Revolučný gélový reproduktor (video).


Novodobý objav úplne priehľadného gélového reproduktora by mohol zvýšiť kvalitu reprodukcie hudby v mobilných zariadeniach.
Takmer neviditeľná gélová vrstva by mohla po novom dodať aj ultrabookom oveľa kvalitnejšiu reprodukciu hudby. „Naťahovací“ reproduktor, dokáže produkovať zvuky v celom rozsahu počuteľnosti ľudského ucha. Je prvým svojho druhu, čo používa ióny namiesto elektroniky. Svoje miesto by si našiel aj v smartfónoch. Za revolučným objavom stojí tím z Harvardskej univerzity vedený profesorom Zhigang Suo. Inšpiráciou im bolo vedenie elektrických signálov v ľudskom tele.
Tok nabitých atómov nazývaných ióny, je to čo neurónom dovoľuje zdieľať informácie, alebo regulovať tlkot srdca. Tím okolo profesora Suo skombinoval slanú vodu, ktorá je plná voľne pohybujúcich sa iónov, s polymérom. Výsledkom bola flexibilná a pevná substancia, známa ako hydrogél. Reproduktor bol vytvorený preložením tenkej vrstvy transparentnej izolačnej gumy medzi dvomi vrstvami hydrogélu, ktoré sú napojené na medené elektródy.
Elektrické audiosignály z počítača, privádzané do hydrogélu cez elektródy, spôsobujú tok iónov. Fyzický pohyb spôsobuje u izolačnej gumy uloženej v strede medzi vrstvami hydrogélu, možnosť produkovať zvuky. Tím vidí široké možnosti použitia svojho vynálezu. Využitie by mohol reproduktor nájsť v televízoroch, laptopoch, smartfónoch ako prídavok do displejov. Mohol by byť taktiež použitý do okien na rušenie zvukov prichádzajúcich z vonka.
Ďalšia prednosť objavu je, že sa dá roztiahnuť päťnásobne bez toho aby bol poškodený, alebo utrpela reprodukcia hudby. Hydrogély sú lacným materiálom, ktorý sa ľahko vyrába. Problémom je len to, že nevydržia dlho. Vyschnú akonáhle sa vyparí voda. Sou sa však už pozerá po alternatíve, flexibilných iónových vodičov, ktoré sa nevyparujú.

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár