WD predstavuje prvý duálny disk – HDD a SSD v jednom


Western Digital vyslišal volania majiteľov notebookov a pripravil prvý pevný disk integrujúci plnohodnotné SSD.

Titulok môže byť pre niekoho zavádzajúci, nakoľko už niekoľko rokov existujú hybridné disky s malými SSD ako cache. Najnovší počin WD však nepatrí do tejto kategórie – model WD Black2 (WD1001X06XDTL) totižto nie je hybridný disk, je to ozajstné „dva v jednom“.

wd_black2_1

Vo vnútri to vyzerá presne tak, ako by sa dalo očakávať- SSD na jednej strane, HDD na druhej, zdieľajú napájanie a SATA konektor prostredníctvom SATA multiplexora Marvell 88SM9642-NMD2. HDD časť pozostáva zo „slim“ 7mm 1TB 5400RPM disku s jedinou platňou, pričom podľa testov na webe TechReport dosahuje rýchlosť 115/113MB/s pre sekvenčné čítanie/zápis. Hoci disky série Black sú obvykle 7200RPM, v tomto prípade urobilo WD výnimku. Na druhej strane, je to celkom pochopiteľné, od výkonu je tu SSD, pevný disk je ako odkladisko.

Viac nás bude bezpochyby zaujímať prítomné SSD. To má kapacitu 120GB a jeho základom je štvorkanálový radič JMicron JMF667H doplnený o 20nm MLC NAND pamäte. Výrobca udáva 350/140MB/s rýchlosť čítania/zápisu, čo nie je na dnešnú dobu ohurujúci údaj. V reále mu server TechReport nameral pri sekvenčnom čítaní 420MB/s, v zápise dosahoval 127MB/s, pri náhodnom prístupe rýchlosť klesla na 225/122MB/s. stále však rádovo pred HDD, ktoré dosiahlo iba 1.6/1MB/s.

Všetko má svoje „ale“ – a Black2 nie je výnimkou. Po namontovaní do PC vidno len SSD, pričom HDD časť sa sprístupní až po inštalácii ovládača, ktorý je zatiaľ k dispozícii len pre Windows (XP a vyššie), pravdepodobne pre SATA multiplexor. Disk si tiež nerozumie s radičmi od ASMedia alebo nVidie, čo by v prípade notebookov až tak nevadilo (navyše nVidia už chipsety nejaký ten piatok nevyrába), v prípade ASMedie by však niektorí užívatelia môhli mať na desktope problém, nakoľko tieto radiče sa často vyskytujú na prídavných kartách.

Taktiež cena bude dosť „exkluzívna“ – WD si zaň vypýta 299USD (cca 220€), čo je pomerne dosť. Za takú sumu je možné si bez problémov zaobstarať 1TB disk a k tomu 256GB SSD. Slabou alternatívou môžu byť tiež hybridné disky, napr. taký Seagate SSHD 1TB s 8GB SSD-cache zoženiete za niečo vyše 100€. Kto však prahne po HDD aj SSD a má v notebooku/netbooku len jedinú šachtu pre disk (a nemá optickú mechaniku, namiesto ktorej by sa dal namontovať ďalší disk), bude preňho Black2 zatiaľ jedinou alternatívou. Na druhú stranu, za tú cenu sa v balení nachádza aspoň USB3/SATA kábel a USB kľúč, na ktorom je link na stiahnutie ovládača a softvéru, ktorý však mohol výrobca radšej nahrať rovno na kľúč pre rýchlejšiu inštaláciu.

DIsk je už v predaji, je možné ho objednať napr. z WD Store. Na Slovensku ho má zatiaľ jediný internetový obchod za cenu 267€.

Zdroj: xbitlabs.comtechreport.com

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár