Google začne vyrábať kvantové procesory


Kedy k tomu skutočne príde nie je jasné, spoločnosť už zostavila tím, ktorý sa sústredí na ich vytvorenie.

Smer „kvantové počítače“ už ohlásili viaceré spoločnosti a Google neostáva pozadu. Zostavil už skupinu inžinierov, ktorí budú pracovať na projekte. Tím od Google, Quantum Artificial Intelligence sa spojil s výskmumníkmi z Kalifornskej univerzity v Santa Barbara a spoločne sa pokúsia vyvinúť vlastné kvantové procesory. Neustále sa zmenšujúci výrobný proces u dnešných procesorov je čoraz náročnejší a je otázkou času kedy sa k slovu dostanú kvantové procesory. Dnešné procesory majú tranzistory ktoré sú buď vypnuté „0“ alebo zapnuté „1“.

Kvantový počítač D-Wave
Kvantové procesory by využívali kvantový bit (qubit). Je to jednotka kvantovej informácie odvodená od klasického bitu. Kvantový bit môže niesť „0“ aj „1“ zároveň ale aj hodnoty medzi nimi. Takýto procesor dokáže vykonávať mnohonásobne viac výpočtov ako dnešné klasické CPU. Google sa už takmer pred rokom spojil s NASA a spoločne vybudovali laboratórium pre kvantový počítač s 512 qubitmi od spoločnosti D-Wave. O tom ako funguje sa dočítate TU.

Tento projekt Google neopustil, naopak bude z neho čerpať nové poznatky na dizajn a optimalizáciu kvantových procesorov. Okolo D-Wave kvantového počítača je stále debata a vedci sa nevedia zhodnúť či je postavený počítač skutočne kvantový alebo nie. Google aj NASA majú svoje prvé kroky v tomto odvetví už za sebou, ale na „hernom poli“ sú aj iné spoločnosti usilujúce sa vytvoriť kvantový počítač. IBM má svoje vlastné riešenia ale zahanbiť sa nedala ani neslávne preslávená agentúra NSA, ktorá si údajne chce postaviť kvantový počítač na prelomenie väčšiny foriem šifrovania.

Zdroj: techspot.com

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár