Microsoft nebude plne podporovať Windows 7 a 8.1 na Intel Skylake procesoroch!


Microsoft oznámil, že operačné systémy Windows 7 a Windows 8.1 nebudú dostávať plnú podporu na aktuálnych Intel Skylake procesoroch po 17.7.2017. Prioritou bude Windows 10.
Microsoft včera vydal na svojom blogu oznámenie, v ktorom hovorí, že ak máte nainštalovaný operačný systém Windows 7 alebo Windows 8.1 na počítači s procesorom Intel Core 6. generácie, čo sú teda aktuálne Skylake procesory od Intelu, tak po 17. júli 2017 očakávajte, že vás operačný systém nebude plne podporovaný. To aj napriek tomu, že Microsoft sľubuje rozšírenú podporu pre Windows 7 do 14.1.2018, hlavnú podporu pre Windows 8 do 9.1.2018 a rozšírenú podporu pre Windows 8 do 10.1.2023.
 
V najnovšom tvrdení tak spoločnosť tieto termíny ignoruje nakoľko spomínané staršie systémy na Intel Skylake procesoroch budú po 17.7.2017 dostávať iba nápravy tých najzávažnejších bezpečnostných chýb. Tieto aktualizácie budú navyše pre počítač dostupné iba ak neohrozia spoľahlivosť a kompatibilitu čo môže konkrétne znamenať hocičo. Ak sa vám po 17.7.2017 neobjaví na počítači s Windows 7/8.1 žiadny update, máte jednoducho smolu. Microsoft vás počítač nepovažuje za vhodný pre aktualizáciu. Stále je pritom možné zakúpiť počítače s Windows 7 alebo Windows 8.1. Microsoft však používateľom odporúča, aby vykonali upgrade operačného systému na Windows 10.
win10
 
Microsoft pre portál PC World zverejnil kratučký zoznam zariadení so Skylake procesormi, ktoré by mali dostávať všetky aktualizácie aj po 17. júli 2017. Tento zoznam by mala spoločnosť budúci týždeň ešte konkretizovať. Zatiaľ ide o tieto zariadenia: 
  • Dell Latitude 12  
  • Dell Latitude 13 7000 Ultrabook
  • Dell XPS 13
  • HP EliteBook Folio
  • HP EliteBook 1040 G3 
  • Lenovo ThinkPad T460s
  • Lenovo ThinkPad X1 Carbon
  • Lenovo ThinkPad P70
 
Na iných ako Intel Skylake procesoroch budú oba operačné systémy dostávať všetky aktualizácie až do konca rozšírenej podpory. Plnú podporu bude dostávať samozrejme aj Windows 10 a to aj na iných ako Skylake procesoroch.
 
Perličkou tiež je, že ak uvažujete, že počkáte na procesor novej generácie (Intel Kaby Lake, Qualcomm Snapdragon 820 alebo AMD Bristol Ridge), no chcete zostať na Windows 7 alebo Windows 8.1, tak aj v tomto prípade nedostanú vaše systémy podporu. Pre plnú podporu jednoducho musíte mať Windows 10. Microsoft totiž tvrdí, že použitie najmodernejších procesorov vyžaduje použitie najnovšieho operačného systému.
 
Firma ako dôvody týchto zmien uvádza čoraz ťažšiu možnosť podpory starších operačných systémov ako Windows 7 na novších architektúrach procesorov. Tieto operačné systémy údajne nedokážu využiť všetky funkcie poskytované procesormi, resp. ich nedokážu využiť bez významného zásahu do zdrojového kódu operačného systému. To by zas znížilo schopnosť systému poskytovať bezpečnosť. spoľahlivosť a kompatibilitu. Príkladom takej funkcie, ktorú Windows 7 a 8 nedokáže využiť je Intel Speed Shift. Dôvody pre ukončenie podpory pre Windows 8 Microsoft neuviedol.
 
Zaujímavé je, že na tieto objavy prišiel Microsoft až teraz a nie pred uvedením Skylake procesorov a do predaja sa dostali počítače aj s Windows 7 a 8. Tiež je zaujímavé, že napriek uvedeným dôvodom sa budú dať Windows 7 a 8 systémy podporovať ešte 18 mesiacov, no nie už potom. Viacero hlasov tak naznačuje očividné – tlačenie používateľov k prechodu na Windows 10. Objavujú sa dokonca názory, že Microsoft vytvoril akýsi kartel s výrobcami počítačov, ktorí mu majú pomôcť zdvihnúť počet používateľov, ktorí používajú Windows 10.
 
O týchto tvrdeniach však môžeme len špekulovať. Čo hovoríte na politiku Microsoftu vy?
 
Zdroj: blogMS, pcworld

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár