Intel upravil roadmapu pre Atom SoC


Intel má ešte stále čo robiť, aby obsadil väčšiu časť na trhu s mobilnými zariadeniami. Vyzerá to tak, že v rokoch 2014 a 2015 bude na to klásť veľký dôraz.
Dnes bola odhalená nová roadmapa týkajúca sa Atom SoC (System on a Chip), ktorá ukazuje plány Intelu v rokoch 2014 a 2015. Cieľom by malo byť zvýšiť procesorový výkon 5 krát a grafický výkon až 15 krát do roku 2016.
Súčasná Atom SoC platforma Bay Trail bude nahradená neskôr v roku 2014 platformou Cherry Trail, ktorá bude postavená na novom 14nm výrobnom procese. Jadrá dostanú kódové označenie Airmont a taktiež novú grafickú časť od Intelu. Nové dvojjadrové Merrifield Atom čipy pre smartfóny sa začnú objavovať v zariadeniach na začiatku roku 2014. 4-jadrové varianty sa očakávajú v druhej polovičke roka 2014.
Na rok 2015 ma Intel naplánovanú konvergenciu čipov pre tablety a smartfóny. Táto nová platforma dostane meno Broxton a bude využívať 14nm výrobný proces. Broxton SoC budú obsahovať next-gen Goldmont CPU jadrá a Skylake GPU.
Na sklonku roka 2014 Intel ešte uvedie nové Atom SoC s kódovým menom Sofia. Tieto SoC budú určené najmú pre entry-level zariadenia. Zatiaľ čo variant Sofie, ktorý Intel uvedie v roku 2014 bude obsahovať HSPA+ komunikačný modul, variant, ktorý vyjde v roku 2015 (dostupný bude s vysokovýkonnými Broxton čipmi) dostane LTE modul. HSPA+ i LTE budú spočiatku založené na ARM platforme, neskôr však budú prevedené na x86.
Intel taktiež usilovne pracuje na modifikácii Androidu aby ho pripravil na príchod 64-bitových Bay-Trail tabletov. Atom SoC sám o sebe už podporuje 64-bitové inštrukčné sady na operačných systémoch ako Windows 8.1, avšak Intel chce mať pripravený 64-bitový Android, aby mohol súťažiť so zariadením akým je iPad, ktorého čip A7 je už 64-bitový. Intel tvrdí, že Bay trail tablety s Androidom budú dostupné za príjemnú cenu 150 dolárov.
Zatiaľ čo je momentálne Intel stále lídrom na poli procesorov pre desktopy a notebooky, chce viac zamiešať kartami aj na poli tabletov s Androidom. K tomu majú Intelu pomôcť x86 SoC. Plány na rok 2014 a 2015 vyzerajú sľubne. Ostáva už len sledovať, ako sa tieto plány naplnia v praxi.
Zdroj: techspot

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár