MSI Z97A Gaming 6 – privítajte USB 3.1 port typu C


USB 3.1 typu C je realitou, ktorá sa pomaly dostáva aj na základné dosky. Z nového symetrického konektora neťažia iba užívatelia, ale aj výrobcovia základných dosiek, ktorí tak môžu na trh vrhnúť nové dosky, ktorých lákadlom bude práve USB konektor. Taká je aj Z97A Gaming 6, ktorá však okrem USB 3.1 typu C ponúkne rýchlu sieť, kvalitné audio či rýchly M.2 slot.

MSI Z97A Gaming 6 – Balenie, príslušenstvo

Je to už dlhšia doba čo sme naposledy testovali základnú dosku od MSI, no dnes to napravíme. MSI sa sústreďuje najmä na herné príslušenstvo a tak aj dnes testovaná doska pochádza zo série Gaming. To je zjavné už z balenia, ktoré obsahuje tradičné čierno-červené farby a draka. Zadná strana je pestrá na informácie.
    
Vo vnútri sa ukrýva príslušenstvo. To okrem manuálov a DVD poskytne napríklad aj vysačku na dvere či nálepky pre označenie SATA káblov. Špecialitou MSI je Audio Power kábel, ktorý dodá viac „šťavy“ audio časti.
    

Kompletné príslušenstvo

 • užívateľský manuál
 • DVD s ovládačmi a softvérom
 • záslepka na zadný panel
 • M-konektor
 • SATA3 kábel
 • Audio Power kábel
 • SLI mostík
 • nálepky pre označenie SATA káblov
 • MSI Gaming nálepka

 

MSI Z97A Gaming 6 – Funkcie dosky, špecifikácie

Veľkým ťahákom dosky je samozrejme prítomnosť jedného USB 3.1 konektora typu C. Ten poskytne nielen jednoduché zapájanie, ale aj dvojnásobnú rýchlosť oproti USB 3.0. Škoda len, že zatiaľ neexistuje dostatočné množstvo periférií, ktoré by to vedeli využiť.
Audio technológia, ktorá na MSI doskách zabezpečuje kvalitnú reprodukciu zvuku sa nazýva Audio Boost 2. Jej srdcom je samozrejme kodek Realtek ALC1150 s EMI štítom. Spoločnosť mu robia japonské Nichicon kondenzátory a dvojica zosilňovačov, ktoré dokážu nakŕmiť slúchadlá s impedanciou až 600ohm. Separácia audio časti od zvyšku PCB nie je žiadnou novinkou, poteší snáď pozlátenie jackov na zadnom paneli.
V oblasti zvuku ešte zostaneme. MSI ponúka na doske funkciu USB Audio Power, ktorá zabezpečí stabilné 5V napájanie do zadných UBS portov. K čomu to je dobré? Ocenia to napríklad náročnejší užívatelia, ktorí si k doske pripoja kvalitné DAC prevodníky.
Hranie online hier dokáže znepríjemniť aj ten najmenší lag v kritický moment. Takýmto neduhom by mala predchádzať sieťová karta Killer, ktorá spoločne s patričným softvérom bude uprednostňovať dáta pre hru. Optimalizovať sieťovú prevádzku je však možné aj ručne.
Pre pripojenie diskov nemusíte využiť iba tradičné SATA3 porty, ale aj napríklad SATA Express alebo ešte lepšie M.2 slot. Oba poskytnú rýchlosť 10Gbps.
Kvalitné súčiastky Military Class 4 poskytnú doske odolnosť a výdrž. Spadajú sem napríklad feritové cievky či Dark kondenzátory.
Hráči môžu využiť aj Gaming Device porty na zadnom paneli, ktoré poskytnú rýchlejšie a hladšie odozvy pre počítačovú myšku. K dispozícii je ako USB 2.0  tak aj starší PS/2 port.

Špecifikácie

 

MSI Z97A Gaming 6
Formát
ATX (30,5×24,4cm)
Socket
Intel LGA1150
Čipset
Intel Z97 Express
Operačné pamäte
4 DIMM sloty
maximálne 32GB DDR3 v dvojkanálovom zapojení s frekvenciou 3300MHz (OC)
podpora XMP
podpora non-ECC pamätí
Rozširujúce sloty
1x PCIe 3.0 x16
2x PCIe 3.0 x16 (elektricky zapojený ako x8)
4x PCIe 2.0 x1
Úložisko
Intel Z97 čipset
6x SATA3
1x M.2 Socket 3 (10Gbps)
1x SATA Express (10Gbps)
USB
Intel Z97 čipset
6x USB 3.0 (2x na zadnom paneli, 4x cez interný konektor na doske)
6x USB 2.0 (2x na zadnom paneli, 4x cez interný konektor na doske)
ASMedia ASM1142 radič
1x USB 3.1 typ C na zadnom paneli
LAN
1x Qualcomm Atheros Killer E2205 Gigabit LAN
Multi-GPU
nVidia 2-Way SLI a AMD 3-Way CrossFireX
Audio
Audio Boost 2
7.1-kanálové HD audio
kodek Realtek ALC1150
Zadný panel
1x PS/2 pre klávesnicu či myš
1x D-Sub
1x DVI-D
1x HDMI
2x USB 2.0
2x USB 3.0
1x USB 3.1 typ C
1x RJ-45
6x audio jack
1x optický S/PDIF výstup
Interné konektory
1x 24pin ATX konektor napájania dosky
1x 8pin ATX 12V konektor napájania procesora
2x USB 3.0 konektor
2x USB 2.0 konektor
2x 4-pin konektor pre ventilátory nad CPU chladič
3x 4-pin konektor pre systémové ventilátory
1x TMP modul konektor
1x Serail Port konektor
1x AAFP
1x Direct Audio konektor
2x konektor pre pripojenie PC skrine
1x konektor pre vniknutie do PC skrine
1x jumper pre vymazanie CMOS
1x prepínač pre zdroj napájania audia
1x diagnostický displej
Dodávaný softvér
ovládače
Command Centre
Live Update 6
Smart Utilities
Super Charger
Fast Boot
ECO Center
Gaming APP
7-ZIP
Intel Extreme Tuning Utility
Norton Internet Security Solution
Sound Blaster Cinema 2
XSplit Gamecaster V2
Killer Network Manager
Cena (máj 2015)
od 166€ (zdroj: heureka.sk)

 

 

MSI Z97A Gaming 6 – Čispet, bližší pohľad na dosku

 

Čipset

Základná doska v dnešnom teste ťaží z moderného Intel Z97 čipsetu, ktorý prekonáva iba Intel X99 čipset pre fajnšmekrov. Z97 oproti minulému Z87 neprináša príliš veľa markantných zmien. Hlavnou devízou je podpora procesorov Core 5. generácie (Broadwell) a podpora nového rozhrania M.2. PCH dokáže poskytnúť disku zapojenému do M.2 slotu 2 PCIe 2.0 linky, čím sa celková teoretická rýchlosť vyšplhá na 10Gb/s.
PCIe linky sú rozdelené štedrejšie do 1x 16, 2×8 alebo 1×8+2×4 kombinácií. USB 3.0 podporuje čipset 6, USB 2.0 až 14. Čipset podporuje 6 SATA3 portov či eSATA port. Nechýba podpora pre zapojenie 3 monitorov naraz. Oficiálna podpora zo strany procesora je do frekvencie 1600MHz aj pre nízkonapäťové moduly. Z97 je čipset vhodný pre pretaktovanie nakoľko umožňuje meniť BCLK.

Detaily dosky

MSI Z97A Gaming využíva rovnako ako iné herné MSI dosky čierno-červený dizajn PCB. Lepšie povedané PCB je čierne, červené sú iba hliníkové prvky na pasívoch a EMI štíte kodeku. Plošný spoj má 4 vrstvy, no doska nepôsobí papierovým dojmom. Zadná strana neukrýva žiadne chladenie MOSFETov či iné vylepšováky. Revízia PCB v našom teste bola 2.2.
    
Použitým socketom je Intel LGA1150. Ten obklopuje najmä 8-fázové napájanie, ktoré chladí dvojica hliníkových pasívov.
Pasívy na VRM aj PCH držia pevne pomocou skrutiek.
    
Odmontovaním pasívov sa v celej kráse ukáže napájacia kaskáda a južný mostík (PCH).
    
Vzdialenosť patice od pasívov a DIMM slotov by mala byť dostatočná aj pre robustnejšie chladiče.
    
8-pinový EATX konektor napájania procesora je na klasickom mieste pri zadnom paneli.
Hlavný konektor pre ventilátor pre CPU chladič je pri severnom pasíve. Druhý CPU_FAN konektor je pri slotoch pre operačné pamäte. Dokopy je na doske 5 konektorov pre ventilátory. Všetky poskytnú 4 piny.
DIMM sloty sú na doske 4 a vtesnáte do nich maximálne 32GB DDR3 pamätí. Tie môžu mať pri pretaktovaní frekvenciu až 3300MHz. Nechýba podpora non-ECC pamätí, či XMP profilov. Pre jednoduchšie rozlíšenie dual-channel zapojenia nie sú sloty farebne rozlíšené. Primárne však zapájajte 2 moduly do 2. a 4. slotu. Aretačné poistky sú z oboch strán.
Kraj dosky pri DIMM slotoch patrí veľkému 24-pinovému ATX konektoru napájania dosky a internému USB 3.0 konektoru, s ktorým môžete získať ďalšie 2 USB 3.0 porty na prednom paneli. Všimnite si aj meracie body napätia, ktoré sú pri ATX konektore. Na takejto doske by ich človek možno neočakával a tak je ich prítomnosť potešujúca. Manuál ich vôbec nespomína rovnako ako JTURBO1 konektor kúsok od meracích bodov napätia. Ten slúži pre pripojenie externých panelov.
Doska má aj druhý interný USB 3.0 konektor, ktorý je natočený o 90°C. Vedľa neho je 4-pinový konektor pre pripojenie systémového ventilátora. Z čipsetu je vyvedených 6 SATA3 portov, z ktorých 2 sú rezervované pre SATA Express (10Gbps). SATA porty podporujú RAID 0, 1, 5 a 10 režimy. Ak osadíte disk do M.2 slotu, príde o SATA5-6 porty, alebo o SATA Express.
Oblasť pod čipsetom patrí ďalšiemu konektoru pre systémový ventilátor a dvojici interných USB 2.0 konektorov. Zaujímavý je však JCI1 konektor úplne pri pasíve nad PCH. Tento konektor slúži pre pripojenie PC skriniek k doske a v prípade, že bude skrinka otvorená, systém zaznamená informáciu o tomto „vlámaní“ a zobrazí sa varovanie na monitore. Toto varovanie sa dá zmazať iba navštívením BIOSu. Hneď vedľa JCI1 konektora je JME1, ktorý slúži pre detekciu chýb. Pod dvojicou JCI1 a JME1 konektorov je väčší JSPI1 konektor, ktorý slúži pre pripojenie k doske pre naprogramovanie BIOSu. Cez tento konektor by malo byť možné opraviť poškodený BIOS. Sklamalo ma, že manuál JSPI1 a JME1 konektory vôbec nespomína.
Na spodnom kraji si našli miesto ešte konektory pre pripojenie PC skrine, dvojica diagnostických displejov, TPM konektor, konektor pre pripojenie sériového zariadenia, Direct Audio Power konektor a AAFP konektor, pre vyvedenie zvuku na predný panel. Direct Audio Power konektor slúži pre priamu dodávku elektriny pre audio porty na zadnom paneli, čo by malo zvýšiť kvalitu zvuku. Po využití tohto konektora a pripojení pribaleným káblom je potrebné prepnúť prepínač na doske.
Audio Boost kraľuje na oddelenom PCB. Dominantou časťou je kodek Realtek ALC1150, ktorý proti elektromagnetickému rušeniu chráni EMI štít. K vyššej kvalite zvuku prispejú aj pozlátené japonské Nichicon kondenzátory, pri ktorých je dvojica zosilňovačov pre slúchadlá.
I/O čipom je Nuvoton NCT6792D čip.
Pre grafické karty sú nachystané 3 dlhé PCIe 3.0 x16 sloty. Prvý je elektricky zapojený ako x16, druhý a tretí ako x8. Pri osadení jednou kartou použite prvý slot, ktorý bude vtedy pracovať v režime x16. Ak využijete 2 karty, linky sa rozdelia v pomere x8/x8. Pri obsadení všetkých slotov bude rozloženie x8/x4/x4. Doska podporuje 3-Way CrossFire zapojenie, ale len 2-Way SLI.
Iné ako grafické karty môžete zapojiť do 4 krátkych PCIe 2.0 x1 slotov. Ak však obsadíte PCI_E4 slot bude nedostupný PCI_E3 slot.
O rozdelenie PCIe liniek sa postarajú deličky ASMedia ASM1480.
Malé SSD môžete zapojiť do M.2 slotu. Zapojíte disky s dĺžkou 42mm, 60mm alebo 80mm. M.2 slot podporuje SATA aj PCIe režim. Medzi týmito režimami je možné prepínať aj manuálne pomocou JM2_1 jumpera (v pozadí za M.2 slotom). Manuál opäť tento jumper nespomína a ani na doske nie je naznačené, v ktorej polohe je M.2 slot v SATA režime a v ktorej je v PCIe režime.
Za zadným panelom sa ukrýva sieťový čip Killer E2205 a USB 3.0 radič Asmedia ASM1142, ktorý obsluhuje USB 3.1 port.
    
Zadný panel poskytne nasledujúci výbavu. V prvom rade sú to Gaming  Device porty (červené), do ktorých patria kombinovaný PS/2 port a 2 USB 2.0 porty. Ďalej tu nájdeme D-Sub, DVI-D, optický S/PDIF výstup a HDMI. Drobným ale neprehliadnuteľným je aj nový USB 3.1 port typu C. Nasleduje RJ-45 port, dvojica USB 3.0 portov a panel s audio výstupmi.
    

 

MSI Z97A Gaming 6 – BIOS

Verzia BIOSu v našom teste bola A.0. Počas testovania som nezaznamenal žiadne problémy, nestabilitu BIOSu či nekompatibilitu s našimi komponentmi.

Click BIOS 4 ponúka prehľadné prostredie. Priamo z úvodnej obrazovky je možné zostavu pretaktovať cez OC Genie tlačidlo, nahrať XMP profil alebo meniť prioritu bootovania.
Položka Settings ukrýva širokú paletu nastavení.
    
Pretaktovaniu procesora, DDR3 pamätí či zmene napätia patrí sekcia OC. V tej sa dosýta vyhrajú aj náročnejší užívatelia.
Aktualizovať BIOS je možné iba z USB kľúča s formátom FAT32. Tento úkon je jednoduchý a je pre neho vyhradená položka M-Flash.
Ponuky v pravom paneli sa vysúvajú. Po zajdení myšou na pravý okraj sa objavia ďalšie 3 ponuky. Vytvorené OC profily je možné ukladať a načítavať jediným kliknutím v OC Profile.
Graficky prívetivú reguláciu ventilátorov pomocou kriviek poskytne Hardware Monitor.
Board Explorer poskytne zaujímavú virtuálnu prehliadku systémom. Táto funkcia neumožňuje meniť žiadne nastavenia a má iba informatívny charakter.

 

Testovacia zostava, metodika, výsledky

Testovacia zostava

Testovacia zostava je zložená z moderného procesora Intel Core i5-4690 (Haswell Refresh), ktorý však bohužiaľ nemá odomknutý násobič. Procesoru sekunduje 8GB DDR3 RAM pamätí od Adata. Ako grafickú kartu využívame integrované riešenie od Intelu v podobe Intel HD Graphics 4600. Rýchlym úložiskom je SSD ADATA Premier SP610 s kapacitou 256GB. Chladenie procesora zabezpečuje Brocken ECO od Alpenföhn. Celú zostavu poháňa zdroj Antec VP550F s účinnosťou 80 Gold.

 

procesor
Intel Core i5-4690@3,5GHz
RAM
2 x 4GB DDR3 Adata XPG
SSD
ADATA Premier SP910 256GB
grafiká karta
integrovaná v procesore
zdroj Antec VP550F
chladič CPU
Alpenföhn Brocken ECO
skrinka
Antec Three Hundred Two
operačný systém
64-bitový Microsoft Windows 8.1 Pro

 

Všetky základné dosky testujeme so 4-jadrovým procesorom Intel Core i5-4690 (Haswell Refresh) bez funkcie HyperThreading. Základný takt procesora je 3,5GHz, v skutočnosti však na tejto hodnote pracuje málokedy a takt sa pohybuje okolo hodnoty 3,7Ghz. S Turbom je možné dosiahnuť až 3,9GHz. 8GB (2x4GB) pamätí od Adata zapojených v dual channel beží na takte 1600MHz s časovaním 9-11-11-24. Tieto pamäte majú v XMP profile nahraté iné parametre – frekvenciu až 2800MHz s časovaním 12-12-12-26. Kvôli tomu, že niektoré dosky, resp. ich čipsety nedokážu zniesť viac ako 1600MHž bola ich frekvencia znížená práve na túto hodnotu s trochu agresívnejším časovaním, aby bolo porovnávanie objektívne.
Každú základnú dosku postupne podrobíme testom v niekoľkých benchmarkoch. Pamäťovú priepustnosť testujeme v programe AIDA64 Extreme vo verzii 4.50.3000. Postupne v tomto programe preveríme čítanie, zápis, kopírovanie a čakaciu dobu pamäte. Procesor otestujeme pomocou benchmarku Cinebench R15 a prevodu videa v x.264 FHD Benchmark vo verzii 1.0.1. Ďalším testom je kompresia v zabudovanom benchmarku v programe WinRAR 5.10. Rýchlosť SATA a USB rozhraní testujeme pomocou programov CrystalDiskMark 3.0.3b (sekvenčná rýchlosť) a HD Tune vo verzii 2.55 kde nás zaujíma priemerná rýchlosť. Pri testoch USB rozhraní používame rýchly USB 3.0 kľúč SanDisk Cruzer Extreme 16GB. Všetky testy prebiehajú na danej testovanej doske s najaktuálnejším BIOSom, ktorý v danej chvíli bol k dispozícii.
Teploty VRM obvodov a PCH meriame digitálnym laserovým teplomerom Voltcraft IR-280. Merania sú vždy 2 ako pre PCH tak aj pre VRM – teplota v pokoji (idle) je odčítaná po 10 minutách po zapnutí zostavy, teplotu v záťaží (load) získame po 10-minútovej prevádzke testu Prime95 64-bit (nastavenie Small FFT). Zaznamenáva sa vždy najvyššia teplota nemeraná na danom segmente. Prievan v skrini robí dvojica systémových ventilátorov (1 x 140mm + 1 x 120mm).

Výsledky

Testy pamätí

Operačné pamäte nevykazovali v meraniach žiadne výchylky.

 

Testy procesora

Ako som čakal ani procesor nevybočil z nameraného štandardu.

 

Testy rozhraní

Výsledky USB 3.1 portu som stihol dodatočne namerať len tak-tak. Ľudia z aliexpress si pohli a redukcia dorazila presne o týždeň od objednania. Ide o redukciu z USB 3.1 typu C na USB 3.0 typu A a tak som čakal, že rýchlosť bude obmedzená na rýchlosť USB 3.0 štandardu, resp. na maximálnu rýchlosť, ktorú náš kľúč zvládne. Rýchlosť je však podstatne nižšia aj po nainštalovaní najnovších ASMedia ovládačov pre port. Tieto výsledky však treba vrať s veľkou rezervou nakoľko z onej redukcie za $2 z Číny nemám najlepší pocit. Na slovenskom trhu som však nič podobné nenašiel a USB kľúč do USB portu typu C žiaľ nemáme k dispozícii. USB kľúč po pripojení cez reduckiu Windows objavil až na piaty raz.

    

 

Pretaktovanie, teploty

Pretaktovanie

Čo sa pretaktovania týka, doska si udržala štandard nameraný na konkurenčných doskách. Najvyššia hodnota BCLK, s ktorou sa mi podarilo rozbehnúť Windows a prejsť testom Cinebench bola 104,5MHz. S takto pretaktovaným procesorom bolo skóre v Cinebench 589 bodov. V základe to bolo 559 bodov čo znamená, že výkon stúpol o 5,3%.
Menej skúsených užívateľov poteší aj tlačidlo OC Genie, ktoré automaticky pretaktuje zostavu. Nejde o hardvérové tlačidlo na doske ale o virtuálne v BIOSe. V mojom prípade bohužiaľ pretaktovanie akosi nefungovalo. Počítač sa po aktivácii OC Genie síce zapol, no žiadna zmena nenastala a BCLK malo stále hodnotu 100MHz.
Podobne užitočné je tlačidlo XMP v BIOSe. Po jeho stlačení dôjde k nahraniu XMP profilu z operačných pamätí.

Rozsahy napätí a ich kroky

 • BCLK: 90MHz – 300rMHz (0,52Hz)
 • frekvencia RAM: 800MHz – 3200MHz
 • VCCIN Voltage: 1,2V – 3,040V (0,001V)
 • CPU Core Voltage: 0,8V – 2,1V (0,001V)
 • CPU Ring Voltage: 0,8V – 2,1V (0,001V)
 • CPU GT Voltage: 0,8V – 2,1V (0,001V)
 • CPU SA Voltage: 0,8V – 1,85V (0,001V)
 • CPU IO Analog Voltage: 0,8V – 2V (0,001V)
 • CPU IO Digital Voltage: 0,8V – 2V (0,001V)
 • DRAM Voltage: 0,240V – 2,770V (0,01V)
 • PCH 1,05 Voltage: 0,7V – 2,320V (0,01V)
 • PCH 1,5 Voltage: 0,8V – 2,770V (0,01V)
BCLK: 90MHz – 300rMHz (0,52Hz)
frekvencia RAM: 800MHz – 3200MHz
VCCIN Voltage: 1,2V – 3,040V (0,001V)
CPU Core Voltage: 0,8V – 2,1V (0,001V)
CPU Ring Voltage: 0,8V – 2,1V (0,001V)
CPU GT Voltage: 0,8V – 2,1V (0,001V)
CPU SA Voltage: 0,8V – 1,85V (0,001V)
CPU IO Analog Voltage: 0,8V – 2V (0,001V)
CPU IO Digital Voltage: 0,8V – 2V (0,001V)
DRAM Voltage: 0,240V – 2,770V (0,01V)
PCH 1,05 VOltage: 0,7V – 2,320V (0,01V)
PCH 1,5 Voltage: 0,8V – 2,770V (0,01V)

Teploty

 

Zhodnotenie a záver

Pri testovaní dosky Z97A Gaming 6 som si nemohol pomôcť a videl som mnoho podobností s modelom Z97 Gaming 5. Obe dosky sú totiž prakticky totožné, až na to že Gaming 5 nemá USB 3.1 typu C a SATA Express, ktorý aj tak väčšine užívateľov chýbať nebude. Podstatnejšie však je, že Gaming 5 sa predáva o 40€ lacnejšie. Takto vyššiu cenu Gaming 6 neobháji ani prítomnosťou USB 3.1 portu. Ten navyše ešte pár mesiacov mnoho ľudí nevyužije nakoľko zariadenia do tohto portu nie sú poriadne dostupné.
Okrem vyššej ceny však doske ťažko niečo vyčítať. Pre hráčov sú tu funkcie ako USB Audio Power či rýchle sieťové prenosy vďaka Killer sieťovému čipu. Náročnejší užívatelia môžu využiť aj meracie body napätia a poteší aj diagnostický displej. 2 interné USB 3.0 konektory taktiež nebývajú v tejto kategórii štandardom. M.2 slot či kvalitné audio sú už dnes povinnosťou. Hráčov s nVidia kartami môže ešte mrzieť, že doska nepodporuje 3-Way zapojenie grafických kariet. Kozmetickým nedostatkom je absenia niektorých konektorov v manuáli.

 

MSI Z97A Gaming 6
Plusy
Mínusy
– nové rýchle USB 3.1 typu C (s rozšírením  zariadení bude skutočným plusom)
– M.2 slot
– 2 interné USB 3.0 konektory
– meracie body napätia
– kvalitná audio časť a USB Audio Power
– sieťový čip Killer s možnosťou optimalizácie  sieťových tokov
– diagnostický LED displej
– prehľadný BIOS s množstvom nastavení
– vyššia cena
– chýba podpora 3-Way SLI
– výrobca v manuáli nespomína niektoré  konektory

 

 

Testovaciu vzorku základnej dosky Z97A Gaming 6 zaslala spoločnosť MSI.

Zdroj: pc.sk

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár