ASRock prinesie prvé základné dosky s USB 3.1 typu C


L5gYPxAAj spoločnosť ASRock ako popredný výrobca základných dosiek prinesie na svojich doskách rýchly a symetrický USB 3.1 port. Pôjde zároveň o jedny z prvých dosiek s týmto portom.
Dlhé roky nebolo ohľadom USB rozhrania toľko rozruchu ako po ohlásení symetrického USB konektora typu C. Ten síce nebude kompatibilný so súčasnými portami typu A, no zabezpečí jednoduché zasúvanie kábla. V kombinácii s USB 3.1 navyše dosiahneme dvojnásobné zrýchlenie oproti USB 3.0 až na 10Gbps.
USB konektory typu C sú menšie vďaka čomu by sa ich na zadný panel mohlo zmestiť viac a zároveň ich rozmery budú viac vyhovovať štíhlym mobilným zariadeniam. Zvýši sa tiež prúd z 0,9A až na 3A vďaka čomu bude nabíjanie pripojených zariadení rýchlejšie. Niet sa tak čomu čudovať, že USB 3.1 porty typu C sú očakávaným doplnkom.
Tieto porty sa samozrejme objavia aj na základných doskách všetkých veľkých výrobcov. Pozadu nezostáva ani ASRock a prinesie USB 3.1 typu C na základné dosky X99 a Z97. Existujúce USB 3.0 či USB 2.0 typu A samozrejme hneď nevymiznú a budú s portami typu C koexistovať na základných doskách.
Prvými ASRock doskami s USB 3.1 typu C bude Z97 Extreme6/3.1. Tá však neponesie tento port priamo na zadnom paneli, ale bude dostupný vo forme prídavnej karty do PCIe x1 slotu. Na nej bude USB 3.1 port typu A aj C.
Druhou základnou doskou bude X99 Extreme6/3.1, ktorá okrem high-end čipsetu Intel X99 ponesie na zadnom panely jeden USB 3.1 port typu C. Aj táto doska však bude vybavená prídavnou kartou, na ktorej nájdeme ďalšie dva USB 3.1 porty, tentokrát však typu A.
Konkrétne dátumy od kedy budú dosky dostupné ako aj ceny nie sú zatiaľ známe. Vyzerá to však tak, že v oblasti USB 3.1 bude najbližšou konkurenciou MSI, ktorý ukázal dosky s USB 3.1 typu C ešte na CES v januári.
Zdroj: TS ASRock

Komentáre:

Komentárov