Špecifikácie SATA 3.2.


Medzinárodná organizácia SATA-IO oznámila 8. augusta špecifikácie SATA 3.2 rozhrania.

Nový štandard bude niesť niekoľko očakávaných funkcií. SATA 3.2 bude zahrňovať aj podporu pre SATA Express štandard, čo vlastne umožňuje PCIe zbernici pripojiť a používať úložné zariadenia. Už pred SATA Express boli zariadenia pre PCie zbernicu a teda všetky budú zjednotené do jedného štandardu. Navyše bude potrebný už len jeden ovládač pre zariadenia.

Zvýši sa aj rýchlosť prenosovej rýchlosti, pre SATA Express zariadenia to bude znamenať až 2.0 GB/s, čo je v porovnaní so SATA 3.0 (0,6 GB/s) vysoký nárast. „Organizácia pokračuje v neustálom prispôsobovaní sa požadovaným nárastom prenosových rýchlostí. Nové funkcie ukazujú, že organizácia SATA-IO pokračuje v záväzku poskytovať nízkonákladové a vysokovýkonné riešenia pre ukladanie dát“ – dodal prezident organizácie, Mladen Luksic.


Nový štandard bude taktiež podporovať formát M.2, ktorý je prijatý ako ďalší vývoj mini-PCIe. Vyrábajú sa preň WiFi, USB, WWAN a ďalšie moduly. SATA 3.2 bude obsahovať aj funkcie:

DevSleep – je mód umožňujúci najnižšiu možnú spotrebu zariadenia pre udržanie v stave „always ON“
USM – Universal Storage Module, ktorý podporuje pripojenie odpojiteľných, rozširujúcich úložísk pre zariadenia ako sú napr. ultrabooky
microSSD – štandart pre vstavané SSD, umožňujúci vývojárom vytvárať jednočipové SATA implementácie pre vstavané úložné systémy
Transitional Energy Reporting – poskytujúci pokročilejší power management
Hybrid Information – zvyšujúci výkon SSHD
Rebuild Assist – pre urýchlenie obnovy RAID konfigurácie

Organizácia SATA-IO bude na konferencii Flash Memory v Santa Clara, ktorá sa uskutoční od 13. do 15. augusta 2013. Pravdepodobne tam odhalí ešte niečo viac o SATA 3.2.

Zdroj: sata-io.org

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár