Intel sa chystá potešiť nadšencov PC s novými procesormi


Intel tento rok prinesie vylepšené Haswell procesory s lepšími možnosťami pretaktovania, dvojjadrové „odomknuté“ čipy a aj osemjadrové monštrá.

Svet procesorov sa dnes stále viac a viac točí okolo notebookov, tabletov a smartfónov, kde aj najväčší výrobca polovodičov, Intel, má koho a čo doháňať. Nie je preto prekvapením, že oblasť tradičných procesorov pre stolné počítače sa neposúva dopredu tak razantne ako v uplynulých rokoch. Nová šéfka zaoberajúca sa v Inteli práve týmto trhom, Lisa Graff, na konferencii GDC ozrejmila plány firmy na tento rok, čím určite potešila mnohých entuziastov a nadšencov nielen pretaktovania.

Už od približne polovice tohto roka nás čaká viacero zaujímavých noviniek. Tou prvou bude špeciálna verzia dnes predávaných procesorov Haswell, ktorá dostane označenie Devil’s Canyon (diablov kaňon). U nich sa jednak opraví toľko kritizovaný odvod stratového tepla z čipu (použitím iného puzdra a teplovodivého materiálu medzi jadrom a kovovým krytom), navyše sa pridá aj špeciálny výber jadier optimalizovaných pre pretaktovanie. Tieto by tak mali zvládať prácu pri vyšších napätiach, kvalitnejšie by mali byť napríklad aj kontaktné plôšky socketu.
Tieto procesory budú predávané pod označením Core i7-4xxx, Intel pravdepodobne pridá nejaký ten odlišovací názov (napr. „Extreme“). Čipy budú kompatibilné so základnými doskami s Z97 čipsetmi.

Druhá novinka, takisto dostupná približne od polovice 2014, bude súvisieť s dvadsaťročným jubileom značky Pentium. Dnes sú pod týmto názvom predávané tie lacnejšie modely procesorov z ponuky Intelu, s cenovkami od 50€ do cca 80€. Moderné Pentiá však nie sú nič, čo by bolo zaujímavé pre pretaktovanie – to sa má ale zmeniť s výročnou edíciou dvojjadrových Pentií. Takéto procesory budú mať odomknutý násobič frekvencie, čím sa plne otvoria dvere pre jednoduché pretaktovanie. Berúc do úvahy nižšie nároky na chladenie dvojice jadier a inak skvelé škálovanie architektúry aj za 4,5GHz, mohlo by sa jednať opäť o jeden z „tradičných“ overclockerských procesorov – za málo peňazí vysoký zisk výkonu pretaktovaním. Konkrétne špecifikácie však zatiaľ nie sú známe.

Ďalšou špecialitkou bude aktualizácia high-end platformy na Haswell-E, ktorá príde v druhej polovici tohto roku. Desktopové procesory konečne dostnú viac ako šesť jadier – teraz s maximom až na ôsmich jadrách / 16 výpočtových vláknach. Navyše pribudne podora DDR4 pamätí, väčší počet moderných rozhraní sa očakáva od nového čipsetu X99.

Z celkom iného konca je potom ešte nová funkcia Ready Mode Technology. Tá by mala v spolupráci s kompatibilnou základnou doskou a softvérovým nástrojom sprístupniť nové C7 úsporné režimy v procesoroch Haswell, ktoré u desktopových čipov ostali akosi zabudnuté. Po aktivácii by bežný stolný počítač v stave nulového vyťaženia mal mať spotrebu iba okolo 10W, čo by umožnilo domácim počítačom byť stále zapnuté.

Za zmienku stojí aj to, že Intel plánuje vydať spolu so 14-nm aktualizáciou čipov s názvom Broadwell aj procesory, ktoré ponesú Iris Pro grafiku s veľkou L4 cache. Dnes je táto vyhradená len pre pevne prispájkovaný a voľne nepredajný Core i7 4770R, ktorý obsahuje až 128MiB cache štvrtej úrovne. S Broadwell-om sa takáto vyrovnávacia pamäť bude dať kúpiť aj u bežne dostupných procesorov. ktoré sa dajú voľne osadiť do socketu.

Intel teda na tento rok pripravil nielen zopár „bežných, nudných“ nových produktov, ale opäť začína myslieť aj na nadšencov a technologických entuziastov. Tešiť sa môžeme na štvorjadrové procesory optimalizované pre vysoké pretaktovanie, lacné odomknuté „dvojjadrá“ a pre extrémistov osemjadrové monštrá Haswell-E.

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár