Končí AMD definitívne s CPU?


Amd-FX-8150Uniknuté plány AMD na najbližšie roky zobrazujú vývoj len u APU čipov, tradičné „čisté“ procesory zrejme skončia.

Jediný vážny konkurent pre Intel, AMD, sa v posledných rokoch postupne preorientováva z vývoja vysokovýkonných procesorov na kombinované CPU+GPU čipy, alias APU. S týmito získava celkom slušný úspech ako na poli stolných desktop počítačov, tak aj na trhu s notebookmi. Podľa posledných uniknutých plánov na najbližšie roky to však vyzerá tak, že AMD s klasickými CPU procesormi čoskoro skončí.

Informácie o plánoch na najbližšie dva roky zverejnil server ProHardver.hu. Na údajnej snímke z prezentácie AMD vidieť, že procesory „Vishera“ do socketu AM3+ budú existovať na trhu ešte minimálne do roku 2015. Prvé čipy s Piledriver jadrami boli pritom predstavené už pred rokom. Tak dlhý životný cyklus jednej architektúry sa dá považovať už skôr za ukončenie vývoja. Vishera procesory tak môžu byť poslednými FX čipmi od AMD, ako podotýka techpowerup.com. Ešte v roku 2011 pritom v AMD hovorili o nových jadrách Steamroller pre rok 2013 a Excavator pre rok 2014. Tie sa však objavia zrejme už len v ďalej vyvíjaných APU čipoch.


Roadmapa ukazuje nové jadrá pre kombinované APU procesory, „čisté“ CPU by však na budúci aj ten ďalší rok mali mať len staré Vishera (Piledriver) jadrá

Ak sa tieto špekulácie ukážu ako pravdivé, znamenalo by to, že v súčasnosti predávané procesory ako napríklad FX-9590 či FX-8350 budú poslednými konkurentmi pre výkonnejšie verzie štvorjadrových Core i7 a Core i5 od Intelu.

Zdroj: Techpowerup

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár