Ide len o čísla.! Jak udělat z levné grafické karty dražší model? Nový BIOS!


Jak změnit BIOS na vaší grafické kartě ATI/NVIDIA  … aneb, jak udělat z běžné grafické karty dražší (rychlejší) model? Dnes se podíváme na to, jak lze změnit BIOS na vaší grafické kartě a tím případně získat rychlejší, ale také na trhu dražší model. Tak se podívejme, jaké finty se za tím skrývají …

O téma grafických karet je ve světě IT velký zájem. A není divu. Proti všem předpokladům zájem o grafické karty a hardware stále stoupá a ekonomická recese trh s komponenty vůbec nezasáhla. Ba spíše naopak. Společnosti AMD-ATI a nVidia pak vydávají stále nové (či staronové) modely jak na běžícím páse. Ani zkušenější uživatelé pak pomalu nestíhají mít o situaci přehled, zvláště v portfoliu společnosti Ovidia, kde se nachází řada přeznačených modelů. Nás ale v dnešním článku nebude zajímat porovnání výkonu karet, na to jsou tu jiné články. Dnes si ukážeme, jak ze základního (referenčního) a také levnějšího modelu, můžeme udělat až o několik tisíc dražší a patřičně rychlejší kousek.

Jak na rychlejší grafickou kartu?

V současné době je to na poli grafických karet a procesorů zvláštní. Zatímco taktování procesoru je věc poměrně jednoduchá a výrobci základních desek se s každou novou deskou snaží, aby to zvládla i cvičená opice, taktování grafické karty je o něco záludnější. Ne však o moc. I zde je řada nástrojů, mimo jiné i v samotných oficiálních ovladačích karet, jak takty zvýšit. Je totiž pravda, že k vyššímu grafickému výkonu vám dnes není taktování procesoru moc platné. Omezení procesorem jsme jen v nižších rozlišeních, ale i tam je výkon karet tak vysoký, že to nemá příliš význam. Ve vyšších rozlišeních se ale rozdíl mezi vysoce nataktovaným a běžným procesorem smazává – tedy pokud nemluvíme o strategických hrách, kde samozřejmě inteligence počítačového protivníka část procesoru zabere pro sebe. To ale bude tématem blížícího se testu, který se dodělává. Vyšší herní výkon však získáte jednoduše rychlejší grafickou kartou.

Není tajemstvím, že referenční modely mnoha grafických karet jsou vždy nastaveny na střídmé takty. Potenciál mnoha karet a zejména jejich grafických jader je ale mnohem vyšší. A tak se nelze divit, že se na trhu objevují od různých výrobců speciální edice přetaktovaných karet.

Ty mohou být rychlejší proti referenčním modelům o 10 ale i více procent a to samozřejmě v závislosti na nastavených taktech. Špičkové OC edice jdou skutečně hodně přes referenční takty, ovšem výrobci si za takové OC nechávají slušně zaplatit. A co je tajemstvím těchto OC edicí? Jiný BIOS karty proti referenčnímu. A dnes si povíme něco o tom, jak si udělat z referenční karty OC edici …

Co je to BIOS u grafické karty?

Stejně jako základní desky, mají i grafické karty svůj BIOS. BIOS je program řídící nastavení a funkce grafické karty. Obsahuje informace o tom, na jaké frekvenci má běžet jádro, paměťové moduly či výpočetní jednotky (shadery) a podporuje instalační software výrobců (ovladače).

Většina producentů grafik nám nenabízí pouze modely se základními takty a referenčním BIOSem, ale i přetaktované edice, samozřejmě za patřičný příplatek. Někdy může být cena o pár set korun vyšší, někdy i o tisíce. Takové karty se povětšinou liší právě pouze nastavením BIOS. Když jde měnit (updatovat) BIOS na základních deskách, jde to i na grafických kartách? Ano, jde …

Změna BIOS – rizika

Předně si musíme říci, že změna BIOSu grafické karty není povětšinou oficiálně podporována výrobci. Který z nich by také chtěl, abyste si koupili pouze jeho nejlevnější model a udělali si z něj ten nejdražší? Je také nutné si říci, že ne každý referenční kus může vůbec na frekvencích vysoce přetaktovaného OC modelu běžet. Zkrátka každý kus hardwaru je jiný a pro vysoce přetaktované edice mnozí výrobci speciálně vybírají nejkvalitnější grafická jádra, upravují napájení karet a použijí jiný typ grafických pamětí. Nicméně jsou zde ve velkém množství také modely grafických karet, které jsou opravdu jen skutečně přetaktované běžné referenční karty a zde by tedy neměl být problém nahradit referenční BIOS, BIOSem s upravenými vlastnostmi.

Vše, co se dnes dozvíte a budete případně zkoušet na svém modelu, děláte pouze na vlastní nebezpečí. Za případnou ztrátu funkčnosti grafické karty DDWorld.cz ani jeho redaktoři neručí! Ovšem při správném postupu dle návodu by se nic neočekávaného stát nemělo, daný postup je mnohokrát úspěšně odzkoušený. Na vědomí také vezměte, že pokud výrobce karty oficiálně nenabízí možnost update BIOSu ze strany uživatele, pak touto změnou přicházíte automaticky o záruku. Tolik k nutným varováním a teď se pojďme podívat na to, jak se BIOS mění …

 

  • Postup updatu BIOS

   K tomu, abychom mohli začít s úpravami, potřebujeme hlavně přídavnou grafickou kartu (ne integrovanou), flash disk či disketu s disketovou mechanikou. Pokud nevíme, jakou kartu přesně vlastníme, podíváme se, co nám říká programGPU-Z, který nám všechny potřebné údaje zjistí. Vždy doporučuji ověřit tímto softwarem a nespoléhat se například na data uvedená ve faktuře k vaší grafické kartě. Kdo ví, kdo dělal databázi vašeho prodejce a jaké chyby tam udělal.

02

    Červeně jsem označil důležité kolonky. Hned v první máme název grafické karty, v našem případě to je nVidia GeForce GTX 260. Ve čtvrtém řádku máme zobrazenu aktuální verzi BIOS. Když už víme, jakou kartu vlastníme, podíváme se, zda bychom nalezli nějaký jiný BIOS pro kartu, nejlépe od stejného výrobce, s lepšími takty. Asi nejlepší sbírka BIOS je zde. Nad tabulkou si postupně zredukujeme nabídku až ke svému modelu grafiky, nebo jej přímo vyhledáme v kolonce „Model“.

03

   Já jsem přímo našel svou GTX 260. V nabídce mám 21 verzí BIOS od různých výrobců, sbírka se ale rozrůstá. Především mě zajímají typy od společnosti EVGA, jejichž kartu základní verze konkrétně používám. Ty jsou fialově zvýrazněny. Můj model má takty podle programu GPU-Z 576/999MHz (jádro/paměti), což je opravdu základ. Vidíme i mnohem více nastavené BIOS, nejlepší až na 666/1107MHz. V pravé části tabulky si vybrané soubory stáhneme. Nový, lepší BIOS pro svou kartu jsme tedy našli, co teď? Teď musíme zajistit nahrání na kartu.

  • Příprava na aplikaci nového BIOS

   Nyní vezmeme prázdný flash disk (disketu) a zapojíme do počítače. Musíme z něj vytvořit bootovací médium pro DOS, stáhneme si tedy potřebné soubory zde. Bootovací sadu pro Windows rozbalíme na zvolené místo na pevném disku (viz obrázek).

04

   Nyní potřebujeme vytvořit bootovací flash disk (disketu). Stáhneme si pro to vhodnou utilitu od HP zde. Nainstalujeme a spustíme.

05

    Zvolíme svůj USB disk či disketu, nastavíme „File System“ na „FAT“. Můžeme si i vytvořit název pro disk („BOOT“ v našem případě). Zvolíme Quick Format a u poslední kolonky nastavíme adresář, do kterého jsme rozbalili bootovací soubory Windows. Po stisku tlačítka start se potřebné soubory nahrají na flash disk (disketu). Upozorňuji, že se jedná o skryté soubory, v běžném prohlížeči typu Windows Commander (Total Commander) je neuvidíte, ale věřte, že tam jsou.

    Máme bootovací flash disk. Jako poslední potřebujeme program, který zvládne aplikaci nového BIOS na kartu. Pro karty s čipy od společnosti nVidia stáhneme program NVFlash zde. Pro karty s čipy ATI stáhneme program ATIFlash zde. Rozbalíme zip archivy a soubory zkopírujeme na připravený bootovací flash disk (disketu). Na disk zkopírujeme taky námi vybraný stažený BIOS, kterému upravíme jméno souboru na cokoliv lehce pamatovatelného (novy.rom, bios.rom apod).

   Restartujeme systém, pomocí tlačítka „del“ se přihlásíme do BIOS základní desky a v sekci „Boot“ změníme načítání systému z disku. Místo našeho pevného disku zvolíme USB Bar (flash disk) nebo floopy disk (disketa).

06

Uložíme nastavení a systém nám nabootuje do příkazové řádky DOS.

07

  • Práce s programy

Základní příkazy pro update na nový BIOS jsou různé pro oba výrobce – pro oba programy.

  • Nvidia

   U karet nVidia stačí zadat: „nvflash -protectoff“ (odemčení možnosti upravovat BIOS na kartě) a následně nahrát nový BIOS přes „nvflash abcd.rom“. Úvozovky nepíšeme a místo „abcd“ napíšete název lepšího BIOS, který jste zvolili (viz novy.rom, bios.rom apod). Zmáčknete „Enter“ a aplikace nového BIOS začne. Program se Vás ještě zeptá, zda chcete BIOS opravdu přepsat, zmáčknete tedy „Y“ na klávesnici jako „Yes“. Před tím vším ale doporučuji uložit BIOS aktuální. To provedeme příkazem „nvflash -b zaloha.rom“. Místo „zaloha“ si pak můžeme zvolit svůj název souboru.

08

  • ATI

   U karet ATI je příkaz pro přehrání BIOS: „atiflash -p 0 abcd.rom“. Úvozovky nepíšeme a místo „abcd“ napíšeme náš název souboru, který jsme na flash disk nahráli. Před tím vším opět doporučuji uložit stávající BIOS. Zvládneme to příkazem „atiflash -s 0 zaloha.rom“. Více znát nepotřebujeme.

 

  • Možné problémy a jejich vyřešení

    Aby vše nebylo tak lehké, má každá karta přiděleno přesné číslo typu (ID), jehož autenticita se prověřuje před nahráním BIOSu nového. U karet EVGA je vše stejné až na „Sub Systém ID“. U základního typu je 1260, u každého dalšího, dražšího o dvě výše, tzn. 1262,1264 a 1266. Pokud toto číslo není stejné, BIOS se nepřehraje. Musíme tak použít nutnou úpravu programem Nibitor, který stáhneme zde.

09

    Načteme si stažený BIOS přes „File“ a „Open BIOS“. V kolonce „Adv. Info“ nalezneme kolonku „Sub Systém ID“, kterou je potřeba změnit. Pokud vlastníme základní verzi, musíme změnit na 1260 a dát uložit – opět přes „File“ a „Save BIOS“. U jiných karet mohou být (a asi i budou) čísla jiná. Zjistíte to porovnáním stávajícího BIOS a staženého. V „Adv. Info“ musí hodnoty odpovídat. Podobný problém může být i u karet ATI, kde bychom postupovali opět stejným způsobem, jen přes utilitu přímo pro karty ATI zde.

   Druhou záležitostí může být, že se budete snažit nahrát špatný BIOS na neodpovídající kartu. V tomto případě Vás program odbude přibližně touto hláškou:

10

    V nastavení neodpovídá vůbec nic. Samozřejmě tento případ se asi nikomu nestane, ale obrázkem chci jen upozornit, jak může vypadat některý z problému s ID karet. Na greenu máme hned všechny, ani jedno ID neodpovídá.

    Posledním zmíněným problémem při přehrávání BIOS na grafické kartě může být neschopnost karty se rozeběhnout na vyšším nastavení nebo nedostatečnost chlazení při vyšším nastavení. První případ bohužel zjistíme až po přehrání BIOS. Mně se osobně takový problém nestal, ale věřím, že to možné je. Pak bohužel následuje nutnost přehrát starý BIOS zpět „poslepu“. Nabootujeme z diskety, chvilku necháme načítat (což nevidíme) a poté zadáme příkazy na přehrání zpět. Možný problém s chlazením karet odpadá u karet nVidia, kde bych referenční chladič měnit nechtěl a asi to ani není potřeba, neb výrobci i u přetaktovaných edic používají stejný. U karet ATI může být tento problém ožehavější. To už ale nechám na Vás, jak s ním naložíte. Samozřejmě nemusí se jednat ani o problém s chlazením, ale prostě jen o to, že váš konkrétní kus není zkrátka schopen běhu na vyšších taktech. Zkrátka obyčejná smůla … Riziko zde bohužel je a vrátit původní BIOS jsou trochu nervy :).

HD4870X2-8

  • Další možnosti a vaše náměty a poznatky …

  Nakonec bych chtěl ještě jednou upozornit, že za možné újmy na komponentách neneseme žádnou odpovědnost. Postup a vůbec celá změna BIOSu je záležitostí určenou pro zdatnější uživatele, kteří mají o celé problematice už načteno a vědí, do čeho jsou. Běžným uživatelům, bych radil nejvyšší opatrnost. Uvedený postup funguje, a pokud se ho budete držet, neměl by nastat problém. Samozřejmě existují i jiné programy a postupy, ty můžete zmínit třeba v diskuzi. Jelikož se jedná o poměrně složitější úpravy, budu článek v případě potřeby či nepochopení upravovat, aby byl co nejsrozumitelnější a nejlepší. Takže uvítáme vaše příspěvky k tomuto tématu.

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár