Asus vydáva prvú dosku s rozhraním Thunderbolt 2.


Asus je prvým výrobcom dosiek, ktorý na svoj počin umiestnil nový Thunderbolt 2 radič od Intelu.

Thunderbolt v súčasnosti nie je práve najpopulárnejším rozhraním, väčšinou ho nájdete na produktoch s jablkom, Intelovských NUC, avšak pomaly sa objavuje aj na základných doskách. Štandard prvej generácie dosahuje rýchlosti do 10Gb/s s radičmi Intel Cactus Ridge/Redwood Ridge.

V apríli ohlásil Intel druhú generáciu radičov pod názvom Falcon Ridge, ktorá má dvojnásobnú priepustnosť ako prvá generácia – až 20Gb/s. Falcon Ridge je určený pre „premium“ produkty, pričom práve tento radič zakomponoval Asus na svoju novú dosku Z87-Deluxe/Quad.

Na doske sa porty/rozhrania naozaj namnožili – má hneď dva Thunderbolt 2 porty, 6+2 USB 3.0 portov, 4+4 USB 2.0, desať SATA3 rozhraní, dve gigabitové sieťovky, tri PCI-e 16x sloty, 802.11ac WiFi či Bluetooth 4.0. Asus tvrdí, že doska zvládne trojicu 4K displayov – jeden cez HDMI, dva cez Thunderbolt. Za takúto vôbavu si Asus účtuje 350USD, teda okolo 260€.

Hoci Thunderbolt 2 prekoná rýchlosťou aj USB 3.1, v súčasnosti je trh s perifériami s týmto rozhraním pomerne malý. Dokonca aj samotné káble sú dosť drahé, v priemere 2-3x drahšie ako USB 3.0 káble. Apple to s cenami dotiahlo asi najďalej – 2m Thunderbolt kábel ponúka za 39USD! Pre USB 3.0, ktoré dosahuje rýchlosti do 5Gb/s a so štandardom 3.1 až 10Gb/s, existuje jednoznačne viac produktov, nehovoriac o kompatibilite so staršími štandardami.

 

Zdroj: arstechnica.com

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár