Atómové náramkové hodinky mieria do predaja


Hawaiská firma pripravuje skutočné atómové hodinky, zábezpekou presnosti bude Cézium 133.

Atómové hodiny, pracujúce s odchýlkou iba jednej sekundy za 30 miliónov rokov, sú najstabilnejším a najpresnejším spôsobom merania času. Vďaka tejto presnosti sa ich služby využívajú napríklad aj na riadenie systému družíc GPS, atómové hodiny slúžia aj ako celosvetový štandard času.

Tie skutočné atómové hodiny však bežia iba v špecializovaných laboratóriách, na trhu bežne ponúkané hodiny označené ako „atómové“ sa spoliehajú zväčša len na synchronizáciu s pravým časom prostredníctvom rádiových signálov. Toto by chcela zmeniť firma Bathys Hawaii, ktorá pripravuje náramkové hodinky s názvom Cesium 133.

Ako názov prototypu napovedá, tieto hodinky sa budú orientovať podľa oscilácií plynného cézia 133. Podľa výrobcu by sa ich presnosť mala dať merať v rozsahu jednej sekundy na 1000 rokov činnosti. Pár desiatok generácií dedičov po prípadnom prvom majiteľovi by sa tak na ne mohlo spoľahnúť ako na absolútne presný ukazovateľ času. Základom je pravdepodobne od minulého roka ponúkaný čip spoločnosti Symmetricom.

Bathys Hawaii plánuje spustiť malosériovú výrobu atómových náramkových hodín na budúci rok, pričom cena by sa mala pohybovať niekde na úrovni 12 000 amerických dolárov.

 

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár