X99 na mini-ITX doske? ASRock vmestil obra na trpaslíka


ASRock-u, ktorý je známy hlavne výrobou základných dosiek, sa podaril husársky kúsok – vmestil veľkú LGA2011v3 paticu na mini-ITX základnú dosku. Nechýba podpora DDR4 či USB 3.1.
ASRock oznámil, že na blížiacom sa CeBIT ukáže svetu mini-ITX dosku postavenú na X99 platforme, ktorou bude model X99E-ITX/ac. Ide tak v podstate o akýsi malý klon veľkého súrodenca X99 Extreme6/ac. ASRock sa údajne s myšlienkou postaviť X99 platformu na mini-ITX formáte pohrával už dlhšie, no nebol si istý či to bude stať za to keďže podiel predajov X99 dosiek na trhu je iba malý.
 x99e-itx_ac_box-2_678x452
Spoločnosť sa však do toho pustila a pôjde vôbec o prvú mini-ITX základnú dosku na svete, ktorá ponesie obrovskú paticu LGA 2011v3. Vďaka tomu môže maličká doska poniesť obrovský výkon. Vzhľadom na rozmery však k nejakým kompromisom dôjsť muselo. Procesory Haswell-E určené pre X99 podporujú 4-kanálové zapojenie operačných pamätí a tradične im je k dispozícii 8 DIMM slotov. Na tejto malej doske sa však 8 slotov pochopiteľne nezmestilo a na doske sú iba 2 DIMM sloty pre dual-channel zapojenie DDR4 pamätí.
Systém bude predimenzovaný aj z hľadiska PCIe liniek, ktorých môže byť 28 alebo 40 v závislosti od použitého procesora. Tieto linky však nebude mať poriadne kto využiť nakoľko na doske je iba 1 PCIe 3.0 x16 slot. Pre disky príde vhod 6 SATA3 portov, z ktorých sú 2 vyhradené pre SATA Express. M.2 slot si na malej doske taktiež zrejme našiel miesto, aj keď ho na doske vidieť nie je. Jeho prítomnosť však naznačujú matice pripravené na PCB. Na doske nájdeme aj dva rýchle USB 3.1 typu A a Wi-Fi 802.11ac.
Veľká slabina dosky však spočíva v chladení. Kvôli stiesneným priestorom použil ASRock zúžený LGA2011v3 socket a diery pre chladenie nie sú kompatibilné s väčšinou chladičov pre klasický LGA2011v3 socket. ASRock sa tento nedostatok rozhodol vykompenzovať aspoň tým, že ku doske pribaľuje rovno aj chladič kompatibilný s ich paticou. Chladič však pre výkonné procesory nevyzerá príliš dostatočne a tak je otázne či bude ešte dodatočné pretaktovanie 8-jadrových monštier možné. O cene a dostupnosti je predčasné ešte hovoriť, snáď ASRock viac prezradí na CeBit-e, ktorý začína už v pondelok.

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár