Haswell aj do tabletov?


Intel plánuje vydať procesor architektúry Haswell s veľmi nízkou spotrebou – len 4.5W.

Architektúra Haswell so sebou priniesla niekoľko zmien, medzi nimi aj prepracovanejší systém správy napájania, čo by Intel rád využil na boj proti ARM v segmente mobilných zariadení. Malo by

sa jednať o procesory, ktoré by malo byť možné uchladiť pasívne v tablete či mobile.

Zatiaľ najúspornejšia rada Haswell-u sú procesory končiace na Y, z toho najúspornejší je Core i5-4200Y (2+2, 1.4GHz) s SDP 6W. SDP (Scenario Design Power, voľne preložené ako typické stratové teplo) je však marketingová báchorka Intelu, v reále má čip TDP až 11.5W. To je však stále veľa – pre porovnanie, osemjadrový Exynos 5410 Octa od Samsungu má TDP len 3-4W. Túto hranicu sa Intelu zrejme atakovať nepodarí, ale s čipom s SDP 4.5W môžeme očakávať TDP približne 7-9W, čo je približne hranica, na ktorej môže byť čip s takýmto stratovým teplom chladený pasívne v stiesnených podmienkach tabletu.

Známe je len to, že takýto procesor by sa mal objaviť niekedy v druhej polovici tohto roka, čo bude s najväčšou pravdepodobnosťou na zimu, a teda prvé produkty ním vybavené by sme mohli vidieť na Vianoce alebo po novom roku.

Zdroj: bit-tech.net

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár