TIP: 10 adries ktoré by mal poznať každý užívateľ Google


google_nobarČo všetko o vás Google vie, aké informácie zbiera, ako zistíte nastavenie svojich účtov, ako sa dostanete k zoznamu logov a ďalšie užitočné informácie.Väčšina užívateľov Google produktov nie je dostatočne oboznámená s ich mnohými potrebnými funkciami. Viacero funkcií je doslova zašitých hlboko v rôznych nápovedách, tutoriáloch, pomocníkoch a pod. Málokto si nájde čas na preskúmanie rozšírených možností. Nižšie nájdete užitočné odkazy, ktoré vám môžu rozšíriť obzor. Pokročilí užívatelia určite budú niektoré funkcie poznať.

 

 

1. Na vytvorenie Google účtu môžte použiť aj svoju existujúcu adresu. Klasický registračný proces vám vytvorí adresu: príklad@gmail.com. Cez tento odkaz môžte použiť akúkoľvek e-mailovú adresu ako vaše prihlasovacie meno.

https://accounts.google.com/SignUpWithoutGmail

2. Google vytvára váš profil na základe vami navštívených stránok, vášho účtu Google+ a iných sledovaných krokov. Snaží sa odhadnúť váš vek, pohlavie, záujmy a následne ich použiť na zobrazenie reklám podľa vašich záujmov. Na tejto adrese sa dozviete do akej skupiny vás Google zaradil. Niektoré nastavenia si môžte zmeniť aj vy.

https://www.google.com/ads/preferences/

3. Z Google si môžte exportovať všetky vaše dáta ako napríklad fotky, kontakty, gmail správy, videá z Youtube, záložky, kalendár a iné. Stačí si len vybrať.

https://www.google.com/takeout

4. Ďalšia funkcia je zameraná aj na ochranu vami vytvoreného webového obsahu. Ak vám niekto doslova okopíruje obsah z vašej stránky a obsah je použitý na niektorom produkte od Google, potom môžte využiť DMCA sťažnosť pomocou tohto pomocníka. Kľudne môže ísť len o obrázok či video. Tím Google sťažnosť preverí a podnikne ďalšie kroky.

https://support.google.com/legal

5. Ak disponujete zariadením s operačným systémom Android, vaša poloha môžte byť nahlasovaná serverom Googlu. Na mape tak môžte nájsť miesta kde ste boli a ak ste práve v pohybe tak by vám malo ukázať aj aktuálnu rýchlosť. Záznamy sa dajú exportovať do súborov KML, ktoré možno zobraziť v aplikácii Google Earth alebo Google Drive.

https://maps.google.com/locationhistory

6. Zaujíma vás vaša história vyhľadávaných výrazov? Aj tú má Google dokonale spracovanú. Zaznamenáva každý výraz aký ste kedy do vyhľadávacieho poľa vložili. História obsahuje rôzne kategórie: Web, videá, reklamy, nakupovanie a pod. Všetko je roztriedené pre dobrý prehľad. Google následne vie aké reklamy vám má zobrazovať. K dispozícii je dokonca aj história audio vyhľadávania.

https://history.google.com/
https://history.google.com/history/audio

7. Účet Gmail sa môže automaticky zmazať ak ste sa naň neprihlásili dlhšie ako 9 mesiacov. Google to má automaticky predvolené. Ak ale s tým nesúhlasíte, môžte si vytvoriť vlastné nastavenia, čo sa má s vašim účtom stať ak ste sa naň neprihlásili vami určenú dobu. Všetky nastavenia si môžte prehľadne pozrieť na tejto adrese.

https://www.google.com/settings/account/inactive

8. Ak máte podozrenie že sa vám niekto na účet prihlásil, môžte si to overiť v logoch účtu. Prejdite si záznamy o činnosti a prihlásenia z každého zariadenia, ktoré sa v poslednej dobe na účet prihlasovalo. K dispozícii je aj IP adresa a približné geografické umiestnenie. Ak si všimnete neobvyklú lokalitu prihlásenia, hore máte možnosť si okamžite zmeniť heslo. Tu by sa možno hodil aj dlhší zoznam logov.
https://security.google.com/settings/security/activity
https://www.google.com/settings/security – ďalšie nastavenia účtu
9. Nasledujúci odkaz vás presmeruje na kompletný zoznam webových aplikácií, rozšírení prehliadača, Google skriptov, mobilných aplikácií, ktoré majú prístup ku vašim dátam na úrovni čítania alebo zápisu. Po kliknutí na položku sú na pravej strane zobrazené jej oprávenia.
https://security.google.com/settings/security/permissions

10. Ak sa vám niekedy stane že váš účet bol hacknutý a heslo zmené tak, že už nie ste schopný sa prihlásiť, cez tento odkaz si dokážete heslo obnoviť. Budete vyzvaní na overenie vašej domény vytvorením CNAME záznamu vo vašom DNS zázname.

https://admin.google.com/domain.com/VerifyAdminAccountPasswordReset

(nahradťe „domain.com“ v linku vyššie vašou doménou)

Zdroj: labnol.org

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár