Raijintek Ereboss Core Edition – vystačí si aj bez ventilátora.


Priaznivci absolútne tichého chladenia, ktoré bude nepočuteľné aj v záťaži majú na výber v podstate z dvoch možností. Kvalitné modulárne vodné chladenie na mieru s pomalobežnými ventilátormi alebo pasívne chladenie úplne bez ventilátorov. Poriadne vodné chladenie je však výrazne drahšie v porovnaní s klasickými vzduchovými chladičmi, jeho montáž je komplikovanejšia a voľba preto často padá na vzduchové chladiče. Horúcim adeptom je aj Ereboss Core Edition od Raijintek, ktorý si bez problémov poradí aj s pretaktovanými procesormi a to bez ventilátora.

Raijintek Ereboss Core Edition – Balenie, príslušenstvo, špecifikácie 

Chladič Ereboss Core Edition vychádza v princípe z klasického Ereboss chladiča, no výrobca ho celý zladil do elegantných čiernych farieb. Tomu zodpovedá aj balenie, ktoré odráža čierno-červené farby firmy Raijintek.
Po otvorení krabice sa na slobodu dostane dvojica antistatických vreciek, v ktorých je uložené príslušenstvo. Montážne prvky pre Intel a AMD sockety sú samozrejmosťou, výrobca však myslel aj na možnosť osadenia ventilátorov hoci je chladič určený primárne na pasívne chladenie a prihodil do balenia 8 spon pre ventilátory. Čo ma však potešilo viac bol jednoduchý, no praktický skrutkovač v tvare L (aj vám pripomína skrutkovače, ktoré pribaľuje Noctua?). Snáď len teplovodivá pasta mohla byť lepšia a nie lacno vyzerajúca na jedno použite bez označenia.
Pod príslušenstvom je vrstva penovej výstelky, ktorá veľmi dobre zvrchu a z boku chráni pasív. Zospodu je podobná penová vanička a chladič sa tak musí cítiť ako v perinke a dobre je chránený pred nárazmi.
Kompatibilita je bezchybná a chladič môžete použiť aj na najnovších Intel Skylake či Broadwell-E procesoroch s paticou LGA 2011-v3. V našich obchodoch sa chladič predáva asi za 35€.

Špecifikácie

 

Raijintek Ereboss Core Edition
Rozmery pasívu
140×110,5x160mm (š x h x v)
Hmotnosť
808g
Materiál rebier
hliník s čiernym poniklovaním
Heatpipes
6x6mm
Materiál heatpipes
meď s čiernym poniklovaním
Základňa
poniklovaná meď
Ventilátor
žiadny, pasívn kompatibilný so 120mm a 140mm ventilátormi
Cena
Raijintek EreBoss Core
v 4 e-shopech
od 35,02 €
(Zdroj: Heureka.sk)

 

 

Raijintek Ereboss Core Edition – Dizajn, spracovanie 

Ako správny pasívny chladič má Ereboss Core Edition poriadne mohutný pasív. Ten obliekol výrobca do elegantného čierneho kabátu vďaka poniklovaniu. Tým je zároveň chránený aj pred oxidáciou. Pri nasadzovaní ventilátorov sa vám však môže stať, že nikel ľahko oškrete a potom bude na pasíve škaredo svietiť strieborný hliník. Pasív patrí k tým ťažším nakoľko váži cez 800g bez ventilátora. Pasív tvorí jedna robustná veža, ktorá má 33 rebier. S výškou 160mm sme videli už mnoho chladičov s väčším počtom rebier, tu však vzhľadom na účel chladiča majú rebrá väčšie rozstupy aby mohol teplý vzduch spomedzi nich dobre unikať keďže ho nebude vyfukovať žiadny ventilátor (maximálne tak systémové v skrini). Pevnosť pasívu je dobrá, rebrá sú pospájané medzi sebou na viacerých miestach po obvode a ešte sú uchytené aj k heatpipes.
    
Rebrami prechádza množstvo drobných trojuholníkových otvorov, ktoré majú taktiež iba jediný účel – urýchliť únik ohriateho vzduchu. Tieto otvory nemá len vrchné rebro. Tam je logo Raijintek a veľký 6-hranný otvor, ktorý však nemá žiadny špeciálny účel. Ide o montážny otvor aby bolo možné chladič priskrutkovať k základnej doske.

Konštrukcia pasívu nie je symetrická a o asymetrickosť sa starajú heatpipes. Základňa tak nie je celkom v strede nakoľko výrobca chcel eliminovať riziko kolízie s modulmi operačných pamätí. Čierne poniklovanie si našlo cestu aj na heatpipes, ktorých je 6 a majú priemer 6mm.

    
Ich prepojenie so základňou je dokonalé a výrobca sa postaral o zahladenie všetkých stôp po opracovaní. Pochvalu si zaslúži aj základňa, ktorá je taktiež poniklovaná, ale už nie čiernym niklom. Je opracovaná do zrkadlového lesku a nepozoroval som na nej žiadny konvexný tvar.
S chladičom si domov neprinesiete žiadny ventilátor. Raijintek odporúča ku chladiču dokúpiť Aeolus alfa, ktorý samozrejme vyrába Raijintek. Chladič je však v princípe schopný prijať ako 140mm tak i 120mm ventilátory, ktoré môžu byť 2 – vpredu a vzadu. Pre tento účel môžete použiť 8 spôn alebo 8 gumených tŕňov, ktoré sú súčasťou balenia.

Raijintek Ereboss Core Edition – Montáž

Na Raijinteku sa mi dlhodobo nepáči to, že u všetkých svojich chladičov používa backplate z plastu. Toto rozhodne nie je miesto kde by sa malo šetriť nakoľko plastový backplate sa vplyvom gravitácie a tepla môže časom zdeformovať čo môže prípadne viesť až k ohnutiu základnej dosky. Žiaľ plastový backplate nachádzame aj tu. Montáž teda začína tradične a to prestrčením skrutiek cez otvory v backplate. Skrutky následne prestrčíme otvormi v základnej doske a naskrutkujeme na ne plastové dištančné valčeky. Vďaka tomu, že sa skrutkujú je zaistená aspoň ako taká fixácia backplate na doske a nemusíme ho už ďalej držať. Plastové valčeky však majú tendenciu pretáčať sa donekonečna na skrutkách a celý systém je tak ešte trochu labilný.
Na valčeky v ďalšom kroku položíme železné konzoly buď pre AMD alebo Intel. Tie treba dotiahnuť skrutkami, pri ktorých vám príde vhod dodaný skrutkovač.
Nakoniec treba ponad základňu chladiča prestrčiť kovovú sponu, ktorá do základne zapadne 2 výstupkami do otvorov v základni. Tie však nie sú moc hlboké a pri manipulácii sa mi často stalo, že mi spona vypadla zo svojej pozície. V spone sú 2 otvory, do ktorých prídu malé skrutky, ktoré sa priskrutkujú do konzol na doske. Takto sa chladič upevni na svoje miesto a inštalácia je hotová.
    
    
Voliteľne môžete osadiť pasív 1 či 2 ventilátormi. Raijintek odporúča štíhly Aeolus alfa, ktorý však nemám, no mám podobne štíhly FW122 od SilverStone. Skúšal som ho najprv uchytiť pomocou montážnych spôn. Musím sa priznať, že tak divný a nepraktický spôsob aký si tu vybral Raijintek som ešte nevidel. 1 ventilátor sa upevňuje až pomocou štvorice spôn, ktoré treba zvláštnym spôsobom zacvaknúť na zadnú stranu chladiča. Úprimne poviem, že som to po chvíli nevydržal s nervami a vzdal. Ešteže je tu možnosť uchytiť ventilátor pomocou gumených tŕňov. S tými problém nebol.
    

 

Raijintek Ereboss Core Edition – Testovacia zostava, metodika testovania, výsledky

Testovacia zostava

 

Procesor
Intel Core 2 Extreme QX6700@3,2GHz@1.5v
Grafická karta
ASUS 7300GT (pasívne chladená)
Základná doska
Gigabyte GA-EP45-UD3R
SSD
OCZ Octane 128GB
RAM 4x1GB Kingston DDR2
Zdroj
SilverStone ST40F-ES
Skrinka
SilverStone TJ04-E
Operačný systém
MS Windows 7 Enterprise 64b
Použitý softvér
Prime95, RealTemp
Systémové ventilátory
2x 120mm SilverStone 1200RPM, 1x 120mm Noctua NF-S12B FLX 1200RPM

 

 

 

testovacia zostava v SilverStone TJ04-E
procesor Core 2 Extreme QX6700 poskytla spoločnosť Intel
SSD Octane 128GB poskytla spoločnosť OCZ
Skrinku TJ04-E a zdroj ST40F-ES poskytla spoločnosť SilverStone
DDR2 pamäte HyperX poskytla spoločnosť Kingston
Storočné zásoby teplovodivej pasty NT-H1 poskytla spoločnosť RASCOM

Metodika merania

Ako „vykurovacie teleso“ slúži starý dobrý Intel Core 2 Quad QX6700 ExtremeEdition s TDP 130W. Navyše, je ešte pretaktovaný na 3,2GHz a má tiež podstatne zvýšené napätie až na 1,5V. V skutočnosti sú napätia o niečo nižšie kvôli nedokonalosti napájacieho obvodu základnej dosky. V tomto stave dokáže tento 65nm „zlepenec“ dvoch dvojjadier vyprodukovať slušnú dávku tepla a nezadá si ani s najvýkonnejšími čipmi súčasnosti.
Chladiče testujeme v ATX skrinke SilverStone TJ04-E s troma systémovými ventilátormi na 1200 otáčkach za minútu. Ako teplovodivá pasta je vždy použitá Noctua NT-H1, nanesená v rozumnom množstve (kvapka o priemere ~4mm) na stred procesora.
Pasívy testujeme s dodávanými ventilátormi, prípadne adaptérmi na optimalizáciu hlučnosti/výkonu (ak sú súčasťou balenia). V prípade, že výrobca ventilátory nepribaľuje, používame ventilátory Noctua NF-S12B FLX. Ak to konštrukcia pasívu umožňuje, testujeme aj rôzne konfigurácie ventilátorov.
Na zaťaženie procesora využívame 64bit verziu programu Prime95 (SmallFTTs). Procesor je zaťažený 15 minút, následne sú teploty odčítané pomocou utility RealTemp. Teploty štvorice jadier sú spriemerované a od výsledku je odčítaná aktuálna teplota okolia. Po ochladnutí zostavy a prevetraní skrinky proces opakujeme s ďalším nastavením.

Výsledky – pasívny režim

V pasívnom režime je Ereboss Core Edition skoro kráľ. Na prvé miesto mu totiž chýbajú iba 3°C, tam však vládne jeho iný kolega a to Tisis. Aj tak je výkon skvelý.

Výsledky – aktívny režim

Skúsil som podrobiť chladič testu aj s pretaktovaným procesorom, na ktorom testujeme chladiče s ventilátormi. Ereboss Core Edition som osadil 12cm ventilátorom SilverStone FW122 a chladič bez problémov zvládol svoju úlohu aj na minimálnych otáčkach. Bol som však zvedavý, ako si poradí v čisto pasívnom režime aj s pretaktovaním procesorom. Ereboss Core Edition prešiel aj týmto testom! Je to síce chvost tabuľky, no treba myslieť na vysoké napätie procesora 1,5V. Na druhej strane chladiču pomáhala trojica systémových ventilátorov.
Hoci montáž nie je z tých najpohodlnejších, o dobrý prítlak základne k procesoru je postarané ukážkovo.

 

Raijintek Ereboss Core Edition – Zhodnotenie, záver

Pre chladenie s ventilátorom si tento chladič nekúpi nikto. Takých chladičov je na trhu celá kopa pričom sú aj lacnejšie takže nebudem uvažovať výkon tohto chladiča s použitím ventilátora. Jeho dokúpenie by navyše celú cenu zvýšilo.
V pasívnom režime sa Ereboss Core Edition cíti ako ryba vo vode. V našom teste ukázal slušný potenciál a bez ventilátora dokázal uchladiť aj pretaktovaný procesor s vysokým napätím. Z výkonnostného hľadiska tak chladiču asi niet čo vyčítať a za cenu 35€ nejde vôbec o zlý chladič. Niekomu možno dizajnovo zapadne aj do zostavy, mňa viac potešilo kvalitné spracovanie, jednoduchý skrutkovač v balení a prvky pre prípadnú montáž ventilátorov.
Dojmy z chladiča mi však pokazila montáž, ktorú kazí neposedný backplate a železná spona. Veľkú výčitku smerujem znovu k plastovému backplate a asi ešte väčšiu tentokrát k netradičnému a veľmi nepraktickému upevňovaniu ventilátor pomocou spôn.

 

Raijintek Ereboss Core Edition
Plusy
Mínusy
  • – parádny výkon v pasívnom režime bez  ventilátora 
  • – elegantný, celočierny dizajn 
  • – napriek robustnej konštrukcii nezasahuje nad  DIMM sloty vďaka vyoseniu 
  • – skrutkovač v balení 
  • – spony a tŕne pre 2 ventilátory 
  • – precízne spracovanie pasívu, heatpipes i  základne 
  • – prijateľná cena
  • – montáž pasívu mohla byť pohodlnejšia  (uvoľnený backplate, vypadávajúca spona)
  • – plastový backplate
  • – neuveriteľne nepraktický spôsob upevňovania  ventilátorov pomocou spôn
Testovaciu vzorku chaldiča Ereboss Core Edition zaslala spoločnosť Raijintek.

Článok stránok: pc.zoznam.sk

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár