Phonebloks: Nová štúdia dizajnu telefónov (video).


Ako zabrániť hromadeniu elektronického odpadu a pritom mať telefón s aktuálnym hardvérom ? Riešenie je možno Phonebloks !

Poznáme to všetci – máme funkčný telefón, no akosi nám už nevyhovuje z rôznych príčin. Má slabý fotoaparát, je na dnešnú dobu pomalý, alebo displej už nevyhovuje svojim rozlíšením a pod. Dôvodov sa nájde množstvo prečo chceme zas nový a nový telefón. Nejak sa ale nepozeráme, alebo sa nezaujímame kde vlastne skončí starý telefón. Elektronický odpad sa hromadí a je ho stále viac a viac. Sú spoločnosti recyklujúce elektronický odpad, lenže nároky na recykláciu s jeho množstvom úmerne narastajú. Ak nie sme spokojní napríklad s displejom, vyhodíme celý telefón a s ním aj množstvo funkčných súčiastok a to úplne zbytočne.

A práve na toto zareagoval Dave Kakkens, autor štúdie nového dizajnu telefónov, ktorý poníma telefón doslova ako skladačku s vymeniteľnými dielmi. Presne tak ako počítač. Phonebloks je voľným prekladom „časti telefónu“, ktoré sú plne nahraditeľné novšími kompatibilnými časťami. Dajme tomu, že nám nevyhovuje fotoaparát, jednoducho vyberieme blok fotoaparátu a vymeníme ho za nový s lepším rozlíšením a senzorom. Čo tým dosiahneme ? Úsporu našich financií, zníženie množstva elektronického odpadu a menšie zaťaženie životného prostredia. Otázkou je, či sa vôbec nejaký výrobca telefónov začne touto možnosťou zaoberať. To ukáže až budúcnosť.

Zdroj: phoneblocks.com

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár