Flash dostal na YouTube padáka, hlavné slovo má HTML5


Adobe Flash, ktorý bol dlhé roky využívaný pre prehrávanie videí na YouTube je nahradený moderným HTML5.
Google Chrome, Internet Explorer 11, Safari 8 a beta verzie Firefox-u. Vo všetkých týchto prehliadačoch sa vám budú automaticky videá z YouTube púšťať s pomocou HTML5. Inžinier YouTube Richard Leider povedal, že prišiel čas aby bol Flash vymenený za HTML5 nakoľko druhý menovaný sa používa aj v smart TV a iných streamovacích zariadeniach a má výhody, ktoré siahajú až za hranice internetových prehliadačov.
YouTube umožňoval prepnúť na HTML5 už nejakú dobu, no užívateľ to musel urobiť manuálne. V roku 2010 ešte údajne nebolo prehrávanie videí cez HTML5 na takej úrovni aby uspokojilo potreby YouTube. O 5 rokov neskôr je však všetko inak a HTML5 sa stal prednastavenou technológiou pre púšťanie videí na YouTube.
V najnovšej Opere 27 si na natívne prehrávanie videí z YouTube cez HTML5 budeme musieť ešte počkať. Zatiaľ však môže užívateľ sám prepnúť na HTML5 po zadaní stránky www.youtube.com/html5
Jedným z dôvodov prečo k tomu došlo je aj fakt, že HTML5 prijal Adaptive Bitrate (ABR), ktorý umožňuje meniť rozlíšenie videí na základe kvality internetového pripojenia. ABR redukuje tiež načítavanie do vyrovnávacej pamäte globálne až o 50% a až o 80% v silne vyťažených sieťach. ABR taktiež dovoľuje užívateľom naživo streamovať hry z Xbox One a PS4 a to aj s použitím Chromecast-u. Vylepšený bol VP9 kodek, ktorý dodáva videám vyššiu kvalitu a je pripravený pre videá v rozlíšení 4K. Nové API tiež umožňuje prepnúť video do režimu plnej obrazovky so štandardným HTML užívateľským rozhraním.
Zdroj: theverge

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár