MSI Z170A Gaming M5 – dobrá doska nemusí stať majland 1


Chcete dobre vybavenú základnú dosku s kvalitnými súčiastkami a zaujímavými funkciami, no máte obmedzený rozpočet? MSI má pre vás odpoveď. Je ňou doska Z170A Gaming M5, ktorá prináša väčšinu etablovaných herných MSI funkcií do dosky za 180€.

MSI Z170A Gaming M5 – Balenie, príslušenstvo, špecifikácie

V polovici augusta som sa pozrel na skvelý model Gaming M7, dnes to bude slabší súrodenec. Model Z170A Gaming M5 predstavuje takmer najnižší model hernej Enthusiast Gaming série s čipsetom Intel Z170 a pod ním je už len Gaming M3 doska a G45 Gaming, no aj tak má doska čím zaujať.
Balenie dosky zodpovedá baleniu nových Gaming dosiek s čipsetmi Intel 100-série a predná strana tak obsahuje najmä zväčšený detail základnej dosky. Zadná strana tradične informuje o najväčších technologických vychytávkach dosky a stručne spomína špecifikácie.

    

Tie sú podrobne rozpísané v návode v balení. Okrem neho krabica ukrýva aj inú dokumentáciu či kovovú nálepku. Príslušenstvo obsahuje iba to najnutnejšie a nájdeme v ňom ešte 4 SATA káble, SLI mostík a záslepku na zadný panel. Oproti Gaming M7 tu chýbajú M-konektory, čo sú redukcie pre jednoduchšie pripájanie skrinky k základnej doske.
    

Kompletné príslušenstvo

 • používateľská príručka
 • príručka pre rýchlu inštaláciu
 • visačka na dvere
 • nálepky na SATA káble
 • DVD s ovládačmi a softvérom
 • záslepka na zadný panel
 • 4x SATA káble
 • 1x SLI mostík
 • kovová nálepka MSI Gaming

Špecifikácie

MSI Z170A Gaming M5
Formát
ATX (30,5×24,4cm)
Socket
Intel LGA1151
Čipset
Intel Z170
Operačné pamäte
4 DIMM sloty
maximálne 64GB DDR4 v dvojkanálovom zapojení s frekvenciou 3600MHz (OC)
podpora XMP
podpora non-ECC pamätí
Rozširujúce sloty
3x PCIe 3.0 x16 (režimy x16, x8/x8, x8/x4/x4)
4x PCIe 2.0 x1
Úložisko
Intel Z170 čipset
6x SATA3
2x M.2 (32Gbps)
2x SATA Express
USB
Intel Z170 čipset
6x USB 3.1 Gen 1 (2x na zadnom paneli, 4x cez interný konektor na doske)
7x USB 2.0 (3x na zadnom paneli, 4x cez interný konektor na doske)
ASMedia ASM1142 radič
1x USB 3.1 Gen 2 typu A na zadnom paneli
1x USB 3.1 Gen 2 typu C na zadnom paneli
LAN
1x Qualcomm Atheros Killer E2400 Gigabit LAN
Multi-GPU
nVidia 2-Way SLI a AMD 3-Way CrossFireX
Audio
Audio Boost 3
7.1-kanálové HD audio
kodek Realtek ALC1150
Zadný panel
1x PS/2 pre klávesnicu či myš (Gaming Device)
2x USB 2.0
1x tlačidlo pre vymazanie CMOS
1x vertikálny USB 2.0
2x HDMI
2x USB 3.1 Gen 1
1x USB 3.1 Gen 2 typ A
1x USB 3.1 Gen 2 typ C
1x DisplayPort
1x RJ-45
5x audio jack
1x optický S/PDIF výstup
Interné konektory
1x 24pin ATX konektor napájania dosky
1x 8pin ATX 12V konektor napájania procesora
1x USB 3.1 Gen 1 konektor
2x USB 2.0 konektor
2x 4-pin konektor pre ventilátory nad CPU chladič
3x 4-pin konektor pre systémové ventilátory
1x TPM modul konektor
1x AAFP
2x konektor pre pripojenie PC skrine
1x konektor pre vniknutie do PC skrine
1x jumper pre vymazanie CMOS
6x V-Check Lite body pre meranie napätia
1x Hotkey prepínač
1x Slow Mode prepínač
1x Thunderbolt header
1x diagnostický displej
Dodávaný softvér
ovládače
Command Centre
Live Update 6
Smart Utilities
Super Charger
Fast Boot
ECO Center
Gaming APP
Nahimic Audio
Intel Extreme Tuning Utility
Norton Internet Security Solution
XSplit Gamecaster V2
Killer Network Manager
Cena
Kde kúpiť MSI Z170A GAMING M5?
MSI Z170A GAMING M5
v 29 e-shopech
od 175,29 €
(Zdroj: Heureka.sk)

 

MSI Z170A Gaming M5 – Funkcie dosky

Napriek nižšej cene a výbave poskytne doska väčšinu známych herných aj neherných MSi funkcií. DDR4 Boost, ktorý by mal vďaka izolovanejším linkám zabezpečiť lepšie pretaktovanie pamätí a ich stabilnejšiu prevádzku doske nechýba.
Zabíjacky sieťový čip Killer E2400 prispeje k plynulejšiemu hraniu online hier. S aplikáciou Gaming LAN Manager je možné manuálne limitovať maximálnu šírku pásma pre aplikácie.

Najnovšia audio technológia Audio Boost 3 sa nachádza aj na tejto doske. Jej súčasťou sú už dobre známe komponenty ako kodek Realtek ALC1150 s odstupom signálu od šumu 115dBA, dvojica zosilňovačov pre slúchadlá, Chemi-con kondenzátory a izolovaná časť PCB. U nových MSI dosiek Intel 100 série čipsetov však pribudla aj softvérová záležitosť Nahimic, ktorá prináša virtuálny 7.1 kanálový HD zvuk s výraznejšími basami či čistým záznamom zvuku. Viac o tejto vychytávke sa dozviete tu.
Game Boost má na MSi doskách podobu virtuálneho tlačidla v BIOSe a hardvérového na doske. Nižšie modely majú iba prvú formu tohto tlačidla, ktorá navyše nie je otočná. Pretaktovanie je tak možné dosiahnuť iba na jednu hranicu.
S Gaming Hotkey je možné aj obyčajnej klávesnici priraďovať makrá a programovať rôzne funkcie napríklad pre rýchle pretaktovanie.
Reverzibilné USB 3.1 typu C je stále ešte záležitosťou, ktorá vie urobiť na zákaznika dojem. U nových základných dosiek je však už samozrejmosťou u všetkých výrobcov.
S technológiou Super Charger si rýchlejšie nabijete svoje zariadenia cez USB port.
Hoci doska nepredstavuje to najlepšie čo MSi má v talóne, poteší aj občasných overclockerov. K lepšiemu taktu prispeje digitálne napájanie (aj keď regulátor nie je celkom digitálny ale hybridný), kvalitné komponenty napájacej kaskády a „Extreme Socket design“. Čo si pod tým máme predstaviť a čím je socket extrémny mi nie je celkom jasné. Výrobca mal zrejme na mysli to, že v jeho okolí nie sú kondenzátory a iné prvky, ktoré by mohli zavdziať pri izolácii proti tekutému dusíku. Pochybujem však, že by táto doska podliehala extrémnemu taktovaniu s použitým tekutého dusíka.
Overclockerov potešia aj meracie body napätia, diagnostický displej či Slow prepínač.
Aj Gaming M5 používa komponenty z kategórie Military Class 5. Spadajú sem Dark kondenzátory a cievky s titánovým jadrom.

 

MSI Z170A Gaming M5 – Čipset, bližší pohľad na dosku

Čipset

S novými procesormi uviedol Intel aj nový čipset Z170, ktorý predstavuje nástupcu najvyššieho mainstream čipsetu Z97.
Ako odrazový mostík pre popis nového Z170 čipsetu použijeme obrázok vyššie. Čipset oproti Z97 prináša niekoľko zaujímavých noviniek a možno len samotný čipset by stál za upgrade. Nový PCH (Platform Controller Hub) dostal výrazný upgrade v Flex I/O rozbočovači, alebo HSIO. Ten má až 26 portov oproti 18 u Z97, ktoré môžu byť ľubovoľne priradzované zariadeniam v rozličných kombináciách. PCH je s procesorom spojený 4 linkami nového rozhrania DMI 3.0, ktoré oproti DMI 2.0 u Z97 poskytuje priepustnosť 8GT/s miesto 5GT/s. Výrazne narástol počet PCIe liniek, ktoré sú najnovšieho štandardu 3.0 a je ich 20, oproti 8 PCIe 2.0 u Z97. Z toho tak môžu ťažiť viaceré zariadenia, najmä asi rýchle SSD do M.2 slotu. Čipset podporuje aj viac USB 3.0 konektorov a to konkrétne 10. U Z97 to bolo 6. Starších USB 2.0 portov nakŕmi čipset 14. SATA3 portov zostalo 6, nový je však sieťový radič od Intelu I219-V, ktorý zrejme budú výrobcovia základných dosiek často využívať.

Detaily dosky

PCB dosky je čierne a ako tomu u MSI dosiek býva, prevahu čiernej „kazia“ iba červené prvky na pasívoch. Pasív nad PCH je pomerne veľký a okrem značky obsahuje aj červeného draka. Revízia PCB v našom teste bola 1.1 a PCB má 4 vrstvy. Zadná strana nenesie nič čo by stálo za zmienku, odhalí však pevne prichytenie pasívov cez skrutky.
    
Do patice LGA 1151 bude dodávať šťavu 12-fázové napájanie (10+2), ktoré reguluje hybridný napäťový regulátor ISL95856 PWM od Interstil.
    
Ten sa ukrýva pod miestom, kde sa takmer dotýkajú oba pasívy nad VRM. Tie chladia iba MOSFETy a sú dobre upevnené skrutkami.
Na socket by ste nemali mať problém umiestniť žiadne chladenie.
    
12V, 8-pinový EATX konektor napájania dosky je na tradičnom mieste.
Konektory pre ventilátory na chladič procesora sú tradične 2. Primárny je bližšie, sekundárny je až za DIMM slotmi.
Dokopy je na doske 5 konektorov pre ventilátory. 3 z nich sú pre chladenie priestorov skrinky a všetky majú 4 piny. Všetky je možné pohodlne regulovať cez krivky či už z aplikácie pre Windows alebo v BIOSe.
DIMM sloty sú 4 a pojmú najviac 64GB DDR4 pamätí, ktoré môžete pretaktovať maximálne na 3600MHz, ak vám to pamäte dovolia. Aretačné poistky sú z oboch strán, dual-channel zapojenie farebne zvýraznené nie je. To je však u MSI tradícia. Podpora XMP profilov nechýba. Pri načítaní XMP profilu sa navyše rozsvieti malá LED blízko slotov.
Niekoho možno prekvapí, že doska má aj 6 bodov pre meranie napätia. S príchodom novej genrácie dosiek pre Skylake však MSI upustilo od OC série dosiek a niektoré funkcie integruje priamo do Gaming dosiek a preto nachádzame viaceré OC prvky na Gaming doskách. Je však potešujúce, že pri cenovej hladine 180€ dokázal výrobca natlačiť aj takéto „bonusy“ na dosku. Vľavo od meracích bodov je konektor pre systémový ventilátor a hlavný 24-pinový ATX konektor pre napájanie.
Interný USB 3.1 Gen 1 konektor má doska jeden. Vyviesť z neho môžete 2 USB 3.1 Gen 1 porty na predný panel. SATA3 portov ponúkne doska 6. Všetky sú vyvedené z čipsetu a podporujú kombinovanie do RAID polí 0, 1, 5 a 10. 4 z týchto portov sú rezervované pre SATA Express sloty. Ak do M.2 slotov osadíte disky v SATA režime, prídete o 2 SATA porty.
Pasív čipsetu Z170 je veľký a dobre prichytený skrutkami. Okrem čipsetu ukrýva ASMedia deličku PCIe liniek a Super I/O čip Nuvoton NCT6793.
    
Dolný pravý roh poskytne JSPI1 konektor pre preprogramovanie BIOSu, 2 konektory pre pripojenie dosky k PC skrini, 2x USB 2.0 konektory a diagnostický displej. Ten zobrazuje rozličné kódy, podľa ktorých si prípadne dokážete nájsť príčinu problému. Ak je všetko v poriadku a počítač nabehne bez problémov zobrazuje tento displej teplotu procesora.
Spodný panel ponúkne ďalej JCOM1 konektor pre COM modul a JTPM1 konektor pre archaický TPM modul. Príjemne prekvapí JTBT1 konektor pre Thunderbolt kartu (nie je súčasťou balenia). Nejde o často využívaný konektor, no nemala ho napríklad ani M7 doska. Vedľa neho je SLOW prepínač, po aktivácii ktorého vám počítač nabootuje s najnižším možným násobičom procesora (u Skylake x8). Nakoniec je tu ešte 4-pinový konektor pre systémový ventilátor a AAFP konektor pre vyvedenie zvuku na predný panel.
Integrovaná zvuková časť Auido Boost 3 sídli tradične na izolovanej časti. Kodek Realtek ALC1150 kryje EMI štít, ktorý sa nedá odmontovať. Spoločnosť mu robí zopár Chemi-Con japonských kondenzátorov a dvojica zosilňovačov. Subjektívne sa mi zvukový prejav dosky páčil. Ako fanúšik rockovej muziky som si vychutnal moje obľúbené pesničky bez pocitu, že by bol zvuk nejak neprirodzene skreslený.
Ponuka pre grafické karty je štandardná. 3x PCIe 3.0 x16 sloty ponúknu rozdelenie x16/x8/x1 alebo x8/x8/x4 alebo x8/x8/x1. Rozdelenie záleží od toho, či do M.2 slotov osadíte disk v PCIe režime alebo nie. Primárne však samozrejme osadzujte prvý PCIe slot, posledný ponúkne najviac 4 linky a nemá zosilnenie proti vylomeniu, aj keď túto novú vlastnosť na MSI doskách považujem za trochu zbytočnú nakoľko každý človek, ktorý má dosku v skrini si karty pripevňuje skrutkami k skrinke. Doska podporuje multi-GPU zapojenie kariet nVidia aj AMD. AMD karty zapojíte 3, nVidia karty najviac dve. Rozstupy medzi slotmi sú úplne dostatočné aj pre najširšie karty. Krátke PCIe 3.0 x1 sloty sú 4.
O rozdelenie liniek sa ako väčšinou starajú ASMedia deličky ASM1480.
V oblasti PCIe slotov sa nachádza aj batéria. Kúsok od nej je 2-pinový jumper pre vymazanie CMOS a 2-pinový JCI1 konektor pre sledovanie vniknutia do skrinky. Doska nemá žiadne tlačidlo pre vymazanie CMOS ani na doske, ani na zadnom paneli, ktoré osobne vždy ocením.
M.2 sloty sú 2, to však u nových dosiek pre Skylake nie je žiadna výnimka. Oba podporujú PCIe aj SATA štandardy a osadíte do nich SSD s dĺžkou 4,2/6/8cm. Nechýba ani podpora rýchleho rozhrania NVMe. S prídavnou Turbo U.2 Host kartou (nie je súčasťou balenia) môžete zapojiť SSD aj do SAS rozhrania.
V blízkosti horného M.2 slotu je aj externý generátor taktu IDT1525L.
Sieťový čip Killer E2400 sa ukryl pod EMI štít, ktorý nie je možné odstrániť.
Dvojicu USB 3.1 Gen 2 portov má ako väčšinou na starosti ASMedia radič ASM1142.
HDMI/DVI prevodník PTN3360DBS pre HDMI na zadnom paneli.
Zadný panel neprekypuje obsahom a ponúkne iba to najzákladnejšieho. Zľava doprava tu máme obstarožný PS/2 port, pod ktorým je dvojica USB 2.0 portov. Vedľa neho je DVI-D port a nasleduje dvoja USB 3.1 Gen 2 (10Gbps) portov, z ktorých spodný je symetrický typu C. Ďalej sú tu klasické USB 3.1 Gen 1 USB porty, HDMI 1.4, gigabitový RJ-45, ďalšia dvojica USB 3.1 Gen 1 a pozlátené audio výstupy s optickým S/PDIF výstupom.

 

MSI Z170A Gaming M5 – BIOS

Verzia BIOSu v našom teste bola 1.53. V čase testovania išlo o verziu BIOSu dostupnú iba novinárom. Počas testovania som nezaznamenal žiadne problémy, nestabilitu BIOSu či nekompatibilitu s našimi komponentmi.

    
Uvítacia stránka BIOSu predstavuje zjednodušené rozhranie, ktoré má však prevažne informatívny charakter. Dovoľuje však zapínať /vypínať LAN, HD Audio, Fast Boot, logovanie BIOSu, varovanie pred zlyhaním ventilátora na chladiči procesora a prepínať medzi RAID a AHCI režimom disku.
    
Nové používateľské rozhranie však dovoľuje aj kontrolu otáčok všetkých ventilátorov a umožňuje vstúpiť do Hardware Monitor, kde už sa dajú otáčky manuálne regulovať pomocou kriviek.
Aktualizáciu BIOSu má na starosti M-Flash.
Klávesom F7 alebo kliknutím hore myškou na položku sa prepnete do známeho prostredia Click BIOS. V novom Click BIOS 5 je tiež možné jednoducho pretaktovať procesor cez Game Boost a nahrávať XMP profily.
Game Boost na tejto doske poženie procesor iba na jednu prednastavenú frekvenciu.
Doska poskytne aj Thunderbolt rozhranie, ktoré môžete aktivovať v Settings.
    
Pretaktovanie sa samozrejme odohráva v sekcii OC.
Pre rýchlejšie pretaktovanie si môžete uložiť vaše nastavené profily a neskôr ich jedným kliknutím nahrať.
Prechádzku doskou zabezpečí Board Explorer.

MSI Z170A Gaming M5 – Testovacia zostava, metodika, výsledky

Testovacia zostava

Testovacia zostava je zložená z procesora Intel Core i7-6600K (Skylake), ktorý má aj odomknutý násobič. Procesoru sekunduje 16GB DDR4 RAM pamätí od Crosair s označením CMK16GX4M4A2800C16. Ako grafickú kartu využívame integrované riešenie od Intelu v podobe Intel HD 530. Rýchlym úložiskom je SSD ADATA Premier SP910SS s kapacitou 256GB. Chladenie procesora zabezpečuje Brocken ECO od Alpenföhn. Celú zostavu poháňa zdroj Antec VP550F s účinnosťou 80 Gold.

procesor
Intel Core i5-6600K (Skylake)
RAM
4x 4GB DDR4 Crosair Vengeance LPX
SSD
ADATA Premier SP910 256GB
grafická karta
integrovaná v procesore
zdroj Antec VP550F
chladič CPU
Alpenföhn Brocken ECO
skrinka
Antec Three Hundred Two
operačný systém
64-bitový Microsoft Windows 8.1 Pro

Základnú dosky testujeme so 4-jadrovým procesorom Intel Core i7-6600K (Skylake) bez funkcie HyperThreading. Základný takt procesora je 4,5GHz, v skutočnosti však na tejto hodnote pracuje málokedy a takt sa pohybuje okolo hodnoty 3,7Ghz. S Turbom je možné dosiahnuť až 3,9GHz. 16GB (4x4GB) pamätí od Crosair zapojených v dual-channel beží na takte 2133MHz s časovaním 15-15-15-36 a dobou obnovenia 2T. Tieto pamäte majú až 2 XMP profily, pričom frekvencia pri prvom je 2800MHz a pri druhom až 3000MHz. Vzhľadom na to, že oficiálna podpora zo strany čipsetu je 2133MHz tak testujem na tejto frekvencii.

Metodika

Každú základnú dosku postupne podrobíme testom v niekoľkých benchmarkoch. Pamäťovú priepustnosť testujeme v programe AIDA64 Extreme vo verzii 5.20.3400. Postupne v tomto programe preveríme čítanie, zápis, kopírovanie a čakaciu dobu pamäte. Procesor otestujeme pomocou benchmarku Cinebench R15 a prevodu videa v x.264 FHD Benchmark vo verzii 1.0.1. Ďalším testom je kompresia v zabudovanom benchmarku v programe WinRAR 5.10. Rýchlosť SATA a USB rozhraní testujeme pomocou programov CrystalDiskMark 3.0.3b (sekvenčná rýchlosť) a HD Tune vo verzii 2.55 kde nás zaujíma priemerná rýchlosť. Pri testoch USB rozhraní používame rýchly USB 3.0 kľúč SanDisk Cruzer Extreme 16GB. Všetky testy prebiehajú na danej testovanej doske s najaktuálnejším BIOSom, ktorý v danej chvíli bol k dispozícii.
Teploty VRM obvodov a PCH meriame digitálnym laserovým teplomerom Voltcraft IR-280. Merania sú vždy 2 ako pre PCH tak aj pre VRM – teplota v pokoji (idle) je odčítaná po 10 minutách po zapnutí zostavy, teplotu v záťaží (load) získame po 10-minútovej prevádzke testu Prime95 64-bit (nastavenie Small FFT). Zaznamenáva sa vždy najvyššia teplota nemeraná na danom segmente. Prievan v skrini robí dvojica systémových ventilátorov (1 x 140mm + 1 x 120mm).

Výsledky

Výsledky pamätí
Výsledky DDR4 pamätí nijak nezaskočia.
Výsledky procesora
S procesorom i5-6600K som zatiaľ testoval iba jednu dosku a zhodou okolností išlo o súrodenca Gaming M7. Z výsledkov môžete vidieť, že dosahujú iba minimálnu odchýlku.
Priepustnosť rozhraní
SATA3 či USB 3.1 Gen 1 a Gen 2 dosahujú očakávané rýchlosti.

MSI Z170A Gaming M5 – Pretaktovanie, teploty

Pretaktovanie

Táto základná doska nemá žiadne hardvérové tlačidlo na pretaktovanie, Game Boost sa však nachádza v BIOSe. Na rozdiel od vyšších modelov však nemá 11 stupňov, ale iba jeden, ktorý procesor i5-6600K pretaktuje na 4,1GHz. Takže som to skúsil. Dopadlo to veľmi úspešne, procesor sa bez problémov pretaktoval a CPU-Z dokonca ukazoval aj mierny nárast BCLK. Ešte vyššiu zmenu BLCK ukazoval Real Temp. Išlo však zrejme o chybu a BIOS vykazoval BCLK na nezmenených 100MHz. Takto pretaktovaný procesor prešiel testom Cinebench R15, v ktorom dosiahol skóre 677b. Oproti 649b zo základu nejde o veľký nárast, konkrétne 4,3%. Páčilo sa mi však napätie, ktoré doska nastavila podľa mňa na rozumných 1,25V. Pre laikov naozaj jednoduchá možnosť zvýšenia výkonu. MSI možno dokonca mohlo pripustiť aj vyššie frekvencie.
Automatika bokom, na radu ide manuálne pretaktovanie. Na doske Gaming M7 som dosiahol najviac stabilnú frekvenciu 4,7GHz s napätím 1,35V. A dnes to bolo repete. Znovu najviac 4,7GHz pri 1,35V a teploty boli slušné. Pri takte 4,8GHz mi už počítač nechcel nabehnúť ani do Windows.
Spomeniem ešte DDR4 pamäte. Tie s nahratím XMP nemali problém a pracovali spoľahlivo na frekvencii 3000MHz.

Rozsahy napätí a ich kroky

 • BCLK: 70MHz – 655,25MHz (0,06Hz)
 • frekvencia RAM: 800MHz – 4133MHz
 • CPU Core Voltage: 0,6V – 1,155V (0,005V)
 • CPU GT Voltage: 0,6V – 1,155V (0,005V)
 • CPU SA Voltage: 0,6V – 2V (0,01V)
 • CPU IO Voltage: 0,6V – 2V (0,01V)
 • CPU PLL Voltage: 0,6V – 1,5V (0,01V)
 • CPU PLL SFR Voltage: 0,9V – 1,5V (0,015V)
 • CPU ST PLL Voltage: 0,6V – 2V (0,01V)
 • DRAM Voltage: 0,6V – 2,2V (0,01V)
 • PCH Voltage: 0,6V – 2V (0,01V)

Teploty

Teploty nie sú nijak neštandardné a nevybočujú z predtým nameraných hodnôt.

 

MSI Z170A Gaming M5 – Zhodnotenie, záver

Tak už to má aj Gaming M5 za sebou. Čím ma doska potešila? Hardvérová výbava je oproti minulej generácii mierne vylepšená (samozrejme čipset je výrazne lepší, ten však nie je od MSI) a vylepšenia sa dočkala zvuková stránka dosky či sieťový čip. Nechýbajú samozrejme najnovšie USB 3.1 porty, z ktorých jeden je typu C, to je však u nových dosiek samozrejmosťou a má to aj konkurencia, rovnako ako aj dva M.2 sloty. Potešilo ma, že na lacnejšej doske sú aj meracie body napätia a diagnostický displej. Naopak, trochu mi pri testovaní chýbalo tlačidlo pre reset CMOS.
Doske však ťažko niečo vyčítať a za cenu približne 180€ poskytne slušný základ pre herný stroj. MSI dosky sú tradične skvelo vybavené aj po softvérovej stránke a to teraz nemám na mysli iba nový BIOS Click BIOS 5, ale aj rozličné nástroje pre pretaktovanie z prostredia Windows, reguláciu ventilátorov, riadenie sieťovej prevádzky či zmeny režimu blikania podsvietenia.

 

MSI Z170A Gaming M5
Plusy
Mínusy
– softvérová výbava, možnosť regulácie  sieťových tokov či režimov pre podsvietenie  zvukovej časti
– prehľadný a stabilný BIOS
– Thunderbolt header poteší
– sieťový čip Killer E2400
– zvuková časť Audio Boost 3
– meracie body napätia
– virtuálne tlačidlo Game Boost pre pretaktovanie
– diagnostický displej
– záruka 3 roky
– chýbajúce tlačidlo pre reset CMOS

 

 

Isteže sa nájdu ľudia, pre ktorých je 180€ za základnú dosku stále veľa a v pohode si vystačia s doskou do 100€. Vzhľadom na výbavu zvačajne spadajúcu do vyšších cenových kategórii však MSI Z170A Gaming M5 predstavuje dosku, ktorá uspokojí aj potreby náročnejších zákazníkov a má rozumne nastavenú cenu. Ocenenie pomer cena/výkon je tak na mieste.

Testovaciu vzorku základnej dosky Z170A Gaming M5 zaslala spoločnosť MSI.

Autor: Vladimír Jančich
Zdroj: http://pc.zoznam.sk

Komentáre:

Komentárov


Zanechať komentár

Jedna myšlienka “MSI Z170A Gaming M5 – dobrá doska nemusí stať majland