MSI Z97 MPOWER – Detailne


Po sérii Gaming dosiek od MSI sa dnes pozrieme na základnú dosku z iného súdka od tejto spoločnosti. MSI sa síce sústredí na herné základné dosky a príslušenstvo a treba povedať, že v tomto segmente sa spoločnosti darí, no pre užívateľov, ktorí radi žmýkajú výkon navyše a neboja sa používať ani tekutý dusík má MSI taktiež niečo vo svojom portfóliu. Dnes sa pozrieme na model Z97 MPOWER, ktorý predstavuje akúsi vstupnú bránu MSI pre overclockerov.

MSI Z97 MPOWER – Balenie, príslušenstvo

Vstupnú bránu preto, že ide o najnižší model OC série ATX formátu s čipsetom Intel LGA1150. Aj tak má doska samozrejme čo ponúknuť.
Oproti Gaming sérii je výrazne odlišné už samotné balenie. Čierno-červené balenie s drakom nahradilo žlto-čierne balenie a drak či akýkoľvek iný tvor chýba. Nechýba však samozrejme výpis hlavných špecifikácii či funkcií, ktoré sa odhalia od odklopení žltého „M“, ktoré drží dvojica suchých zipsov.
    
Čítania ponúka obsah balenia dosť. Okrem tradičného užívateľského manuálu je tu totiž aj špeciálna príručka pre pretaktovanie, či príručka pre rýchlu inštaláciu a užívateľský sprievodca softvérom. Ak ste ozajstným fanúšikom dvíhania frekvencií môžete si na stenu nalepiť aj plagát s OC doskou. Pri Gaming doskách ponúka MSI visačku na dvere, ktorá hovorí, že vás nikto nemá rušiť lebo hráte hry. Tu je iná visačka, ktorá vtipne hovorí, že vás nikto nemá rušiť, lebo lámete svetové rekordy, prípadne, že ste preč lebo ste išli nakúpiť LN2 na chladenie.
Zvyšok príslušenstva je tradičný. Nájdeme tu DVD s ovládačmi, nálepky pre označenie SATA káblov či SLI mostík.

Kompletné príslušenstvo

 • užívateľský manuál
 • príručka pre pretaktovanie
 • príručka pre rýchlu inštaláciu
 • užívateľský sprievodca softvérom
 • DVD s ovládačmi a softvérom
 • plagát
 • visačka na dvere
 • nálepky pre označenie SATA káblov
 • záslepka na zadný panel
 • nálepka OC Series
 • 1x SLI mostík
 • 6x SATA káble
 • 2x M-konektor

 

MSI Z97 MPOWER – Funkcie dosky, špecifikácie

Základnú dosku MSI z OC série sme u nás ešte netestovali takže si podrobnejšie rozoberieme aj funkcie, ktorými sa doska pýši.
Z97 MPOWER je OC certifikovanou doskou či znamená, že je pripravená na pretaktovanie a všetko čo s ním súvisí. Základná doska prešla 24 hodinovým testom Prime95 bez akéhokoľvek prietoku vzduchu v skrini. PCB dosky je zosilnené a odolné voči vlhkosti a ESD. Digitálne napájanie DigitALL zabezpečí precíznu dodávku prúdu a pasívy nad VRM zas dostatočné chladenie. Prvky okolo patice sú navyše usporiadané tak, aby umožnili nainštalovanie akéhokoľvek chladenia vrátanie komínov pre tekutý dusík.
OC Engine je ďalšou vychytávkou pre overclockerov. Vďaka integrovanému generátoru taktu podporuje doska BCLK strapy 100/125/167MHz čo zabraňuje zrúteniu systému a pomáha dosiahnuť vyššie stabilné frekvencie.
OC Essentials sú funkcie, s ktorými sme sa stretli už aj pri niektorých Gaming doskách. Spadajú sem užitočné záležitosti ako meracie body napätia V-Check Points 2, diagnostický displej, dvojica BIOSov, tlačidlo Go2BIOS, tlačidlo pre vymazanie CMOS a tlačidlá Easy Buttons 3.
Spomínané V-Check Points 2 predstavujú momentálne najnovšiu generáciu meracích bodov napätí na MSI doskách. Pridaním 2 dodatočných uzemnení je možné využívať až 3 multimetre naraz a odmerať tak presné hodnoty napätí.
Ani OC dosky nezabudli na M.2 slot. V tomto prípade ponúkne rýchlosť 10Gbps vďaka dvom PCIe linkám.
K stabilnej prevádzke prispejú aj súčiastky MIlitary Class 4. Tie sú taktiež známe z Gaming dosiek. Spadajú sem Hi-C kondenzátory, super feritové cievky či Dark kondenzátory. Všetky tieto súčiastky prispievajú k precíznejšej dodávky prúdu, menšiemu zahrievaniu a vyššej životnosti.
Dôraz na audio sa trochu zmiernil, no predsa len je tu Audio Boost technológia, ktorá poskytne vyššiu kvalitu zvuku aj vďaka kodeku Realtek ALC1150. Nechýba taktiež dvojica zosilňovačov, pozlátené jacky ši separácia od zvyšku PCB. Kondenzátory však nie sú japonské pozlátené Nichicov, ale nepozlátené Nippon.
Malé tlačidlo Go2BIOS uľahčí pri ladení systému vstup do BIOSu keď je aktívny Fast Boost.
Na doske je až 5 veľkých tlačidiel, ktorými je možné dosku zapínať či pretaktovať ak je vybratá zo skrine.

Špecifikácie

 

MSI Z97 MPOWER
Formát
ATX (30,5×24,4cm)
Socket
Intel LGA1150
Čipset
Intel Z97 Express
Operačné pamäte
4 DIMM sloty
maximálne 32GB DDR3 v dvojkanálovom zapojení s frekvenciou 3300MHz (OC)
podpora XMP
podpora non-ECC pamätí
Rozširujúce sloty
3x PCIe 3.0 x16 (režimy x16, x8/x8, x8/x4/x4)
1x PCIe 2.0 x16 (maximálne x4 režim)
3x PCIe 2.0 x1
Úložisko
Intel Z97 čipset
6x SATA3
1x M.2 (10Gbps)
ASMedia ASM1061
2x SATA3
USB
Intel Z97 čipset
4x USB 3.0 (2x na zadnom paneli, 2x cez interný konektor na doske)
8x USB 2.0 (4x na zadnom paneli, 4x cez interný konektor na doske)
ASMedia ASM1074 radič
4x USB 3.0 na zadnom paneli
LAN
1x Intel I218-V Gigabit LAN
Multi-GPU
nVidia 2-Way SLI a AMD 3-Way CrossFireX
Audio
Audio Boost
7.1-kanálové HD audio
kodek Realtek ALC1150
Zadný panel
1x PS/2 pre klávesnicu či myš
4x USB 2.0
1x tlačidlo pre vymazanie CMOS
1x HDMI
6x USB 3.0
1x DisplayPort
1x RJ-45
6x audio jack
1x optický S/PDIF výstup
Interné konektory
1x 24pin ATX konektor napájania dosky
1x 8pin ATX 12V konektor napájania procesora
1x 4pin ATX 12V konektor napájania procesora
1x 6pin ATX 12V konektor napájania PCIe slotov
1x USB 3.0 konektor
2x USB 2.0 konektor
2x 4-pin konektor pre ventilátory nad CPU chladič
3x 4-pin konektor pre systémové ventilátory
1x TMP modul konektor
1x AAFP
2x konektor pre pripojenie PC skrine
1x konektor pre vniknutie do PC skrine
1x jumper pre vymazanie CMOS
1x diagnostický displej
9x V-Check body pre meranie napätia
1x tlačidlo pre zapnutie dosky
1x tlačidlo pre reset dosky
1x OC Genie tlačidlo
1x + tlačidlo pre zvýšenie BCLK o 1MHz
1x – tlačidlo pre zníženie BCLK o 1MHz
1x prepínač medzi BIOSmi
1x GO2BIOS tlačidlo
1x prepínač medzi režimami OC Genie
1x Slow Mode prepínač
Dodávaný softvér
ovládače
Command Centre
Live Update 6
Smart Utilities
Super Charger
Fast Boot
ECO Center
Gaming APP
7-ZIP
Intel Extreme Tuning Utility
Norton Internet Security Solution
Sound Blaster Cinema 2
XSplit Gamecaster V2
Killer Network Manager
Cena
logo_heureka_sk
Kde kúpiť MSI Z97 MPOWER?
MSI Z97 MPOWER
v 2 e-shopech
od 179,58 €
(Zdroj: Heureka.sk)

 

 

 

MSI Z97 MPOWER – Čipset, bližší pohľad na dosku

Čipset

Základná doska v dnešnom teste ťaží z moderného Intel Z97 čipsetu, ktorý prekonáva iba Intel X99 čipset pre fajnšmekrov. Z97 oproti minulému Z87 neprináša príliš veľa markantných zmien. Hlavnou devízou je podpora procesorov Core 5. generácie (Broadwell) a podpora nového rozhrania M.2. PCH dokáže poskytnúť disku zapojenému do M.2 slotu 2 PCIe 2.0 linky, čím sa celková teoretická rýchlosť vyšplhá na 10Gb/s.

PCIe linky sú rozdelené štedrejšie do 1x 16, 2×8 alebo 1×8+2×4 kombinácií. USB 3.0 podporuje čipset 6, USB 2.0 až 14. Čipset podporuje 6 SATA3 portov či eSATA port. Nechýba podpora pre zapojenie 3 monitorov naraz. Oficiálna podpora zo strany procesora je do frekvencie 1600MHz aj pre nízkonapäťové moduly. Z97 je čipset vhodný pre pretaktovanie nakoľko umožňuje meniť BCLK.

Detaily dosky

Balenie dosky farebne kopíruje aj dizajn dosky. Čierne PCB so 6 vrstvami dopĺňajú žlté prvky na pasívoch. Zaujímavo pôsobí najmä žlté M na pasíve PCH a žlté „emka“ na bokoch pasívu nad VRM. Zadná strana neobsahuje nič netradičné.
    
Patici LGA1150 robí spoločnosť 12-fázové napájanie riadené regulátorom ISL 6388 od Intersil. Okolie patice je pomerne čisté aby bolo možné jednoducho použiť izoláciu pre tekutý dusík. Paticu tiež obklopujú 3 pomerne mohutné pasívy, ktoré sú medzi sebou prepojené jednou heatpipes. Chladiaci účinok však zabezpečujú 2 z nich, „južný“ pasív nechladí nič a je niekoľko milimetrov nad PCB. Slúži tak zrejme pre zväčšenie chladiacej plochy.
    
Odmontovaním 6 skrutiek sa ukáže celá napájacia kaskáda v plnej kráse. Trojicou pasívov prechádza mohutná heatpipe. Ďalšie 4 skrutky držia pasív nad PCH.
    
Keď už je toľko reč o chladení, tak na dosku by ste nemali mať problém namontovať akékoľvek kompatibilné vzduchové, či vodné chladenie. Doska je uvíta aj komíny pre tekutý dusík.
    
Pre ventilátory na chladenie CPU sú pripravené dva 4-pinové konektory. Hlavný je blízko patice, sekundárny až za DIMM slotmi. Pri hlavnom konektore je množstvo konektorov a jumperov, ktoré využijú zrejme iba extrémni overclockeri.
Dokopy je na doske 5 štvorpinových konektorov pre ventilátory.
Aj pod paticou je skupinka malých konektorov a jumperov, ktoré v manuáli nenájdete. JBAT1 slúži pre vymazanie CMOS, JCI1 poslúži po pripojení k skrini pre sledovanie vniknutia do skrine a JISP1 je header pre diagnostiku.
Napájanie procesora môžu zabezpečovať hneď dva EATX konektory. Okrem klasického 8-pinového konektora má totiž doska aj prídavný 4-pinový EATX 12V konektor. Vzhľadom na spotrebu procesorov do LGA1150 patice ide možno o trochu zbytočný konektor, niekto ho však možno pri masívom pretaktovaní využije.
DIMM sloty pre operačné pamäte sú 4 a pojmu maximálne 32GB DDR3 pamätí s frekvenciou 3300MHz pri pretaktovaní. Prítomná je podpora dvojkanálového zapojenia, pre ktoré primárne využívajte 2. a 4. kanál v prípade 2 modulov. Nechýba tiež podpora non-ECC pamätí a XMP profilov. Aretačné poistky sú z oboch strán.
ATX konektor napájania dosky je na tradičnom mieste a vedľa neho je o čosi menší konektor meracích bodov napätia V-Check Points 2. Ten slúži pre zmeranie presných a aktuálnych hodnôt napätí, musíte však mať multimeter.
Interný USB 3.0 konektor je a jeden a zabezpečí vám vyvedenie 2 USB 3.0 portov na predný panel. Konektor je natočený o 90°C.
 Za týmto konektorom je dvojica BIOSov a prepínač, s ktorým je možné prepínať medzi týmito BIOSmi. Neďaleko je JSPI1 konektor pre preprogramovanie BIOSu.
Pre disky môžete využiť 8 SATA3 portov. Prvé 2 zľava ovláda radič ASMedia ASM1061 a tieto konektory nepodporujú RAID polia. Zvyšné ovláda čipset a je možné ich kombinovať do RAID polí. Ak zasuniete SSD do M.2 konektora, prídete o 2 SATA porty z čipsetu.
Dizajnovo zaujímavý pasív chladí nielen čipset Intel Z97, ale aj radič ASM1061. Pasív veľmi pevne drží až štvorica skrutiek.
    
Priestor pod pasívom vypĺňa diagnostický displej, konektory pre pripojenie k počítačovej skrinke, konektor pre systémový ventilátor a dvojica interných USB 2.0 konektorov, s ktorými je možné získať 4 USB 2.0 porty.
S uvedením Windows 8 nám pribudla funkcia Fast Boot, s ktorou je možné preskočiť možnosť vstúpiť do BIOSu a Windows rýchlejšie nabootuje. Pri ladení systému je však potrebné často navštevovať BIOS a práve pre tento účel sa hodí tlačidlo Go2BIOS. Vedľa neho je tlačidlo SLOW, ktoré zabezpečí naštartovanie systému so stabilnou frekvenciou tak, aby sa predišlo zrúteniu systému. Ďalej je tu jumper JM2_1, ktorý slúži pre definovanie režimu pre M.2 slot medzi SATA a PCIe režimom. Z drobných prepínačov je tu ešte OC Genie Mode prepínač, ktorý súvisí s OC Genie tlačidlom. Tento prepínač totiž definuje, podľa akého „stupňa“ bude systém pretaktovaný cez OC Genie tlačidlo. Natívna poloha je Gear 1, ktorá zabezpečí iba mierne pretaktovanie s OC Genie. Prepnutím do polohy Gear 2 dôjde k významnejšiemu pretaktovaniu cez OC Genie.
Skupina veľkých tlačidiel uzatvára tlačidlovú výbavu dosku. Najväčším tlačidlom je OC Genie pre automatické pretaktovanie. Stačí tlačidlo stlačiť keď je počítač vypnutý a systém sa sám po zapnutí pretaktuje. Tlačidlo je po aktivácii podsvietené. Tlačidlá + a – slúžia pre zmenu BCLK počas bežnej prevádzky počítača. Každé stlačenie tlačidla zvýši, resp. zníži frekvenciu BCLK o 1MHz. Nakoniec sú tu ešte tlačidlá pre reset a zapnutie dosky.
    
Audio časťou je Audio Boost (bez čísla 2). Tá sa od Audio Boost 2 líši v podstate iba tým, že nemá japonské, pozlátené Nichicon kondenzátory, ale obyčajnejšie Nippon. Kodek Realtek ALC1150, dvojica zosilňovačov, EMI štít a izolácia od zvyšku PCB však zostáva. Na kraji je AAFP konektor pre vyvedenie audia na predný panel.
    
Obďaleč je archaický konektor pre pripojenie TPM modulu a veľký Nuvoton NCT6792 čip pre monitoring otáčok ventilátorov a teplôt.
Rozširujúcich slotov má doska 7. Poskytne 3 krátke PCIe 2.0 x1 sloty a 4 PCIe x16 sloty. 3 z nich sú štandardu 3.0, jeden s inou zámkou je PCIe 2.0 x16 slot pracujúci maximálne v režime x4. Pri jeho okupácii prídete o všetky 2 PCIe x1 sloty. Doska podporuje aj 2-Way SLI a 3-Way CrossFireX zapojenie grafických kariet. Linky sa rozdelia v pomeroch x16, x8/x8 alebo x8/x4/x4. Priestor medzi PCIe slotmi je dostatočný aj pre robustné karty.
Posledný krátky PCIe x1 slot je otvorený, aby bolo možné osadiť aj dlhšie karty patriace do x16 slotu.
    
Medzi PCIe 2.0 x16 a PCIe 3.0 x16 slotom sa ukryl Thunderbolt header pre pripojenie Thunderbolt karty.
Medzi iné PCIe sloty sa ukryl M.2 slot s maximálnou rýchlosťou 10Gbps. Ten zdieľa 2 linky s dvojicou SATA portov a pri jeho využití tak o tieto 2 porty prídete. M.2 slot podporuje ako SATA tak i PCIe režim. Zapojíte do neho SSD s dĺžkou 4,2cm, 6cm alebo 8cm. S prídavnou kartou je z neho možné urobiť SATA Express slot, ale prečo by to niekto robil…
O rozdelenie PCIe liniek sa postarajú deličky P13PCIE.
Pri prvom PCIe x1 slote je prídavný 6-pinový EATX konektor pre dodatočné napájanie PCIe slotov. Vedľa neho je JME1 diagnostický header.
Sieťový radič Intel I218-V je za audio panelom.
ASMedia radič ASM1074 ovláda 4 USB 3.0 porty na zadnom paneli.
Zadný panel je vybavený nasledovne. Ponúkne archaický, kombinovaný PS/2 port, dvojicu USB 2.0 portov, tlačidlo pre vymazanie CMOS, ďalšiu dvojicu USB 2.0 portov, štvoricu USB 3.0 portov z ASM1074 radiča, optický S/PDIF výstup, HDMI, DisplayPort, gigabitový RJ-45 port, dva USB 3.0 porty a panel s audio jackmi. Menšiu výčitku mám k tlačidlu pre vymazanie CMOS, ktoré pri vypnutom počítači svieti na modro. Toto podsvietenie je však na môj vkus až veľmi intenzívne a v tme osvetľuje takmer celú izbu. Navyše sa mi nepodarilo nájsť ani žiadnu položku pre vypnutie podsvietenia v BIOSe.

 

MSI Z97 MPOWER – BIOS

Verzia BIOSu v našom teste bola 1.9. Počas testovania som nezaznamenal žiadne problémy, nestabilitu BIOSu či nekompatibilitu s našimi komponentmi.

Položky BIOSu na OC doskách sú rovnaké ako na Gaming doskách, farby sú však v duchu farieb na OC doskách.
    
Pod položkou Settings môžete spravovať SATA rozhrania, M.2 či USB ale napríklad aj definovať rýchlosť Ethernetu.
    
    
Správna OC doska musí mať aj BIOS s množstvom OC nastavení. Na prvý pohľad sa položka OC v tomto BIOSe od položky OC v BIOSe na Gaming doskách líši tým, že je automaticky zapnutá možnosť Advanced a sú tak zobrazené všetky dostupné nastavenia. Doska však ponúka aj viac položiek v nastaveniach napätí.
Ponuka M-Flash pre aktualizovanie BIOSu z USB kľúča zostáva.
Rovnako je tu aj skvelá možnosť regulácie všetkých piatich ventilátorov cez Hardware Monitor. Po zaškrtnutí Smart Fan Mode sa zobrazia krivky, ktorými je možné nastavovať rýchlosť otáčania od určitej teploty.
Board Explorer vás virtuálne prevedie doskou.

 

Testovacia zostava, metodika, výsledky

Testovacia zostava

Testovacia zostava je zložená z moderného procesora Intel Core i5-4690 (Haswell Refresh), ktorý však bohužiaľ nemá odomknutý násobič. Procesoru sekunduje 8GB DDR3 RAM pamätí od Adata. Ako grafickú kartu využívame integrované riešenie od Intelu v podobe Intel HD Graphics 4600. Rýchlym úložiskom je SSD ADATA Premier SP610 s kapacitou 256GB. Chladenie procesora zabezpečuje Brocken ECO od Alpenföhn. Celú zostavu poháňa zdroj Antec VP550F s účinnosťou 80 Gold.

 

procesor
Intel Core i5-4690@3,5GHz
RAM
2 x 4GB DDR3 Adata XPG
SSD
ADATA Premier SP910 256GB
grafiká karta
integrovaná v procesore
zdroj Antec VP550F
chladič CPU
Alpenföhn Brocken ECO
skrinka
Antec Three Hundred Two
operačný systém
64-bitový Microsoft Windows 8.1 Pro

Všetky základné dosky testujeme so 4-jadrovým procesorom Intel Core i5-4690 (Haswell Refresh) bez funkcie HyperThreading. Základný takt procesora je 3,5GHz, v skutočnosti však na tejto hodnote pracuje málokedy a takt sa pohybuje okolo hodnoty 3,7Ghz. S Turbom je možné dosiahnuť až 3,9GHz. 8GB (2x4GB) pamätí od Adata zapojených v dual channel beží na takte 1600MHz s časovaním 9-11-11-24. Tieto pamäte majú v XMP profile nahraté iné parametre – frekvenciu až 2800MHz s časovaním 12-12-12-26. Kvôli tomu, že niektoré dosky, resp. ich čipsety nedokážu zniesť viac ako 1600MHž bola ich frekvencia znížená práve na túto hodnotu s trochu agresívnejším časovaním, aby bolo porovnávanie objektívne.

 

Metodika testovania

Každú základnú dosku postupne podrobíme testom v niekoľkých benchmarkoch. Pamäťovú priepustnosť testujeme v programe AIDA64 Extreme vo verzii 4.50.3000. Postupne v tomto programe preveríme čítanie, zápis, kopírovanie a čakaciu dobu pamäte. Procesor otestujeme pomocou benchmarku Cinebench R15 a prevodu videa v x.264 FHD Benchmark vo verzii 1.0.1. Ďalším testom je kompresia v zabudovanom benchmarku v programe WinRAR 5.10. Rýchlosť SATA a USB rozhraní testujeme pomocou programov CrystalDiskMark 3.0.3b (sekvenčná rýchlosť) a HD Tune vo verzii 2.55 kde nás zaujíma priemerná rýchlosť. Pri testoch USB rozhraní používame rýchly USB 3.0 kľúč SanDisk Cruzer Extreme 16GB. Všetky testy prebiehajú na danej testovanej doske s najaktuálnejším BIOSom, ktorý v danej chvíli bol k dispozícii.
Teploty VRM obvodov a PCH meriame digitálnym laserovým teplomerom Voltcraft IR-280. Merania sú vždy 2 ako pre PCH tak aj pre VRM – teplota v pokoji (idle) je odčítaná po 10 minutách po zapnutí zostavy, teplotu v záťaží (load) získame po 10-minútovej prevádzke testu Prime95 64-bit (nastavenie Small FFT). Zaznamenáva sa vždy najvyššia teplota nemeraná na danom segmente. Prievan v skrini robí dvojica systémových ventilátorov (1 x 140mm + 1 x 120mm).

Výsledky

Testy pamätí
Výsledky pamätí sú v poriadku.
Testy procesora
Výsledky procesora neprichystali žiadne šokujúce prekvapenie.
Testy rozhraní
Výsledky SATA3 rozhraní opäť preukázali, že ASMedia radič ASM1061 trochu brzdí SSD v rozlete. Využivajte primárne preto radšej porty vyvedené z čipsetu.

 

MSI Z97 MPOWER – Pretaktovanie, teploty

Pretaktovanie

Skúšať pretaktovanie na takto vybavenej OC doske s procesorom so zamknutým násobičom je skoro hriech, ale nič iné mi nezostáva. Doska však naznačila, že má potenciál a spomedzi všetkých doteraz testovaných MSI dosiek zniesla najvyššiu hodnotu BCLK. Tá sa zastavila na 104,7MHz a priniesla skóre 591b v Cinebench R15. Oproti základným 564 bodom ide o nárast o necelých 5%. S frekvenciou 104,8MHz sa už nekamarátil ani Windows.

OC Genie na Gaming doskách v mojom prípade nikdy nijak nepohlo frekvenciou a výnimkou nebola ani táto doska. Ako som však už predtým spomínal, neviním túto funkciu ale procesor, nakoľko OC Genie som v akcii videl a skutočne dokáže automaticky pretaktovať procesor. Trochu ma sklamal fakt, že žiadnu zmenu nepriniesli ani tlačidlá + a -, ktoré mali zmeniť hodnotu BCLK o 1MHz. Do tejto funkcie som vkladal určité nádeje, no nech som stláčal ako som chcel, BCLK mal stále hodnotu 100MHz.

Hodnoty napätí a ich kroky

 • BCLK: 90MHz – 300MHz (0,52Hz)
 • frekvencia RAM: 800MHz – 3200MHz
 • VCCIN Voltage: 1,2V – 3,040V (0,001V)
 • CPU Core Voltage: 0,8V – 2,1V (0,001V)
 • CPU Ring Voltage: 0,8V – 2,1V (0,001V)
 • CPU GT Voltage: 0,8V – 2,1V (0,001V)
 • CPU SA Voltage: 0,8V – 1,85V (0,001V)
 • CPU IO Analog Voltage: 0,8V – 2V (0,001V)
 • CPU IO Digital Voltage: 0,8V – 2V (0,001V)
 • DRAM Voltage: 0,240V – 2,770V (0,01V)
 • Eventual DRAM Voltage: 0,6V – 2,770V (0,01V)
 • DRAM VREF CA Voltage: 0,120V – 1,380V (0,005V)
 • DRAM VREF DQ_A Voltage: 0,120V – 1,380V (0,005V)
 • DRAM VREF DQ_B Voltage: 0,120V – 1,380V (0,005V)
 • PCH 1,05 Voltage: 0,7V – 2,320V (0,01V)
 • PCH 1,5 Voltage: 0,8V – 2,770V (0,01V)

Teploty

Teploty pasívu nad PCH sú trošku vyššie, pasívy nad VRM však odvádzajú skvelú prácu.

MSI Z97 MPOWER – Zhodnotenie, záver

Základná doska MSI Z97 MPOWER potešila moje oči dizajnom. Žltá s čiernou sú príjemnou zmenou po červenej. Okrem dizajnu však doska ponúkne aj slušnú výbavu pre overclockerov. PCB „zdobí“ množstvo jumperov, prepínačov, tlačidiel, konektorov a meracie body napätia. Diagnostický displej a dvojica BIOSov taktiež neuškodí pri problémoch.
Dnes je už samozrejmosťou aj M.2 slot, no niekoho možno poteší Thunderbolt header. Zadný panel mohol miesto dvoch USB 2.0 niesť DVI, mini DisplayPort alebo druhý RJ-45 port. Poteší však dostatočne dimenzované chladenie, prehľadný BIOS a doska aj v našom teste ukázala, že má potenciál pre výrazné pretaktovanie.

 

MSI Z97 MPOWER
Plusy
Mínusy
– meracie body napätia
– diagnostický displej
– dvojica BIOSov
– tlačidlá a prepínače pre lepšie pretaktovanie
– M.2 slot
– prehľadný BIOS s množstvom nastavení
– pre niekoho Thunderbolt
– najvyššia hodnota BCLK spomedzi všetkých testovaných MSI dosiek
– pri osadení karty do PCIe 2.0 slotu sú  nepoužiteľné PCIe x1 sloty
– tlačidlá + a – nijak nezmenili hodnotu BCLK
– intenzívne svietiace tlačidlo Clear CMOS na  zadnom paneli

 

Testovaciu vzorku základnej dosky Z97 MPOWER zaslala spoločnosť MSI.

 

Zdroj: http://pc.zoznam.sk

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár