Konkurencia Raspberry Pi stojí iba $9


RaspberryPiRaspberry Pi je nepochybne lákavým počítačom pre kutilov či nenáročných užívateľov vďaka svojej cene, no čo tak ešte lacnejší počítač? CH.I.P. stojí iba $9.
CH.I.P. sa chváli, že ide o prvý počítač na svete s cenou iba $9. Za tvorbou tohto lacného minipočítača stojí spoločnosť Next Thing, ktorá svoj projekt rozbieha cez Kickstarter. Zdá sa, že ľudí predstava o 9 dolárovom počítači nadchla nakoľko už po pár dňoch bolo vyzbieraných viac ako $330 000 a to tvorcovia požadovali iba $50 000. Do konca zbierky zostáva ešte 28 dní a suma tak ešte pravdepodobne výrazne narastie.
 RaspberryPiModelBRev2.by.Philipp.Bohk
SAMSUNG CSC
2015-05-08-image-8
Čo zákazníci za $9 dostanú? Počítač malých rozmerov, ktorého procesorom je Allwinner architektúry ARM s taktom 1GHz. RAM má kapacitu 512MB a pre ukladanie súborov príde vhod 4GB eMMC úložisko. Bezdrôtovú konektivitu zabezpečuje Wi-Fi  802.11 b/g/n alebo Bluetooth 4.0. Pre pripojenie monitoru môžete využiť VGA či HDMI (s adaptérom). Dostupná je tiež voliteľná dokovacia stanica Pocket CH.I.P., s ktorou môžete počítač používať aj na cestách. Predinštalovaným operačným systémom je Debian spolu s celou paletou nainštalovaných aplikácií. Na CH.I.P. však dostanete bez problém ľubovoľnú Linux distribúciu.

Je jasné, že CH.I.P. neovládne prvé miesta v benchmarkoch, ale na čítanie emailov, surfovanie po Internete a hranie jednoduchých hier by stačiť mohol. K dispozícii je ešte stále dostatok kusov za $9. Za príplatok môžete získať model s batériou, VGA či HDMI adaptérom či dokovaciou stanicou Pocket CH.I.P. Ak prispejete na kampaň očakávajte, že CH.I.P. k vám bude expedovaný v decembri.
Zdroj: techspot

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár