Tip pre Windows 7: Ušetrite gigabajty na disku


Microsoft sprístupnil nástroj, ktorý ušetrí používateľom Windows 7 ušetriť značné množstvo priestoru na pevnom disku. Príčinou zmenšovania voľnej kapacity sú aktualizácie operačného systému. Na disku sa konkrétne postupne zapĺňa adresár WinSxS a v praxi môže ísť aj o gigabajty dát.

Tipy a triky

Kvôli Service Packu

Dôvodom je zálohovanie údajov pre prípad, že sa používateľ rozhodne odinštalovať niektorú z aktualizácií systému. Záloha pritom zostáva zachovaná i v prípade, že jedna oprava už bola nahradená ďalšou. V minulosti čistenie disku realizoval inštalátor Service Packu.

Service Pack 1 (SP1) bol jediným a zatiaľ posledným, ktorý Microsoft vydal pre Windows 7. Stalo sa tak už pred vyše dvomi rokmi a odvtedy pravidelne prichádzali bezpečnostné a opravné aktualizácie. Firma ich navyše bude uvoľňovať ešte niekoľko rokov. Ukončenie rozšírenej podpory je momentálne naplánované na január 2020 a ďalší Service Pack plánovaný nie je.

Kliknite pre zobrazenie väčšieho obrázkuMicrosoft preto vydal utilitu, ktorá spomínaný problém so zapĺňaním dát rieši. Navyše, Windows 7 je naďalej najrozšírenejšou verziou Windows. V septembri malpodľa štatistiky StatCounter globálny trhový podiel necelých 52 percent.

Len odporúčaná inštalácia

Pomocník Windows Update Cleanup (KB2852386) je distribuovaný prostredníctvom aktualizačného mechanizmu Windows Update. Nachádza sa ale medzi „odporúčanými“ aktualizáciami, preto jeho inštalácia nemusí prebehnúť automaticky a používateľ ju preto musí povoliť ručne. Rozhodujúca je voľba v rámci nastavení, či majú byť odporúčané opravy poskytované rovnakým spôsobom ako dôležité. Alternatívou pre stiahnutie je ešte internetová stránka Microsoftu.

Softvér Platforma
Windows Update Cleanup x86
Windows Update Cleanup x64

Po rýchlej inštalácii stačí spustiť s právami administrátora aplikáciu Disk Cleanup (Čistenie disku). Pre udelenie práv administrátora je potrebné kliknúť najprv pravým tlačidlom myši a vybrať príslušnú voľbu. Ak sa tak nevykoná, správcovské privilégiá sa dajú povoliť aj po otvorení okna. Aplikácia najprv požiada o výber disku, ktorý má byť čistený – treba zvoliť systémový.

Trpezlivosť a defragmentácia na záver

Akonáhle softvér získa potrebné právomoci, skontroluje a vypočíta možnosti pre uvoľnenie miesta na disku. Zostáva sa už len uistiť, či je zaškrtnutá položka „Windows Update Cleanup“ (Čistenie súborov služby Windows Update), potvrdiť kliknutím na tlačidlo „OK“ a čakať. Čas potrebný na vykonanie akcie závisí od množstva odstraňovaných dát.

Dokončenie procesu môže prebehnúť pri vypínaní a zapínaní operačného systému. Po úspešnom odstránení nadbytočných súborov odporúčame zrealizovať defragmentáciu disku, ktorá urýchli pristupovanie k údajom.

Kliknite pre zobrazenie väčšieho obrázku Kliknite pre zobrazenie väčšieho obrázku

Pre úplnosť doplňme, že súčasný Windows 8 (respektíve 8.1) predmetnú funkciu pre čistenie disku obsahuje už v základnom vydaní.

 

Zdroj: http://www.zive.sk

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár