Alpenfӧhn Atlas – skloniť sa musí aj Noctua NH-D9L.


Je maličký, no keď to rozbalí na plné pecky skrotí nejeden náročný procesor. Reč je o chladiči Alpenfӧhn Atlas, ktorý predstavuje jeden z najmenších dvojvežových chladičov na svete. Svojím výkonom však tromfne nejeden väčší chladič ako aj priameho konkurenta, ktorým je Noctua NH-D9L. Jej recenziu sme vám priniesli takmer presne pred rokom.

Alpenfӧhn Atlas – Balenie, príslušenstvo, špecifikácie

Balenie chladiča, aspoň čo sa výšky týka, môže evokovať pocit, že vo vnútri sa ukrýva klasický chladič s 120mm ventilátorom či väčším. Opak je však pravdou a vo vnútri je malý chladič Alpenfӧhn Atlas. Pre lepšie prenášanie chladiča výrobca umiestnil na vrchnú stranu praktické ucho.
 
    
 
Otvorením škatule oslobodíme návod, pod ktorým sú 2 menšie krabičky ukrývajúce 2 ventilátory. Až pod nimi nasleduje penová výstelka, ktorá chráni pasív zhora. Zo spodnej strany ho chráni druhá penová výstelka a na samotnom dne balenia ja tretia krabička obsahujúca príslušenstvo. 
To musím pochváliť nakoľko je bohaté. Okrem prvkov pre namontovanie chladiča totiž príslušenstvo obsahuje 2 MOLEX redukcie na 7V, adaptér na pripojenie ventilátora cez MOLEX a malú tubu teplovodivej pasty Permafrost. Vzhľadom na cenu 45€ nejde vôbec o zlú výbavu.
 
 
Vzhľadom na malé rozmery je chladič určený pre mini-ITX a micro-ATX základne dosky, kompatibilita však samozrejme zahŕňa všetky moderné sockety od Intel aj AMD vrátane veľkého Intel LGA2011-v3. Balenie spomína všeobecnú kompatibilitu so socketmi LGA115X, stránka produktu však jasne zdôrazňuje, že chladič namontujete aj na paticu LGA1151 určenú pre Intel Skylake procesory. Mimochodom, za zmienku stojí aj informácia o maximálnom TDP procesora,  s ktorým by si chladič mal poradiť. Je ním totiž až 200W.
 

Špecifikácie

 

Alpenfӧhn Atlas 
Rozmery pasívu (bez ventilátora)
115x105x125mm (h x š x v)
Rozmery pasívu (s ventilátorom)
140x105x125mm (š x h x v)
Hmotnosť (bez ventilátora)
650g
Materiál rebier
hliník s poniklovaním
Heatpipes
6x6mm
Materiál heatpipes
meď s poniklovaním
Základňa
poniklovaná meď
Ventilátor
Wing Boost 2 92mm
Rozmery ventilátora
92x92x25mm (v x š x h)
Otáčky ventilátora
400 – 1800RPM
Maximálny prietok vzduchu ventilátora
63,63m3/h
Hlučnosť ventilátora
8 – 24,3dBA
Maximálny statický tlak ventilátora
2,1mmH2O
Ložiská ventilátora
HD Bearing (hydraulické)
Konektor ventilátora
4pin PWM
Maximálne TDP
200W
Kompatibilita
Intel
LGA 1150, 1155,1156, 1151, 2011, 2011-v3, 775 a 1366
AMD
AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+
Cena
Kde kúpiť Alpenföhn Atlas?
Alpenföhn Atlas
v 2 e-shopech
od 43,31 €
(Zdroj: Heureka.sk)

 

 

 

Alpenfӧhn Atlas – Dizajn, spracovanie 

Ako som už spomínal, Atlas tvoria 2 veže pričom celý pasív je vyosený ako v smere od pamäťových slotov, tak aj v smere od PCIe slotu, čo určite ocenia majitelia malých mITX základných dosiek. Každú vežu tvorí 34 rebier, ktoré sú tvarované do zaujímavého aerodynamického tvaru. Ten by mal prispieť k lepšiemu a najmä tichšiemu prietoku vzduchu. Celý pasív je poniklovaný čo mu dodáva na atraktivite. Horšia je však pevnosť nakoľko rebrá sú prichytené iba k heatpipes a na krajoch ich nič spolu nedrží takže stlačiť rebrá k sebe nie je problém. Vzhľadom na rozmery je pasív celkom ťažký a váži 650g.
    
    
    
Heatpipes má chladič 5 a sú zohnuté do tvaru U vďaka čomu prechádzajú oboma vežami. Aj heatpipes sú poniklované a majú priemer 6mm. Ich prepojenie so základňou je takmer dokonalé, na 2 koncoch však bolo vidieť nezahladenú pájku.
    
Medená základňa je poniklovaná a opracovaná do dokonalého zrkadlového lesku. Základňa je konvexná a to dokonca v oboch osiach. V smere kolmom na prechod heatpipes som však pozoroval väčšiu konvexnosť.
Ku chladiču je pribaľovaná aj dvojica ventilátorov, konkrétne sa jedná o modely Wing Boost 2 92mm PWM. Tieto menšie verzie sa samostatne nepredávajú, kúpiť môžete iba 120mm alebo 140mm Wing Boost 2 ventilátory. Ventilátory dodané k Atlasu majú priemer 92mm a 7 lopatiek, ktoré sa budú točiť v rozmedzí od nízkych 400RPM až po 1800RPM. Rozsah je tak naozaj veľký a vyberie si každý. Pre skrotenie otáčok je navyše možné využiť aj pribalené 7V redukcie. Každá lopatka má 3 veľmi jemné výstupky, ktoré by mali eliminovať turbulencie a zvyšovať prietok vzduchu. Ložiská sú hydraulické a výrobca uvádza MTBF až 250 000 hodín. Ventilátory sa pripájajú k doske cez pomerne dlhý 4-pinový PWM kábel, pričom oba ventilátory majú na svojom kábli aj druhý 3-pinový konektor pre zapojenie ďalšieho ventilátora.

Viac sa dočítate na oficiálnych stránkach autora článku: http://pc.zoznam.sk

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár