– výborná výbava a skvělá cena, to je novinka pod AMD FX procesory
Procesory AMD FX mají vynikající poměr cena-výkon a MSI pro ně má odpovídající novou desku!
Zbrusu nová základní deska MSI 970 GAMING bylo opravdu překvapení. Ale velmi příjemné a velmi velmi vítané. AMD FX procesory jsou dnes extrémně výhodné a zajímavé a ačkoliv proti Intel konkurentům nejsou tak výkonné na jedno jádro, ani tak úsporné, vzhledem k vývoji aplikací, her i API jsou dnes multijádra jasně upřednostňována a využívána, a tak AMD FX nabízejí v současnosti obecně nejlepší poměr cena-výkon v nižších cenových hladinách, ve většině oblastí i výrazně lepší výkon než cenově srovnatelné Intel varianty Core i3 a Core i5 procesorů. Ačkoliv nezajímavá není ani nabídka základních desek AM3+, přeci jen už v mnohém zaostávají za soudobými modely Intelu a MSI se tak rozhodlo vnést do AM3+ kategorie velmi vítaný svěží vánek svým novým, opravdu ryze nižším mainstreamovým modelem. Dnes se na něj podíváme. Než se ale tak stane, dovolte trochu delší úvod, abychom se vlastně dostali do obrazu, protože už je to dlouho …
- Nesmrtelná AMD AM3+ platforma stále žije a daří se jí dobře!
Platforma AMD AM3+ je tu s námi již hodně hodně dlouho a mezi hlavními PC platformami je to opravdu nevídaně odolný unikát, pravdou ale je, že musí. Aktuální verze AM3+ patice a desek s čipovou sadou řady AMD 900 je tu totiž už od června 2011. Vlastně déle. Jedná se totiž o minimální update, proti předchozí AMD 800 řadě, uvedené už v roce 2010. A za ty roky se více než osvědčila. Samozřejmě v současnosti už v některých ohledech zaostává. Například nemá podporu PCIe 3.0 (což v praxi ale zatím ničemu běžnému uživateli nevadí), neumí nativně USB 3.0 (řeší se to tedy přes externí řadiče, takže to také nevadí) a samozřejmě nezná nic jako M.2 či mSATA (to by se také dalo případně řešit externími řadiči a čipy, či novým návrhem desky). Hlavní její problém je, že většina základních desek s AMD 900 čipsety je tu opravdu od roku 2011, i když se na přelomu 2012/2013 objevilo několik klíčových modernizovaných 990FX modelů (hlavně od ASUSu a Gigabyte), které jsou dnes samozřejmě upřednostňovány, od té doby se přeci jen věci zase pohnuly. Máme skoro konec roku 2014 a základní desky pro několik nových platforem Intel udělaly od roku 2012 několik kroků vpřed a dokonce i nižší mladší platformy AMD (hlavně FM2+) jsou na tom v některých ohledech technologicky lépe než AM3+ platforma.
Samozřejmě žádné velké úpravy AM3+ platformy nejsou možné bez nové generace AMD FX procesorů a to je něco, co se už nestane. AMD už velký vývoj současné generace a architektury dávno odpískalo. Důvodů je hodně, ten hlavní je absence nižšího než 32nm výrobního procesu vhodného pro velká CPU bez GPU. Intel už je přitom na 22nm a aktuálně míří na 14nm (desktopové Broadwell CPU přijdou příští rok). Navíc architektura Bulldozer měla v základu některé problémy, způsobené snahou šetřit (vznikala za velmi těžkých časů pro AMD) a snaha opravit je dodatečně se jeví jako velmi náročná a drahá práce se sice znatelným, leč přeci jen malým zlepšením. Přidejte k tomu ten problém s výrobním procesem a není co řešit. AMD tedy v současnosti už delší čas pracuje na zbrusu nové architektuře (oficiálně oznámena jako „ZEN“) pro pravděpodobně 14nm výrobu. Nicméně nějaké reálné produkty se představí nejdříve v průběhu roku 2016. A kromě APU procesorů s grafikou, půjde i o velká CPU bez GPU, tedy skutečné nástupce AMD FX modelů. Do té doby však pravděpodobně zůstane AMD AM3+ ve stávající podobě, i když je zde velmi malá naděje na ještě jeden významnější update (na architekturu Excavator), ale to spíše zůstává u „kéž by“ – realizovatelné by to ze strany bylo, otázka je, stojí-li to společnosti AMD za ty nutné investice.
Nutno ovšem říci, že v současné době se AMD AM3+ daří nad očekávání dobře. Mohlo by se dařit i mnohem lépe, ale tahle platforma je poněkud z očí zákazníků a také si v minulosti neudělal dobrou reklamu. AMD tak nedávno trochu updatovalo nabídku AMD FX procesorů, čímž donutilo některé recenzenty oprášit AM3+ platformu a zjistily se zajímavé věci. Intel sice vydal v minulých letech několik nových generací CPU na nižších výrobních procesech, ovšem ve všech cenových segmentech, kde AMD aktuálně s FX procesory působí, Intel výrazně zaostává nabízeným výkonem i poměrem cena-výkon. AMD pomáhá vývoj na poli SW, kde další a další aplikace získávají podporu vícejader a u her, které na tom s optimalizacemi pro vícejádra nejsou moc dobře, se také situace mění v jeho prospěch, díky nové generaci her dělané na jeho 8jádrová CPU v konzolích a také díky API MANTLE, které nám dokazuje, že problém s výkonem CPU u her není na straně procesoru, ale DirectX a chybějících optimalizací. Dnes tak jde o to, že Intel nabízí proti AMD FX-6000/8000/9000 modelům se 6-8 jádry jen 2jádrová(+2 vlákna) Core i3 a 4jádrová (Core i5), což určuje vše. Výhoda nižší spotřeby u 22nm CPU není pak až tak velká (v případě srovnání s 95-125W modely AMD) a pak už je to jen o ceně a poměru cena-výkon. AMD AM3+ platforma tak do umírající má daleko, přesto ji mnozí velmi podceňují ke své vlastní škodě i ke škodě konkurenčního prostředí na trhu (viz. ceny Intel CPU) a zdá se, že AM3+ ve skvělé kondici zakončí jak tento rok, tak i ten příští.
- Skvělý výkon a ještě lepší cena!
Aktuálně po drobných úpravách v modelové nabídce FX procesorů a hlavně jejich cen, tak představují FX nejlákavější nabídku, za celou historii. Bestseller je 6jádrový FX-6300 za pouhých 2700 korun a skvělý 8jádrový FX-8350 (donedávna TOP model), je dnes jen za 4500 korun (ceny v ČR dnes negativně ovlivňuje špatný kurz koruny, který je téměř 22 korun za dolar – bývaly lepší časy). Konkurence? K FX-6300 vlastně neexistuje, protože za těch 2700 korun vám Intel dokáže nabídnout jen slaboučký 2jádrový Pentium G. O něco lepší je Core i3, jež má ovšem pořád jen 2jádra (+2vlákna), a nejlevnější model stojí dokonce víc – 3000 korun. A s konkurencí proti FX-8000 je to snad ještě horší. To už jsou nativní 8jádrové CPU s odpovídající výkonem (v mnoha případech se výkon blíží Core i7). Proti FX-8350 za 4500 korun je v nabídce Intelu …. nic! Nejlevnější stále jen 4jádrové Core i5 je totiž za téměř 5 tisíc! A to existují i levnější FX-8000 modely! Jistě vás teď napadá, proč tedy AMD v prodejích nedrtí Intel? Jak víte, mít dobré produkty za dobrou cenu dnes automaticky nikdy neznamená mít i dobré prodeje …
Důvod je prostý, AMD FX procesory při svých začátcích získaly nelichotivou pověst a na trhu jsou také hodně hodně dlouho, takže většina potencionálních zákazníků na ně buď už úplně zapomněla, nebo je pravděpodobně spíše nebere do úvahy, protože si myslí, že Intel s o několik generací novějšími procesory musí být zákonitě o několik generací lepší výkonem atd. A faktem je, že ani HW magazíny FX modelům příliš pozornosti nevěnují – k velké škodě uživatelů. Pokud se ovšem podíváte na některé aktuální testy, nejednoho asi překvapí, že FX modely ve většině ohledech, nejen že nezaostávají, ale dokonce své o dost mladší konkurenty výrazně předčí v mnoha klíčových ohledech. Jedinou reálnou větší nevýhodou není ani tak nižší výkon na jádro (protože u aplikací, kde na výkonu záleží je většinou vícejádrová podpora plně funkční a tam, kde není, na tom výkonu moc nezáleží, protože je ho obecně dost – situaci jen komplikují hlavně některé hry, kde AMD FX doplácejí na velmi špatné optimalizace, i když situace se postupně mění k lepšímu a jen to ukazuje, že problém opravdu není v HW), ale největší nevýhodou je o něco vyšší spotřeba. Pravda, reálně s výjimkou extrémních FX-9000 modelů není ta spotřeba u běžných FX až tak vysoká aby to stálo za to řešit, ale říci se to musí, přičemž je ale nutné i dodat, že potenciální výkon FX je také o dost vyšší než u cenově srovnatelné konkurence s tou nižší spotřebou.
- MSI 970 GAMING – první z nové generace AM3+ desek?
Jedním z hlavních problémů v očích mnoha potencionálních zákazníků i recenzentů (i redaktorů včetně nás), tak byla absence moderních desek s výbavou a zpracováním odpovídající tomu standardu, co dnes nabízejí o několik generací mladší Intel Z97/X99 desky atd. A i když na trhu je stále několik velice schopných a osvědčených AM3+ modelů, prostě technologicky, zpracováním v oblasti výbavy, provedení i SW za modely pro Intel platformy zaostávají. A z čista jasna se tak letos objevilo MSI se svým novým modelem 970 GAMING s technicky, výbavou i SW aktuálním provedením a trefilo se do černého.
Ba co více, k mainstreamovým FX 6000/8000 procesorům se skvělým poměrem cena-výkon představuje naprosto ideální základ. Za pouhých 2300 korun je pro ně zkrátka zrozena a není divu, že se těší značné pozornosti a někteří konkurenti už proto chystají také novinky! Dnes se na MSI 970 GAMING podíváme v podrobné recenzi, kdy odhalíme kromě kladů i některé nedostatky. Pokud ovšem hledáte cenově zajímavý základ pro zajímavě výkonný PC, tak jste tady dnes správně …
- MSI 970 GAMING – Technologie a parametry
Zbrusu nová deska pro AM3+ platformu přichází s osvědčeným čipsetem AMD 970, který je levnější verzí od AMD 990FX, čímž výrobce naznačuje, kam tahle deska míří. Nicméně proti všem existujícím AM3+ deskám v nabídce přináší technologie a provedení, které známe jen z desek na nejnovějších Intel platformách. Samozřejmě v tomto případě se jedná o MSI desku, takže mluvíme o MSI technologiích.
Asi největší novinkou, kterou hlavně ocení méně movití hráči, kteří obvykle nekupují extra zvukovou kartu, je právě nové zpracování integrované zvukovky. Ta používá sice čip Realtek ALC1150, ale kolem něj je nově několik zesilovačů a dalších komponent, které podstatným způsobem zlepšují kvalitu zvuku. Kromě toho je celá tahle část se zvukovkou oddělena na PCB.
Protože je to deska ze série GAMING, MSI osadilo i některou herní výbavu. Na desce tak najdete novou aktuální LAN KILLER E2200 a k tomu přidružený software i technologie.
Kromě ní jsou zde také GAMING porty (PS/2 a USB) a s upravenými vlastnostmi pro lepší výkon i odolnost.
A to nejdůležitější, deska má zbrusu nový BIOS i všechny aplikace pro Windows pro taktování, monitorování a další věci.
Vše samozřejmě v nejmodernějším a aktuálním provedení.
- Specifikace
Základní deska je založena na nižším čipsetu, AMD 970 s SB950. Nicméně z hlediska výbavy to evidentně až tak moc nevadí. MSI totiž desku vybavil víceméně vším.
Deska tak má ve výbavě i USB 3.0, a umí i CrossFire a SLI dvou grafických karet. Jinak vzhledem k velmi nízké ceně desky je výbava dle očekávání, či spíše nad očekávání. Podívejme se na ni tedy podrobněji …
- Balení a základní deska
Deska je dodávána v pěkném a jednoduchém balení, které obsahuje náležité informace.
Jde o desku z řady MSI GAMING, čemuž odpovídá samozřejmě všechno od výbavy po vzhled.
Pokud jde o příslušenství, k desce toho mnoho dodáváno není, na druhou stranu vlastně nic nechybí a naopak je tu pár „GAMING bonusů“.
Co určitě oceníte je kvalitní návod, odhlučněný měkčený zadní kryt kolem výstupů a nalepovací popisky.
- Základní deska
Na první pohled deska vypadá velmi dobře, na druhý už je to horší. Pokud ji chytnete do ruky, deska nevydává zrovna příjemné zvuky, nicméně vše sedí jak má. PCB je poměrně tenké a desce chybí zpevnění třeba heatpipe mezi pasivy. Jinými slovy, zpracování plně odpovídá cenové kategorii. Tahle deska stojí jen 2300 korun vč. DPH.
Napájecí kaskáda a všechna elektronika je sice tvořena aktuálními komponenty, ale samozřejmě zapomeňte na extra silnou kaskádu a tak dále. Je zde nicméně vše, co je třeba, a co potencionální zájemce může chtít a s deskou dělat. Podporovány jsou procesory AMD FX-4000/6000/8000 do 125W TPD. Ano, vidíte správně, v podpoře chybí 220W procesory FX-9000, to proto, že by to napájecí kaskáda této desky prostě dlouhodobě nezvládala. Deska podporuje celkem 32GB DDR3 pamětí a to nativně až 2133MHz.
Vzhledem ke stáří čipsetu je ve výbavě této desky PCIe 2.0 (v praxi samozřejmě žádný problém z hlediska osazení, provozu i výkonu PCIe 3.0 grafik a karet). Deska umí dokonce CrossFire a SLI dvou grafik (režim 16+8). Dále jsou zde dva PCIe x1 sloty a také dva PCI sloty.
Deska má 6x SATA 6Gbps a ačkoliv čipset neumí USB 3.0, MSI je dodalo řadičem od VIA. Takže deska má celkem 4x USB 3.0 a zbytek jsou USB 2.0 (celkem 14). Kromě toho je zde ona kvalitní zvuková 7.1 karta s pozlacenými výstupy/vstupy, nechybí ani optický výstup a pořádná LAN.
Deska nedisponuje žádnou extra výbavou pro taktování a tento model desky rozhodně není pro nějaké velké taktování ani určen, i když i v tomto směru si lze s některými CPU pohrát na této desce. Je zde dostatečný počet konektorů pro ventilátory a k tomu všemu je zde výborně udělaný pěkný a přehledný SW. Co je možná trochu podceněné, je chlazení napájecí kaskády a čipsetu, kde MSI použilo hodně malé a nepříliš dobře řešené pasivy, takže opravdu počítá s tím, že tuhle desku nebudou provozovat extra nadšenci do taktování.
Shrnutí: MSI 970 GAMING vypadá hodně dobře, ovšem při pohledu z blízka už nezamaskuje, že je to opravdu hodně levná základní deska, snažící se nabídnout co možná nejvíce, za co možná nejméně, přičemž to samozřejmě znamená ústupky v mnoha směrech. Ačkoliv jsou mezi námi tací, kteří tvrdí, že příplatky na dražší kvalitní desky jsou zbytečné, je tohle jeden z mnoha modelů, který ukazuje, za co u těch dražších desek obvykle platíme. To samozřejmě neznamená, že MSI 970 GAMING je špatná deska. To ani náhodou, ale ta cena je prostě určující. Za danou cenu nabízí opravdu hodně a díky inovacím a modernímu zpracování nabízí jednoznačně v současnosti více, než jakákoliv jiná podobná AM3+ deska na trhu.
Podívejme se tedy, jak v praxi funguje …
- Testy a výkon desky
Samozřejmě už jsme nemohli jednoduše oprášit starou testovací sestavu pro AM3+. Prostě byla moc stará. Takže jsme pěkně vytáhli nové komponenty a naštěstí máme v redakci pár AM3+ desek stále k dispozici, mohli jsme (museli), udělat nové testy a srovnání.
Bohužel, naši testovací sestavu jsme chtěli postavit na AMD FX-9590 procesoru, bohužel jak jsme zjistili, MSI 970 GAMING je jednou z mnoha desek, které tyto extrémní 220W procesory nepodporuje. Nakonec jsme tedy testovací sestavu nechali na osvědčeném AMD FX-8350. K tomu jsme přidali 2x 4GB Kingston HyperX SAVAGE DDR3 2133MHz paměti a grafickou kartou je referenční AMD Radeon R9 290X 4GB. Nechybí rychlý SSD disk, i když starší model 120GB Kingston HyperX (5K), kvalitní zvuková karta ASUS Essence STX II a samozřejmě testujeme ve skříni (tak aby to mělo výpovědní hodnotu blízkou domácím podmínkám). Operačním systémem je Windows 7 HP 64-bit.
A co jsme zjistili?
- Výkon a testy
Všechny desky v dnešním testu jsme udělali a otestovali znovu, takže máme přímé srovnání.
Výkon MSI 970 GAMING je solidní, i když ne všude je nejvýkonnější.
Stejná je situace ve všech dalších aplikacích.
Pokud jde o výkon SSD pod SATA 6Gbps u AMD 900 čipsetů, desky se lehce liší, ale rozdíly nejsou propastné a samozřejmě platforma plně využije možností SSD disků.
Shrnutí – MSI 970 GAMING je vybavena nižším čipsetem než je AMD 990FX, který máme u ostatních testovaných starších (a dražších) desek. Nedosahuje tak ve všech případech úplně jejich výkonu, ale rozdíly jsou velmi malé a vše samozřejmě více než vyvažuje velmi nízká cena MSI modelu, což jistě ocení ti, pro které je tento cenově dostupný model určen. Nicméně výkon u základních desek založených na stejném čipsetovém základu s cenou dnes moc nesouvisí. Rozdíly jsou hlavně v naladění, funkční, kvalitativní a výbavové.
Podívejme se na další praktické věci …
- Provozní vlastnosti a taktování
Podívali jsme se ještě na pár věcí. Tak samozřejmě jsme vyzkoušeli jak je na tom deska z hlediska provozních vlastností.
- Spotřeba
Spotřebu měříme v klidu (na ploše Windows) a v zátěži (plná zátěž CPU). Jak vidíte, rozdíly mezi deskami jsou. MSI si vede dle očekávání velmi slušně, ale samozřejmě neomráčí. Opět jde o to, že cena je určující pro kvalitu a vlastnosti napájení.
- Taktování
MSI 970 GAMING AM3+ není deska určená pro nadšené overclockery a není na to ani vybavena. Deska bohužel nepodporuje 220W modely FX-9000, ale jak víme, ty už jsou řádně přetaktované a taktovat už moc nejdou, nicméně ta nepodpora přeci jen některé věci předem prozrazuje i v možnostech taktování. Testovací FX-8350 se přeci jeví pro OC mnohem zajímavěji, i když pravděpodobně většina potencionálních zájemců o tuhle desku sáhne po modelu FX-6300.
Pokud jde o taktovací možnosti, tak deska nemá nijak extra silnou napájecí kaskádu, zázraky tedy nečekejte a taktovací možnosti jsou omezené pro extrém, leč pro uživatele, kterému je tato deska učena, jsou více než dostatečné a hlavně snadno přístupné. Nový pěkný BIOS i aplikace pro Windows umožňují jednoduché nastavování i monitoring. Deska má nicméně omezené možnosti z hlediska napětí. Přesto se nám podařilo dostat FX-8350 s vodním All-in-one chlazením na velmi solidních 4,8GHz a paměti přitom běžely na 2133MHz také bez problémů.
Samozřejmě nárůst výkonu proti základu je značný. Přesto jsme se na 5GHz nedostali, což asi odpovídá na otázku, proč deska prostě nepodporuje FX-9000 procesory s 220W TDP a velmi vysokým základním napětím. Zkrátka na tyhle extrémy není stavěna, o čemž svědčí i velmi velmi vysoké teploty na pasivech napájecí kaskády, kdy opravdu dbejte na slušný průtok vzduchu ve skříni.
Asi bychom dlouhodobě nedoporučili provozovat ten FX-8350 na 4,8GHz s vypnutými úspornými režimy u této desky. Zátěž je dost vysoká i vzhledem ke spotřebě se jeví jako zajímavější takty kolem 4,4-4,6GHz. Co by možná bylo potencionálně pro hodně uživatelů zajímavější, je podvoltování, kdy AMD tradičně u FX procesorů dává základní napětí hodně vysoko. Lze jej snížit u většiny modelů o 0,1-0,15V aniž by to bylo znát na výkonu (u 0,15V už to znát lehce je, CPU se tak vysoko v boostu netaktuje). Na MSI 970 GAMING jsme tedy u FX-8350 snížili napětí o 0,1V, výkon se téměř nezměnil (jednotky % někde maximálně) a spotřeba šla o 20W+ dolů. Takže ze 125W TDP máme vlastně skoro 95W TDP model ;), což už od modelů Core i5 s 84W TDP není tak daleko.
Pojďme tedy k závěru …
- Závěr a hodnocení
V první řadě musíme zdůraznit, že dnes testovaná deska stojí pouhých 2300 korun vč. DPH. Pravda, dají se koupit i levnější 970 modely (startují už na 1700 korunách), ale žádný se ani neblíží aktuálním zpracováním MSI 970 GAMING, takže cenovka je podle nás více než odpovídající. Nicméně tato cenovka určuje i další věci.
Aktualne ceny s:
Cena je okolo 90€.-
V testu jsme měli ve srovnání modely 990FX, které jsou přeci jen výrazně dražší. Schválně jsme dali tabulku cen, takže vidíte sami. Proti nim však nabízí MSI 970 GAMING jasně lepší zpracování některých prvků výbavy, které má prostě modernější než jakákoliv jiná současná AM3+ deska na trhu vůbec. Nicméně rozdíl ceny se musel někde projevit.
Je hlavně ve zpracování PCB, v mnohem jednodušší napájecí kaskádě, což všechno znamená, že deska má omezenější OC potenciál a vůbec nepodporuje procesory FX-9370 a FX-9590 s 220W TDP. Prostě na ně není vybavena. Je to možná škoda, ale to je ten důvod, proč dražší desky stojí to, co stojí. Zvládnou i extrémy a s rezervou – za to platíte. Pravdou také je, že MSI 970 GAMING je deska s jen AMD 970, ne AMD 990FX model, kdy všechny námi testované modely jinak FX-9000 bez problémů podporují. MSI 970 GAMING je ale prostě deska nižší cenové kategorie.
(Mainstreamový sen? FX-8350 + MSI 970 GAMING + 2x 8GB DDR3 2133 + MSI R9 285 GAMING)
Je určena pro uživatele, kterým jde o poměr cena-výkon především. Typicky tak tenhle model bude osazovaný asi právě FX-6300 až FX-8350 procesory, které se k ní skvěle hodí a nebudou mít s chodem na ní, ani s lehkým taktováním, žádný problém. Pro ně nabízí MSI 970 GAMING i řadu dalších věcí, které žádná jiná AMD deska, dokonce ani ty nejdražší modely nenabízí. Což nás přivádí k otázce, zda se dočkáme nějakého MSI 990FX GAMING modelu. Nevíme! Co víme, že minimálně jeden další významný výrobce chystá nějaké nové AM3+ desky. Zda mezi nimi bude i nějaký mATX model, který v nabídce AM3+ 990FX desek opravdu zásadně chybí, to zatím bohužel také nevíme. Rozhodně si ale výrobci desek mohou uvedení novinek dovolit, protože AM3+ je jinak dávno z hlediska vývoje zaplacená, platforma je možná více atraktivní, něž kdy dříve a ještě si tu s námi skoro 2 roky aktuální pobude.
- Závěr a hodnocení
MSI 970 GAMING je skvělá deska, leč není bez nedostatků. Všechny ovšem souvisí s cenou, a tím, že prostě tohle je opravdu levný model. Nepodporu 220W FX-9000 procesorů nepovažujeme za problém, upřímně ty jsou extrémní a bylo by hodně extrémní jejich podporu po tak levné desce žádat. Navíc tím jasně vzniká prostor pro nějaký MSI 990FX GAMING model, takže doufejme, že jej má MSI v záloze. Díky nízké ceně se samozřejmě šetřilo i v jiných oblastech, podle nás nejpalčivější jsou poněkud hodně jednoduché pasivy, které i bez OC u 125W procesorů FX docela topí, a když začnete taktovat, jde to ještě o něco nahoru a rozhodně dobré chlazení skříně je na místě. MSI podle nás tuhle oblast podcenilo a stačilo by přidat heatpipe, čímž by se i deska trochu zpevnila. Právě jednoduché pasivy a PCB, i když s pěknou úpravou povrchu, také ovšem odpovídají ceně desky. Ale právě vzhledem k ní, je to zpracování OK.
MSI se jinak slušně vypřádalo s tím, že 970 čipset neumí USB 3.0, jsou tam dodány tedy extra řadičem, ale pozor, ať si je v BIOSu nevypnete náhodou a pak se nedivíte, proč vám nejdou. Co ale rozhodně musíme chválit, je plně aktuální výbava, včetně opravdu znatelně lepší integrované zvukové karty než mají všechny ostatní AM3+ desky. Výborná je i Killer síťová karta a vynikající je designové zpracování a hlavně BIOS a aplikace k desce. Vše krásné, moderní, přehledné a hlavně funkční, tak jak to známe z nejnovějších modelů MSI pro Intel.
DDWorld hodnotí: Pokud znáte situaci, tak víte, že AMD FX procesory přes ne úplně zdařilé uvedení před lety, dnes nabízejí vynikající výkon a hlavně excelentní poměr cena-výkon, kdy jsou na trhu i modely, proti kterým Intel v podobné hladině prostě nemá výkonem odpovídající nabídku. Pokud vás tak od pořízení dosud odrazovalo stáří návrhu AM3+ desek a tomu odpovídající výbava i zpracování, nyní už je tu plně aktuální deska. MSI 970 GAMING je dnes bezkonkurenční v rámci své cenové hladiny. Neexistuje totiž zatím podobně moderně zpracovaná a vybavená 970 AM3+ deska. Je trochu škoda, že se zatím této modernizace dočkala jen tato nižší verze s 970 čipsetem. Hodně z nás by si rozhodně i rádo připlatilo na ještě lepší 990FX verzi. Pokud jste ale srozuměni s tím, do jaké cenové kategorie MSI 970 GAMING patří, pravděpodobně vzhledem k ceně, tomuto modelu nebudete mít co vytknout. Případné nedostatky by právě měla řešit nějaká lepší 990FX verze, s odpovídajícím cenovým nárůstem. Paradoxně to nás na testovaném modelu nejvíce mrzí, že v některých ohledech překonává i všechny 990FX modely, ale samozřejmě jim celkově nestačí ve všech směrech a k našemu zklamání MSI zatím žádnou moderní 990FX GAMING desku neuvedlo. MSI 970 GAMING je tak skvělá volba pro ty, kteří hledají excelentní poměr cena-výkon v kombinaci s nějakým FX-6300 či až FX-8350 procesorem a třeba Radeon R9 285/285X grafikou, a jedná se jednoduše o nejlepší základní desku v této cenové hladině a zatím je dokonce vlastně bez konkurence.