ANTEC GX700 – Jednoduchá, levná a prostorná PC CASE v lehkém ARMY stylu


Dnes se podíváme na jednu prostornou a přitom cenově dostupnou skříň od společnosti ANTEC.

Nedávno jsme v testu měli jednu opravdu výborně řešenou, designově čistou a funkčně velmi dobrou skříň ANTEC P280. Protože ji v redakci používáme dále, dokonce bychom ji po delší zkušenosti možná hodnocení ještě zvedli. Je opravdu parádní, velmi prostorná a přesto ne obří, přitom pevná, jednoduchá s čistým funkčním designem včetně výborného chlazení a parádně utlumená. Více v testu:

 

 

Nicméně její cena je 3000 korun, a ačkoliv bychom podobnou skříň doporučovali jako rozumnou volbu pro její kvality každému uživateli, chápeme, že mnozí mají na PC skříň skromnější rozpočet. Vědí to samozřejmě i výrobci a ví to i ANTEC. Ten nám tak půjčil ještě svůj o polovinu levnější model, který nabízí podobnou porci prostoru.

 

  • ANTEC GX700

 

Za 1500-1600 korun vč. DPH tak můžete mít tuhle prostorou mid-tower záležitost, která vzhledově připomíná reálný nevyumělkovaný ARMY styl vybavení.

ANTEC se snažil nabídnout především jednoduchou, prostorou skříň za dostupnou cenu, s použitelně vyřešeným chlazením a v trochu zajímavém nepřeplácaném designu. Na výsledek se dnes podíváme.

Základní parametry vidíte v tabulce. Samozřejmě jedná se o jednu z nejlevnějších podobně velkých skříní od ANTECu, a samozřejmě je znát, že se snažil ušetřit, kde se jen dalo. Takže například i balení je hodně obyčejná kartónová krabice a v ní jen základní jednoduché příslušenství.

Plní však vše, co má a to samé očekáváme i od počítačové skříně. Tak se na ní podívejme …

 

  • ANTEC GX700 – PC skříň

 

První dojem ze skříně? Máme před sebou poměrně velkou skříň za pouhých 1600 korun no a přesně tak i působí.

Dobrý dojem ale dělají ARMY style prvky, které opravdu připomínají reálný jednoduchý a robustní ARMY styl. Ty zelené plechy vpředu jsou opravdu masivní plechy a při jejich demontáži máte pocit jako byste demontovali kus pancíře :). Je škoda, že dojem trochu kazí ten okolní černý plast, ze kterého je jinak snadno snímatelný předek skříně vyroben.

ARMY prvky najdeme i na horní straně skříně, kde pod typickým odklápěcím krytem najdeme ovládání ventilátorů. Hned vedle jsou na vystouplém kovovém plátu umístěny základní konektory.

Jinak ten masivní přední plech, který drží na 4 šroubech a má na sobě hliníkové logo připomínající vojenskou „psí“ známku, je odnímací a za ním se nachází místo na dvojici 120mm ventilátorů a celé ej to opatřeno protiprachovou síťkou, kterou lze snadno vyjmout a vyčistit.

Bočnice jsou vyrobeny také z ocelového plechu, stejně jako celý skříň. Jak asi tušíte, je znát, že tohle je bedna za 1600 korun, takže plechy jsou trochu tenčí, nicméně pevnost a všechno je v pořádku. Skříň je i tak samotná velmi lehká a má jen kolem 7kg. Povrchová úprava, mimo plastového předku a masivnějších zelených plechů vpředu a nahoře, je hrubší černé lakování, které rozhodně působí dobrým dojmem.

Zadní strana skříně nabízí pohled na uspořádání, kdy zdroje je dole a bere si tedy vzduch odspodu. Skříň je proto vybavena poměrně vysokými nožičkami a nechybí ani vyjímatelný prachový filtr, ten se vyjímá zadní stranou spodem = jednoduché. Na horní straně zadní straně nechybí ani vývody pro vodní chlazení, pokud by se vám nevešlo dovnitř.

A tím se dostáváme k vnitřnímu uspořádání skříně.

 

  • ANTEC GX700 – vnitřní řešení

 

Po sejmutí bočnic se můžeme podívat dovnitř. I zde je na první pohled jasné, že prim hrála hlavně nižší cena. GX700 ale má některé prvky vyšších modelů, byť v očesané verzi.

Skříň je samozřejmě nižší, užší, a kratší než minule testovaný super Mid-tower P280 a ty centimetry musíme říci, že chybí. Nicméně je prostě stejně velká, jak běžný mid-tower má být. Zapomeňte na vyjímatelný koš s disky a tak dále.

Do skříně se nevejde grafika delší než 293mm, prostor pro koše je totiž napevno. Maximální výška chladiče CPU je pak 172mm. Omezený je samozřejmě prostor i pro úklid kabeláže, pořád jej ale lze udělat a GTX700 má disky pěkně otočené, takže kabely k nim musíte vést zadem a to dělá pořádek. Stejně jsou vedeny i kabely pro ovládání prvků skříně. ANTEC nezapomněl ani na dostatečný otvor v zadní stěně, která drží desku a můžete se tak snadno dostat k montáži-demontáži chladičů.

Vrchní část skříně obsahuje hned dva 140mm ventilátory a jak vidíte, je mírně vyklenuta mimo prostor skříně, což dává prostor pro umístění výměníku vodního chlazení a to není v levných skříních zdaleka standardem. Na zadní stěně je pak umístěný ještě 120mm ventilátor.

Skříň obsahuje celkem 9 externích pozic – 4x 5,25″ a 5x 3,5″(2,5″). Nic složitého výrobce nevymýšlel, horní pozice jsou bezšroubkové. Spodní pozice s vyjímatelnými „šuplíky“ na disky jsou velmi jednoduché měkký kus plastu, kdy ten 3,5″ HDD šroubovat nemusíte, drží na místě díky výstupkům, ale 2,5″ musíte přišroubovat ke dnu toho „suplíků“. S nějakými anti-vibračními opatřeními si zde výrobce hlavu už nelámal, takže nic zvláštního nečekejte.

Líbí se nám řešení zadních PCIe pozic, kdy jsou zvnějšku chráněny odklápěcím krytem. Jinak nic neobvyklého. 

 

  • ANTEC GX700 – V praxi

 

GX700 je přesně taková, jak působí. Jednoduchá a funkční. Není to skříň pro náročné, takže při osazení běžnými komponenty běžných velikostí nenarazíte na žádný zádrhel.

Výrobce osadil ale do horní pozice dva 140mm ventilátory a jeden 120m dozadu. Předek byl bohužel vynechán, takže do skříně není vháněn vzduch. Podle našich zkušeností je lepší osadit alespoň jeden 120mm přední ventilátor, a nechat vzadu 120mm a nahoře jen jednu 140mm (není až tak nutná). Pak je to OK. Jinak bočnice umožňuje ještě osazení dalšího 120mm ventilátoru pro chlazení grafiky. Skříň nemá žádné anti-hlukové výstelky, což ale za tyhle peníze ani nemůžete čekat. Použité ventilátory jsou to nejlevnější, co ANTEC našel, tedy nic moc a na střední a vyšší otáčky jsou slyšet. Pokud je chcete používat na vyšší otáčky, budou prostě slyšet, ale za ty peníze vám nikdo nenabídne nic jiného lepšího. Prostě je to bohužel standard. Pokud si budete chtít tuhle skříň dovybavit excelentními NOCTUA 120-140mm ventilátory, přijdou vás na víc, než co stojí celá GX700 skříň. To je ale jasné, protože se bavíme o low costové velké skříni a hi-end ventilátorech.

 

  • Pár dalších poznatků z praxe.

 

Výrobce se snažil o nízkou cenu, čemuž prostě odpovídá zpracování. To je v pořádku, pokud nejste nároční, ale samozřejmě postavíte-li skříň vedle třeba minule testované a 2x dražší P280, zjistíte, že je tu milion a jeden detail, které prostě stojí ty peníze i za ty peníze.

(příklad osazení – Bit-tech.net)

Levná skříň vám prostě udělá službu, pokud chcete jen bednu na počítač. ANTEC GX700 v tomto ohledu nabízí za danou cenu rozhodně hodně prostoru, který je dobře využit a přístupný. Nechybí ani některé náznaky či jednoduší provedení zajímavých detailů z dražších skříní. Slušně a přitom jednoduše je řešeno chlazení a přístup k montáži všeho. Samozřejmě třeba Radeon HD 7990 se do téhle skříně nevejde, ale to žádného skutečného zájemce o tuto skříň nezajímá.

ARMY vzhled je celkem fajn a líbí se mi horní ovládání ventilátoru, i když pro lepší dojem mohla být i ta „odklopka“ kovová. Hodně se mi líbí přední klipsny, kdy ale dojem zkazí, když tam místo těch zelených plechů švihnete černou/bílou mechaniku. Výrobce mohl zkusit nechat udělat jeden ten plech odklopný pro dvířka mechaniky.

Jinak z vlastní praxe nemáme co GX700 vyčítat, působí jako normální levná skříň, protože levná opravdu je.

 

  • Hodnocení a závěr

 

ANTEC GX700 se nesnaží působit nějak vyhraněným dojmem. Vnitřní design není zdaleka tak propracovaný, jak by být mohl, ale je funkční. Vnější zpracování v ARMY stylu dělá dobrý dojem hlavně tím, že opravdu připomíná skutečný ARMY styl. Je škoda, že ty ozdobné prvky jsou na tom se zpracováním lépe, než třeba přední plast, který tomu kazí dojem.

 Problém ANTEC GX700 je však tak trochu cena. Ano, částka zhruba 1500-1600 korun je pořád nízká cena, mám-li ale být upřímný, je vyšší než co se v podobném, vnitřně i identickém provedení, dá pořídit. Tak třeba SilverStone nabízí úplně stejný vnitřní design, ale trochu jiné vnější provedení o 200-300 korun laciněji. Pak je to AeroCool, který nabízí trochu atraktivnější vnější design, a věřte nebo ne, lepší vnitřní design a i ta je ve stejné velikosti o 200-300 korun levnější. A tak můžeme pokračovat. Zkrátka stejně prostorná a podobně řešená skříň podobně kvality se dá běžně koupit levněji. Pokud by stál ANTEC GX700 těch 1200-1300 korun, pořád by měl kolem sebe spoustu podobných konkurentů, ale jeho design by vypadal celkem neotřele.

Musím říci, že až po zkušenosti s podobně levnými skříněmi, které sice stačí a plní účel bedny na komponenty, zjistíte, proč je kvalitní skříň dražší věc, ale proč za ty peníze stojí. V podstatě každý detail, každé hledisko zpracování a skoro vše je zkrátka jinde. Srovnám-li minule testovaný ANTEC P280 a dnes testovaný ANTEC GX700, chápu, proč P280 stojí 3000 korun. A rozhodně chápu, proč jsou to dobře utracené peníze.

Chcete-li bednu na počítač, fajn, ANTEC GX700 udělá svou službu stejně jako řada jemu podobných, které jsou dokonce ještě o pár korun levnější. Chcete-li však skutečnou počítačovou skříň v midi či middle tower provedení, tak to pardon, ale to se nemůžete do kategorie skříní do 1500 korun vůbec dívat. Skutečné počítačové skříně s odpovídajícím zpracováním i návrhem v těchto velikostech začínají na cenách zhruba o necelých 1000 korun výše. A teprve až když si je dáte vedle sebe a trochu se v nich pohrabete, zjistíte, o čem to já a mnozí další mluvíme (v případě, že vám to není jasné 😉 ). Pokud tedy jde o testovaný mid-tower GX700, naše nejlepší rada je, že pokud chcete takto velkou opravdovou vyřešenou normální počítačovou skříň od ANTECu, připlaťte si na model P280, stojí za to.

 

Zdroj: http://www.ddworld.cz

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár