Microsoft odkazuje pirátom: Windows zadarmo nedostanete


Microsoft si pred niekoľkými týždňami vcelku „zavaril“ dosť nešťastným vyhlásením, že umožní prejsť na novú verziu operačného systému Windows 10 aj používateľom pirátskych verzií Windows.

Od pirátskeho Windows 10 dá Microsoft ruky prečKrátko na to vyšla „korekcia“, podľa ktorej síce používatelia budú môcť prejsť na nový systém (čiže inštalácia sa napríklad nezablokuje počas procesu), ale nezmení sa pôvodný stav licencie Windows. Čiže pokiaľ bol pôvodný Windows nelegálny, tak pirátsky bude aj samotný Windows 10. S tým samozrejme môžu súvisieť nemalé problémy z pohľadu právnych krokov, bezpečnosti alebo potenciálneho odrezania používateľov od nejakých nadštandardných funkcií a ponúk.

Od pirátskeho Windows 10 dá Microsoft ruky prečMicrosoft spresňuje svoje pôvodné vyhlásenia ohľadne poskytovania Windows 10 aj pirátom.

Aktuálne Microsoft na svojom blogu vydal k tejto problematike ďalšie stanovisko, ktoré už by malo byť finálnym. Terry Myerson podrobnejšie vysvetlil, ako sa bude správať pirátsky systém v porovnaní s legálne vlastnenou kópiou.

Odkaz na ploche

V prípade, že bude kópia systému vyhodnotená ako nelegálna/pirátska, používateľ síce bude môcť v princípe systém používať aj naďalej, no Windows 10 dá o probléme s licenciou jasne najavo – umiestni priamo na pracovnú plochu vodoznak s upozornením. Hoci Microsoft zatiaľ nezverejnil podrobnosti, v prechádzajúcich verziách Windows sa zvyknú informácie o nelegálnosti alebo testovacej verzii zobrazovať v pravom dolnom rohu používateľského prostredia. Môžeme tam očakávať oznámenie v štýle „This is not a genuine copy of Windows“.

Pokiaľ sa podobné hlásenie objavuje aj v systéme, ktorý sme (u obchodníka) kupovali ako legálny, Microsoft odporúča podobné zariadenie vrátiť naspäť predajcovi a požadovať produkt s legálnou kópiou Windows.

Pripomína, že nelegálny Windows zvykne byť oveľa náchylnejší na útoky malvéru či iných hrozieb, respektíve úniky citlivých informácií (neraz sú rôzne záškodné programy priamo súčasťou nelegálnej distribúcie) a môže mať vplyv aj na celkový výkon. Microsoft uvádza, že od nelegálnych Windows dáva z pohľadu podpory ruky preč a tak isto sa majú správať aj jeho dôveryhodní partneri.

Windows 10 - pohľad do prostredia

Windows 10 – pohľad do prostredia

Microsoft tak v podstate definitívne potvrdil, že žiadny bezplatný Windows 10 pre pirátov sa nekoná a navyše jeho používanie vôbec neodporúča. Hoci nelegálny systém neplánuje blokovať z pohľadu fungovania.

Pokiaľ máme platnú licenciu pre Windows 7, Windows 8.1 a pri mobiloch zase Windows Phone 8.1, môžeme počas prvého roka od spustenia Windows 10 na trh prejsť na novú verziu systému celkom zadarmo. Ak už raz prejdeme na nový systém, licencia zostáva celý čas v platnosti. Po roku tak nevyprší, zdôraznil opäť Microsoft. Limitom v podstate bude len životnosť samotného zariadenia.

Chystá atraktívne akcie

Napriek tomu, Microsoft na svojom oficiálnom blogu naznačil, že predsa len podá pomocnú ruku aj pirátom. Alebo používateľom, ktorí z rôznych dôvodov nepoužívajú legálny Windows.

Podľa svojich tvrdení chystá „atraktívne ponuky upgradu“ na nový Windows 10 práve pre majiteľov zariadení s nelegálnou kópiou systému. Informácie o jednotlivých ponukách – v priamej kooperácii s príslušnými obchodnými partnermi – budú zverejnené neskôr.

Samotný Windows 10 sa stále testuje, pričom jeho uvedenie na trh už nie je ďaleká budúcnosť. Má sa objaviť počas leta v bližšie nespresnenom termíne. Windows 10 však príde v rôznom čase na rôzne druhy kompatibilných zariadení. Najprv sa ho majú dočkať majitelia počítačov, respektíve hybridných zariadení.

Windows 10 bude služba, poznáme dostupné edície

Firma už tiež podrobnejšie predstavila jednotlivé edície, v ktorých sa bude nový Windows 10 ponúkať. Zahŕňajú Home, Pro aj mobilnú Mobile. Tejto téme sme sa venovali v samostatnom článku.

Windows 10 bude služba, poznáme dostupné edícieMicrosoft zverejnil ďalšie dôležité detaily ohľadne svojho systému Windows 10. Známe sú edície aj spôsob distribúcie.
Zdroj: zive.sk 
logo_zive

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár