AMD (ne)predstavila nové grafické karty Radeon série R9 a R7


Spoločnosť AMD sa rozhovorila o novej generácií grafických kariet Radeon, na detaily však bola skúpa. Dočkáme sa zrejme aj pár preznačených starých modelov.

AMD včera po prvý krát oficiálne hovorila o novej generácií svojich grafických čipov patriacich do rodiny „Vulcanic Islands“. Potvrdili sa zároveň už predtým spomínané nové názvy, ktoré pozostávajú z označenia segmentu trhu/výkonu (napr. R9, R7) a trojčíslia označujúceho generáciu a výkon v danom segmente (napr. R9 290X, R9 280X, atď.).

Hlavnou novinkou je samozrejme top-model, karta Radeon R9 290X. Táto ponesie nové jadro Hawaii s viac ako šiestimi miliardami tranzistorov (GeForce GTX Titan 7,1 miliardy, HD7970 4,31 miliardy). Jedná sa už o novú GCN architektúru, ktorá má podľa výrobcu dosahovať teoretického výpočtového výkonu až 5 Teraflops, čo je asi o desať percent viac ako GTX Titan. Pravdepodobne 512-bitová šírka zbernice u 4GiB operačnej pamäte karty umožňuje prenosové rýchlosti až 300GB/s (vs. 288GB/s u GTX Titan). Zaujímavosťou je, že na vystavených prototypoch chýbali Crossfire konektory na vrchu karty. Ak sa nejednalo len o chýbajúce komponenty predprodukčnej vzorky, je možné, že AMD našlo iný efektívnejší spôsob ako spojiť dve a viaceré karty do CorssfireX cez PCIexpress zbernicu.

Aký bude skutočný výkon zatiaľ známe nie je, AMD sa so žiadnymi dátami vhodnými na priame porovnanie nepochválila.

Hovorí sa o 44 výpočtových blokoch, čo by znamenalo celkovo 2819 „shaderov“ (768 viac ako HD7970).

Novinkou je tiež technológia TrueAudio, ktorá má umožniť vývojárom hier využiť plne programovateľný audio-engine priamo v grafickom čipe. Touto funkcionalitou budú spočiatku disponovať len karty R9 290X a R7 260X.

U viacerých modelov spomedzi noviniek  s veľmi veľkou pravdepodobnosťou dôjde na „recykláciu“ čipov predošlej generácie. Viaceré zdroje napríklad potvrdzujú, že R9 280X je v skutočnosti Radeon HD7970, prípadne že R7 260X by mohol obsahovať jadro poháňajúce dnes Radeon HD7790. Tieto informácie však zatiaľ nie sú potvrdené.

Viac detailov sa dozvieme zrejme až pri oficiálnom spustení predaja, resp. uvoľnení informačného embarga (pravdepodobne budúci mesiac, ku koncu ktorého sa objaví aj R9 270X).

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár