Fatal1ty Z97M Killer a Z97 Extreme6 – kvalitné ASRock „fošne“ v teste


Základné dosky spoločnosti ASRock patria tradične k tomu lacnejšiemu čo si môže zákazník na trhu kúpiť. Napriek tomu však nemožno prehlásiť, že by tieto dosky nemali čo ponúknuť. Naopak, tento fakt vyvracajú obe dosky v dnešnom teste, v ktorých nájdeme všetky moderné technológie ako M.2, eSATA či dokonca Thunderbolt a to všetko za dostupnú sumu.

ASRock Fatal1ty Z97M Killer – Balenie, príslušenstvo

Ako to už u ASRock býva, základné dosky s označením Fatal1ty patria do hernej série a snažia sa tak osloviť náruživých hráčov počítačových hier nie len funkciami dosky, ale aj pribaleným softvérom. Z označenia dosky Fatal1ty Z97M Killer je zrejmých hneď niekoľko vecí – pôjde o hernú dosku mATX s čipsetom Z97. Túto dosku, disponujúcu všetkými modernými konektormi u nás v internetových obchodoch kúpite ťažko, no jej cena je vcelku prijateľná a začína na 122€.
Balenie základnej dosky nijako nevybočuje zo zaužívaného ladenia herných dosiek ASRock. Obrázok dosky síce na škatuli nenájdete, no zadná strana je prepchatá všetkými informáciami týkajúcimi sa obsahu balenia. Predná strana hlása aj prítomnosť funkcie HDD Saver, ide však o chybnú informáciu a na doske sa táto technológia nenachádza.
    
Príslušenstvo nie je príliš bohaté a obsahuje v podstate len najpotrebnejšie veci ako manuály, SLI mostík, SATA káble a záslepku na zadný panel. Výrobca ako pozornosť pribaľuje aj 3-mesačné predplatné služby XSplit Gamecaster a 1-ročné predplatné služby ASRock Cloud.
    

Kompletné príslušenstvo

  • príručka pre rýchlu inštaláciu
  • DVD s ovládačmi a softvérom
  • 2x SATA3 káble
  • záslepka na zadný panel
  • 1x SLI mostík
  • 1x skrutka pre M.2

 

ASRock Fatal1ty Z97M Killer – Funkcie dosky, špecifikácie

Balenie máme predstavené, pozrime sa doske teoreticky na zúbok.
Žiaden z hlavných výrobcov základných dosiek nepodceňuje sieťovú výbavu (najmä) herných dosiek. Rovnako je tomu aj u tejto dosky a o komunikáciu po sieti sa postará sieťový čip Killer série E2200, ktorý by vám mal pomôcť najmä pri hraní online hier vďaka uprednostňovaniu sieťovej prevádzky pre hru.
Veľkou skupinou rôznych funkcií je Super Alloy pokrývajúci hliníkové heatsinky, prémiové zliatinové cievky ,12K Nichicon kondenzátory či NexFET MOSFETy. Všetky tieto prvky by sa mali postarať o efektívnejšiu prácu s elektrinou, chladnejšiu prevádzku napájacej kaskády a s tým súvisiacu dlhšiu životnosť.
Výrobcovi sa na dosku micro-ATX formátu podarilo vmestiť aj rýchly M.2 slot. V tomto prípade využíva 2 PCIe linky a výsledná rýchlosť sa tak zastavila na 10Gbps, pričom SSD disky do tohto konektora môžu byť dlhé 80mm.
Niekto možno využije aj SATA Express konektor, aj keď ponuka diskov pre neho je ešte stále príliš malá.
Zvuková stránka je zastúpená technológiou Purity Sound2. Jej srdcom je asi to najlepšie čo v rámci integrovaných riešení možno dostať a síce kodek Realtek ALC1150. Ten samozrejme kryje EMI štít. Nechýbajú tiež kvalitné zosilňovače, japonské Nichicon audio kondenzátory či fyzicky oddelená časť PCB.
Dostávame sa k prvej funkcii zameranej na hráčov. Je ňou Key Master, ktorý obsahuje 2 hlavné časti – Sniper Key a Macro Key. Sniper Key, ako už názov napovedá, pomôže hráčom v sniper móde keď spresní mierenie a zvýši tým šancu na headshot. Macro Key umožňuje vytvoriť pre ľubovoľnú klávesnicu rozličné makrá.
Aj Fatal1ty Mouse Port sa šikne hráčom. Táto služba pracuje ruka v ruke s F-Stream a dovoľuje hráčom po pripojení myšky do Fatal1ty Mouse portu meniť frekvenciu od 125Hz po 1000Hz.
Spomedzi moderných a rýchlych rozhraní nechýba dokonca ani Thunderbolt2. Po pripojení Thunderbolt karty si tak užívateľ môže užívať prenosy rýchlosťou 20Gbps.
Hráči sa občas radi pochvália svojím skillom či inými úspechmi, na čo sa im môže hodiť aj 3-mesačné predplatné služby XSplit Broadcaster.
Okrem XSplit predplatného pribaľuje ASRock aj 1-ročné predplatné ASRock Cloud, s ktorým môžete ovládať počítač aj z mobilných zariadení.

Špecifikácie

 

ASRock Fatal1ty Z97M Killer
Formát
micro-ATX
Socket
Intel LGA1150
Čipset
Intel Z97 Express
Operačné pamäte
4 DIMM sloty
maximálne 32GB DDR3 v dvojkanálovom zapojení s frekvenciou 3000+MHz (OC)
podpora XMP
Rozširujúce sloty
2x PCIe 3.0 x16 (single x16 alebo dual zapojenie x8/x8)
1x PCIe 2.0 x4
1x PCIe 2.0 x1
Úložisko
Intel Z97 čipset
6x SATA3
1x SATA Express (10Gbps)
1x M.2 (10Gbps)
1x eSATA (6Gbps, na zadnom panely)
USB
Intel Z97 čipset
6x USB 3.0 (4x na zadnom panely, 2x na doske)
8x USB 2.0 (4x na zadnom panely, 4x na doske)
LAN
1x Qualcomm Atheros Killer E2201 Gigabit
Multi-GPU
podpora AMD Quad CrossFireX, CrossFireX a nVidia Quad SLI, SLI
Audio
PuritySound 2
7.1-kanálové HD audio
kodek Realtek ALC1150
Zadný panel
1x PS/2 pre klávesnicu/myš
1x D-Sub
1x DVI-D
1x HDMI
1x eSATA
4x USB 2.0 (jeden vyhradený pre Fatal1ty Mouse Port)
4x USB 3.0
1x RJ-45
5x audio jack
1x S/PDIF výstup
Interné konektory
1x COM header
1x konektor pre pripojenie PC skrine
1x TPM header
2x konektor pre CPU ventilátor (4pin + 3pin)
3x konektor pre systémové ventilátory (4pin + 2x3pin)
1x 24pin ATX konektor
1x 8pin 12V konektor
1x konektor pre napájanie PCIe slotov
1x AAFP
1x Thunderbolt AIC
2x USB 2.0 konektor
1x USB 3.0 konektor
Dodávaný softvér
ovládače
ASRock F-Stream
ASRock Disk Health Report
ASRock USB Key
ASRock Key Master
ASRock APP Charger
ASRock XFast RAM
ASRock Restart to UEFI
XSplit Gamecaster
XSplit Broadcaster
Cena (december 2014)
od 122€ (zdroj: heureka.sk)

 

 

 

ASRock Fatal1ty Z97M Killer – Čipset, bližší pohľad na dosku

Základná doska v dnešnom teste ťaží z moderného Intel Z97 čipsetu, ktorý prekonáva iba Intel X99 čipset pre fajnšmekrov. Z97 oproti minulému Z87 neprináša príliš veľa markantných zmien. Hlavnou devízou je podpora procesorov Core 5. generácie (Broadwell) a podpora nového rozhrania M.2. PCH dokáže poskytnúť disku zapojenému do M.2 slotu 2 PCIe 2.0 linky, čím sa celková teoretická rýchlosť vyšplhá na 10Gb/s.
PCIe linky sú rozdelené štedrejšie do 1x 16, 2×8 alebo 1×8+2×4 kombinácií. USB 3.0 podporuje čipset 6, USB 2.0 až 14. Čipset podporuje 6 SATA3 portov či eSATA port. Nechýba podpora pre zapojenie 3 monitorov naraz. Oficiálna podpora zo strany procesora je do frekvencie 1600MHz aj pre nízkonapäťové moduly. Z97 je čipset vhodný pre pretaktovanie nakoľko umožňuje meniť BCLK.
Teoretické predstavenie dosky máme za sebou, je na čase rozobrať dosku aj prakticky.
Layout dosky s formátom mATX nie je nijakým spôsobom neštandardný, hádam len prídavný konektor napájania PCIe slotov vybočuje z tradície. Zadný strana prezradí iba pripojenie PCIe slotov.
    
Okolie pätice LGA 1150 je pomerne čisté a najbližšie sa nachádza napájacia kaskáda Digi Power pozostávajúca z 8 fáz. Jej súčasťou sú spomínane NexFET MOSFETy a prémiové cievky. Na kaskáde sedí 1 pasív pevne uchytený skrutkami. Za pasívom sa tradične nachádza 8-pinový EATX konektor pre napájanie procesora.
Rozmery pre osadenie chladiča môžete vyčítať z obrázku. Doske chýba „severný“ pasív nad VRM a tak kolízia mohutnejších chladičov nehrozí.
    
Sloty pre operačné pamäte typu DDR3 sú 4 a pojmú maximálne 32GB s taktom cez 3000MHz pri pretakovaní. Prioritne zapojenie do dual-channel konfigurácie je zvýraznené čiernou farbou. Nechýba ani podpora XMP profilov. Pri DIMM slotoch je dvojica konektorov pre ventilátory – jeden 4pin pre CPU a druhý 3pin pre voliteľný ventilátor.
Na doske sa celkovo nachádza 5 konektorov pre ventilátory: 2 pre CPU (4pin + 3pin) a 3 systémové (1x4pin + 2x3pin).
Pravý kraj dosky patrí veľkému 24-pinovému ATX konektoru, ktorému sekunduje jediný interný USB 3.0 konektor.
Ďalej od nich je 6 SATA3 portov natočených o 90°. Všetky sú vyvedené z čipsetu Z97. Vedľa nich si našiel miesto malý, no rýchly SATA Express konektor.
SSD môžu využiť prakticky všetky dostupné rozhrania vrátane M.2 s rýchlosťou 10Gb/s. Ten zdieľa linky so SATA3_4, SATA3_5 a SATA Express. Pri osadení jedného z týchto konektorov tak prídete o ostatné.
Pokračujeme v prieskume ďalej a narazíme na konektory pre pripojenie počítačovej skrine a Thunderbolt2 header. Nad PLED konektorom sa nachádza jumper pre vymazanie CMOS.
USB 2.0 interné konektory sú zastúpené v počte 2 kusov. Vedľa nich možno trochu netradične narazíme na prídavný 4pin napájací konektor, ktorý má dodať potrebné množstvo energie pri zapojení viacerých žravých grafických kariet. Tento konektor susedí s COM konektorom.
Grafické karty je možné zapojiť do 3 PCIe slotov. Prvé 2 sú štandardu 3.0, posledný staršieho 2.0, ktorý je zapojený v režime x4. Posledný slot zostane vo väčšine prípadov zrejme prázdny nakoľko jednu kartu si do neho užívateľ vkladať nebude, kvôli x4 zapojeniu sa tento slot navyše nemôže zúčastňovať v multi-GPU zapojení. Keby sa aj mohol, posledné dva sloty sú príliš blízko pri sebe a aj menej robustné karty by mali problém vtesnať sa nehovoriac o zlom nasávaní vzduchu. Doska inak podporuje multi-GPU konfiguráciu kariet nVidia aj AMD. Pri zapojení dvoch kariet sa linky rozdelia v pomere x8/x8. Medzi dlhé sloty sa vmestil aj jeden krátky PCIe 2.0 x1 slot a čip s BIOSom.
Purity Sound 2 technológia sídli na fyzicky oddelenom ľavom boku dosky. Vďaka nej si užijete 7.1HD zvuk a zosilňovače Ti NE5532 zabezpečia, že si môžete pripojiť slúchadla s impedanciou až 600ohm.
Samotný roh dosky patrí Super I/O čipu Nuvoton NCT67760.
Sieťový čip Killer E2201 je nepriehľadnutelný aj vďaka svojmu EMI krytu.
Zadný panel ponúka slušnú výbavu. Pre klávesnicu či myš je možné využiť archaický PS/2 port, 4 USB 2.0 porty (najvrchnejší nad PS/2 je vyhradený pre Fatal1ty Mouse Port) alebo 4 USB 3.0 porty. Obraz vyvediete z D-Sub, DVI-D alebo HDMI. Pre LAN nechýba RJ-45 port a zostáva už len klasický zvukový panel s jackmi a optickým S/PDIF výstupom. Všetky USB porty navyše obsahujú zvýšené množstvo zlata kvôli ochrane pre elektrostatickými výbojmi a korózii, čim sa zvyšuje ich životnosť.

 

ASRock Fatal1ty Z97M Killer – BIOS

Verzia BIOSu v našom teste bola 1.20. Počas testovania som nezaznamenal žiadne problémy, nestabilitu BIOSu či nekompatibilitu s našimi komponentmi.

 

 

BIOS ponúka decentný, no prehľadný dizajn. V úvodnej stránke veľa toho nepomeníte a za ladením tak treba vyraziť ďalej.

 

Meniť BCLK či násobič možno priamo pod položkou OC Tweaker

 

    

    

Nahrať XMP profil, upraviť frekvenciu či časovanie nie je problém. Doska pre RAM ponúka frekvenciu až 4000MHz

 

Meniť napätie je možné všetkým podstatným častiam, oproti konkurencii však ASRock BIOS neponúka tak detailné možnosti.

 

    

V karte Advanced možno meniť počet aktívnych procesorových jadier, štandard PCIe liniek či ovládať audio.

 

    

Meniť režim pripojenia diskov, aktivovať SMART, zapínať Thunderbolt a mnohé iné poskytuje záložka Advanced.

 

    

System Browser vás virtuálne prevedie po základnej doske, Internet Flash zas sám automaticky zistí, stiahne a nainštaluje najnovšiu verziu BIOSu. To je samozrejme možné urobiť aj ručne z USB kľúča (musí mať formát FAT32) cez Instant Flash.

 

    

H/W Monitor na jednom mieste zobrazuje akutálne teploty, napätia či otáčky ventilátorov. Tie je zároveň možné meniť buď cez prednastavené režimy, alebo ručne

 

Sekcia Boot poskytuje rozličné nastavenia, tým najdôležitejším je asi priorita bootovania

 

 

 

ASRock Z97 Extreme6 – Balenie, príslušenstvo

Druhou testovanou doskou je Extreme6 rovnako s čipsetom Intel Z97, ktorá však mieri na inú cieľovú skupinou ako sú hráči. Jej prioritou sú náročnejší užívatelia požadujúci od dosky spoľahlivý chod či pokročilé funkcie ladenia.
    
Balenie dosky zodpovedá danej sérii a poskytuje decentnejší dizajn, ktorý však aj v tomto prípade dopĺňa množstvo textu a obrázkov. Príslušenstvo odráža zameranie dosky a tak okrem tradičným manuálov a DVD nájdeme aj 4 SATA káble, HDD Saver kábel či SLI mostík.
    

Kompletné príslušenstvo

  • príručka pre užívateľa
  • DVD s ovládačmi a softvérom
  • 4x SATA3 káble
  • záslepka na zadný I/O panel
  • SLI mostík
  • HDD Saver kábel
  • 2 skrutky pre M.2 socket
  • 1 skrutka pre mini-PCIe slot

 

ASRock Z97 Extreme6 – Funkcie dosky, špecifikácie

Táto doska má niektoré funkcie spoločné s predchádzajúcou a tie tak len spomeniem. Hlbšie sa budem venovať novým vlastnostiam.
Podobne ako Killer aj Extreme6 na sebe nesie prvky zo skupiny Super Alloy. Patria sem veľké hliníkové pasívy, prémiové cievky, NexFET MOSFETy pre pamäte či Nichicon audio kondenzátory. Napájanie procesora majú na starosti Dual-Stack MOSFETy, ktoré zabezpečujú efektívnejšiu dodávku prúdu a menšie zahrievanie.
Na PCB nájdeme nie jeden, ale rovno až dvojicu M.2 slotov. Jeden s nich využíva 2 PCIe linky a dosahuje tak rýchlosť „iba“ 10Gb/s, druhý však ťaží až zo 4 PCIe liniek a výsledná rýchlosť tak dosahuje 32Gbps. SSD zapojené do M.2 slotov môžu mať navyše dĺžku až 11cm.
Purity Sound 2 s kodekom Realtek ALC1150 a SNR 115dBA obstaráva hudobnú kulisu aj na tejto doske.
Stabilná a najmä dlhodobá životnosť DIMM a PCIe slotov je zabezpečená zvýšením obsahom zlata v týchto konektoroch. Podľa ASRock by vďaka tomu sloty mali vydržať 5x dlhšie.
Okrem množstva SATA3 portov ponúka doska aj SATA Express konektor s rýchlosťou 10Gbps.
V dobe rýchlych SSD myslí ASRock ešte aj na klasické HDD. Pre ne je určená funkcia HDD Saver, ktorá je zastúpená v podobe 4-pinového konektora. Po pripojení HDD do tohto konektora je možné tieto disky vypínať cez softvér čim sa disky šetria, zvýši sa bezpečnosť a úspora energie.
ASRock prezentuje HDD Saver aj formou videa kde ukazuje napríklad aj ako skryť obsah (v tomto prípade šteklivé fotky) pred neželanými očami zvedavcov.

 

Podobne ako Z97M Killer aj Extreme6 na sebe nesie Thunderbolt header pre pripojenie Thunderbolt karty. V tomto prípade však ide o prvú generáciu technológie Thunderbolt s polovičnou rýchlosťou 10Gbps.
Na veľkej doske si našiel miesto ešte aj mini-PCIe slot, do ktorého si môžete vložiť napríklad Wi-Fi modul.
Ten však nie je nevyhnutný a sieťová prevádzka je zastúpená v nadštandardnom počte dvojice LAN portov.
ASRock Cloud dostanete aj k tejto doske.

Špecifikácie

 

ASRock Z97 Extreme6
Formát
ATX (30,5 x 24,4cm)
Socket
Intel LGA1150
Čipset
Intel Z97 Express
Operačné pamäte
4 DIMM sloty
maximálne 32GB DDR3 v dvojkanálovom zapojení s frekvenciou 3000+MHz (OC)
podpora XMP
Rozširujúce sloty
2x PCIe 3.0 x16 (single x16 alebo dual zapojenie x8/x8)
1x PCIe 2.0 x16 (pracuje v režime x2)
2x PCIe 2.0 x1
Úložisko
1x Ultra M.2 (32Gbps)
Intel Z97 čipset
6x SATA3
1x SATA Express (10Gbps)
1x M.2 (10Gbps)
ASMedia ASM1061
1x eSATA (6Gbps, na zadnom panely)
4x SATA3
USB
Intel Z97 čipset
8x USB 3.0 (4x na zadnom panely, 4x na doske)
4x USB 2.0 (0x na zadnom panely, 4x na doske)
1x interný, vertikálny USB 2.0 port
ASMedia ASM1042AE
2x USB 3.0 (na prednom panely)
LAN
1x Gigabit Intel I218v
1x Gigabit Realtek RTL8111GR
Multi-GPU
podpora AMD Quad CrossFireX, CrossFireX a nVidia Quad SLI, SLI
Audio
Purity Sound 2
7.1-kanálové HD audio
kodek Realtek ALC1150
Zadný panel
1x PS/2 pre klávesnicu/myš
1x DisplayPort 1.2
1x DVI-I
1x HDMI
1x eSATA
2x USB 3.0 (ASMedia ASM1042AE)
4x USB 3.0 (Intel Z97)
2x RJ-45
1x tlačidlo pre vymazanie CMOS
6x audio jack
1x S/PDIF výstup
Interné konektory
1x COM header
1x konektor pre pripojenie PC skrine
1x TPM header
2x konektor pre CPU ventilátor (4pin + 3pin)
4x konektor pre systémové ventilátory (4pin + 3x3pin)
1x 24pin ATX konektor
1x 8pin 12V konektor
1x konektor pre napájanie PCIe slotov
1x AAFP
1x Thunderbolt AIC
2x USB 2.0 konektor
2x USB 3.0 konektor
1x vertikálny USB 2.0 port
1x HDD Saver konektor
1x Dr. Debug displej
1x tlačidlo pre zapnutie
1x tlačidlo pre reset
1x prepínač medzi BIOSmi
Dodávaný softvér
ovládače
ASRock A-Tuning
ASRock Disk Health Report
ASRock USB Key
ASRock APP Charger
ASRock XFast LAN
ASRock XFast RAM
ASRock Restart to UEFI
Cena (december 2014)
od 158€ (zdroj: heureka.sk)

 

 

Čítajte viac: http://pc.zoznam.sk/fatal1ty-z97m-killer-z97-extreme6-kvalitne-asrock-fosne-v-teste?page=5#ixzz3PUdoNNTe

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár