho dôvodu toto nefungovalo, stačí manuálne prehodiť na vrchnej lište prepínač z reproduktorov na slúchadlá, či opačne. Integrovaný test je triviálny a poslúži len na kontrolu funkčnosti zapojenia.

Podrobnejšie nastavenia úrovní hlasitosti nájdeme v ďalšej položke s názvom Mixer. Tu možno nastaviť výstupnú úroveň na všetkých portoch, ktoré zvuková karta má.

Funkciu ekvalizéru nemusím nijak extra predstavovať. Samozrejme, nechýba niekoľko prednastavených profilov, z ktorých je možno vyberať.

Posledná záložka umožní zvoliť funkcionalitu sekundárneho 3,5mm konektora. Možno ho nastaviť ako vstup pre prípad pripojenia externého mikrofónu. Ak by ste potrebovali k zariadeniu pripojiť dvojicu, stačí zvoliť nastavenie pre slúchadlový výstup.

Celkovo sa softvér ovláda príjemne, no nastavení nie je v podstate až tak veľa. Príjemné grafické rozhranie a vhodná kategorizácia však zapôsobí na koncového užívateľa dobrým dojmom. Nezabudlo sa ani na umiestnenie indikátora stavu nabitia integrovaného akumulátora. Tento indikátor je zobrazený vo forme grafickej ikony batérie.

Creative Sound Blaster  E3 – Zvukové vlastnosti

Zvukovú kartu som podrobil aj praktickému testu, a to v troch kategóriách:

1. Hudba + vybuditeľnosť slúchadiel

2. Hry

3. Film

Pri prvom teste som sa zameriaval najmä na celkovú kvalitu prednesu pri prehrávaní hudby. Použil som výhradne mne známe nahrávky. Ako prehrávač bol použitý notoricky známy foobar.

Herný test pozostával z dvoch hier 5v5 v hre League of Legends. Ako dlhodobý hráč som sa zameriaval najmä na zlepšenie pohodlia pri hraní, taktiež som sa snažil posúdiť posun voči integrovanému riešeniu. Z akčných hier som si vybral Battlefield 4, prvú misiu až dokonca.

Pri výbere filmu som nijak nevymýšľal a vybral som môj nový akčný trhák The Expendables 3. Mnoho akčných scén, výbuchov, no i dialógy počas akcie udávajú pomerne vysoké nároky na ozvučenie.

Pri slúchadlovom teste som použil dvojicu slúchadiel. IE800 zastávajú Highend in ear slúchadlá s vysokou citlivosťou a nízkou impedanciou. Zástancom full size modelu bol tentoraz Highend model od Sony s modelovým označením Sony Hi-Res MDR-Z7.

Nakoľko je Sound Blaster E3 primárne určená na slúchadlový posluch, tentokrát som nepoužil na účely praktického testu reproduktory.

1. Hudba

Prvá vec, čo som spravil pred testovaním karty, bola, samozrejme, konfigurácia v ovládačoch. Povypínal som teda všetko, čo akokoľvek modifikuje spracovávaný zvuk.

Prvý postreh zo zapojenia, integrovaný zosilňovač je skutočne silný. I keď IE800 nepožadujú vysoké napäťové zosilnenie skrz nízku impedanciu/vysokú citlivosť, tieto slúchadlá sú extrémne náchylné na prúdové zosilnenie. S IE800 od Sennheiseru si Sound Blaster E3 poradil bez problému. Prekvapivo E3-jka zvládla aj väčšie a náročnejšie MDR-Z7 od Sony a slúchadlá boli ako-tak vybudené. Samozrejme, nie naplno, no nebadať výraznú degradáciu dynamiky prednesu pri normálnej/vyššej hlasitosti. Pri nízkej hlasitosti narazíme na úbytok dynamiky prednesu z dôvodu nedostatočného prúdového vybudenia meniča.

Čo mi však akosi chýbalo globálne a popravde ma v tomto zvuková karta dosť sklamala, bola dynamika. Tá sa pohybuje skutočne na úrovni priemeru a v tejto kategórii sa produkt nedočká pochvaly. Prednes je taktiež svetlejšieho charakteru, čo nemusí vyhovovať každému, na druhú stranu, takýto typ prednesu môže pekne doplniť menej svetlé slúchadlá. V prípade kombinácie E3+IE800 to však neplatí, nakoľko IE800 disponujú mierne vytiahnutými výškami priam až digitálneho charakteru, vzniká prednes, ktorý bol pre moje uši príliš ostrý, v niektorých prípadoch až nepríjemne.

V kombinácii so Sony MDR-Z7, ktoré majú „menej svetlý charakter“, možno konštatovať príjemný prednes bez väčších chýb. Každopádne, oboje slúchadlá vedia oceniť podstatne kvalitnejší DAC, aj z toho dôvodu by som neodporúčal kombináciu „lacného“ DAC s tak drahými slúchadlami, nakoľko sa tým automaticky oberáte o plný potenciál slúchadiel. V prípade zapojenia jednoduchých slúchadiel nižšej kategórie (Koss porta pro, Sennheiser PX100 a podobne) nastáva opačný extrém, keď sa neoplatí investovať toľko peňazí do zvukovej karty, nakoľko takéto slúchadlá hrajú takmer zo všetkého rovnako. Je teda extrémne dôležité, aj v rámci tejto triedy správne párovať zvyšok zostavy tak, aby ste dostali za svoje peniaze maximum. Sound Blaster E3 si pokojne potyká so slúchadlami menej náročnými na vybudenie, poskytne im pomerne kvalitný DAC, no zároveň vysoké napäťové zosilnenie, čo hrá do karát pri budení vysokoimpedančných modelov. Univerzálnosť tohto zariadenia je podľa môjho názoru práve to, čo tento produkt predáva.

2. Hry

Pri hrách som si dovolil zaexperimentovať použitím mnohých dodávaných funkcií, ktoré nastavíte z pohodlia užívateľského prostredia. Skúsenejší už približne vedia, čo ten, či onen efekt vykoná na samotnom prednese, kedy sa to, či ono oplatí použiť. V skratke, pri hudbe skutočne odporúčam všetko vypnúť, nakoľko použitie akejkoľvek formy ekvalizácie nemusí mať (a ani nemá) pri zariadení s touto cenovkou priaznivý vplyv na výsledný prednes. Každopádne, pri hrách je miesto aj na takéto zásahy do prednesu.

Už len mierne pošteklenie nastavení Surround, Crystalizer a Bass citeľne mení prednes k inému.

3. Film

V prípade sledovania filmov či seriálov v podstate platí to, čo pri hrách. Kto chce, zapne si dodatočné funkcie, ktoré karta ponúka. Kto nie, môže využiť neekvalizovaný prednes samotného prevodníka. Osobne som pri filmoch preferoval zapnutie Crystalizéru. Finálny efekt skutočne dokáže okoreniť prednes na slúchadlách, ktoré podávajú neutrálnejší prednes. Na druhú stranu, dokáže poriadne rozhádzať prednes slúchadlám, ktoré majú výraznejšie vytiahnuté konkrétne pásmo.

Ak sa však dostatočne vyhráte s efektami, ktoré táto karta ponúka, otvára sa pre milovníka filmu nová éra zvuku. Pomocou efektu možno skutočne aj na lacnej zostave získať pomerne zaujímavý zvuk s trojdimenzionálnym priestorom.

Creative Sound Blaster  E3 – Záver

V dnešnej recenzii sme si predstavili ďalší zaujímavý produkt z dielne Creative. Ten sa pokúša mútiť vody audiotechniky už niekoľko rokov a úprimne možno konštatovať, že ich výrobky vždy idú s dobou.

Creative Sound Blaster E3 ponúkne pomerne kvalitný prednes, mnoho nastavení, dobrú vybuditeľnosť pre slúchadlá, no a to všetko pri zachovaní malých rozmerov zariadenia. Creative myslí aj na nahrávanie zvuku, a preto E3-jku vybavil priemerne kvalitný mikrofónom, ktorý poslúži pri internetovej komunikácii. Vďaka E3-jke môžete teda z každých slúchadiel spraviť plnohodnotný headset.

 

„Creative si ako výrobca dáva na balení svojich výrobkov skutočne záležať. E3-ka príde k spotrebiteľovi zabalená vo vkusnej malej škatuľke, ktorá tvrdí kompaktnosť samotného zariadenia. Creative nerád, ľudovo napísané, balí vzduch a poväčšine je balenie len také veľké, ako je potrebné.

Konektivita je jasná a bohatá. Analógový výstup je samozrejmosťou. Možno pripojiť aj slúchadlá s integrovaným mikrofónom. E3-jka sa však od E1-tky líši najmä integráciou Bluetooth modulu.

Creative Sound Blaster E3 patrí konštrukčne k malým, prenosným D/A prevodníkom s pokročilou funkcionalitou. Zariadenie integruje batériu, a tak ho možno používať aj mimo pripojenia k PC či MAC. Rozmerovo sa zariadenie bez problému zmestí do dlane jedenej ruky.

Po prvom spustení aplikácie na Vás vykukne veľmi vkusné menu. V ľavej časti je možné preklikávať v jednotlivých záložkách, zatiaľ čo sa v časti pravej zobrazí obsah záložky. Celkovo sa softvér ovláda príjemne, no nastavení nie je v podstate až tak veľa. Príjemné grafické rozhranie a vhodná kategorizácia však zapôsobí na koncového užívateľa dobrým dojmom. Nezabudlo sa ani na umiestnenie indikátora stavu nabitia integrovaného akumulátora. Tento indikátor je zobrazený vo forme grafickej ikony batérie.

Prvý postreh zo zapojenia, integrovaný zosilňovač je skutočne silný. I keď IE800 nepožadujú vysoké napäťové zosilnenie skrz nízku impedanciu/vysokú citlivosť, tieto slúchadlá sú extrémne náchylné na prúdové zosilnenie. S IE800 od Sennheiseru si Sound Blaster E3 poradil bez problému. Prekvapivo E3-jka zvládla aj väčšie a náročnejšie MDR-Z7 od Sony a slúchadlá boli ako-tak vybudené. Samozrejme, nie naplno, no nebadať výraznú degradáciu dynamiky prednesu pri normálnej/vyššej hlasitosti. Pri nízkej hlasitosti narazíme na úbytok dynamiky prednesu z dôvodu nedostatočného prúdového vybudenia meniča.“

 

Graf ceny produktu Creative Sound Blaster E3 poskytuje server Heureka.sk

V ďalších recenziách z dielne Creative si predstavíme jeden nižší a dva vyššie modely od Creative s modelovým označením E1, E5, no a náš test neminie ani veľmi zaujímavý produkt, ktorý je zároveň aj momentálnou vlajkovou loďou spoločnosti Creative, s modelovým označením X7. Ten okrem slúchadlového zosilňovača integruje aj zosilňovač pre pasívne reproduktory.

images

 

Zdroj: www.pc.sk

Komentáre:

Komentárov