Logitech G910 Orion Spark – poctivá mechanika, bez čerešní!


Logitech G910 Orion Spark – Balenie, technické špecifikácie

Či makro klávesy, či dodatočné podsvietenie, tohtoročné modely sa od tých minuloročných líšia najmä plne modifikovateľným podsvietením klávesnice. Či už ide o nedávno recenzovanú Razer Chroma, alebo populárny počin od Corsair s modelovým označením Gaming K95 RGB, Logitech nespí a taktiež sa rozhodol ponúknuť zákazníkovi mechanickú klávesnicu s plne modifikovateľným podsvietením.

Balenie

Balenie produktu nie je nijak špecifické. Klávesnica sa dostáva k spotrebiteľovi v tradičnom kartónovom balení s potlačou. Na prednej strane balenia nájdeme veľkú produktovú fotografiu spolu s modelovým označením. Vzadu sa opäť nachádza typický popis produktu spolu s menšou produktovou fotografiou. Celý potlačený obal skrýva pevnú kartónovú škatuľu, ktorá ukrýva samotný produkt. Po otvorení škatule zočíme samotný produkt, úhľadné uložený do samotnej škatule. Tá má ikonickú modrú farbu. Tak isto veko škatule zdobí známe G logo, ktoré nájdeme pri všetkých výrobkoch Logitech tejto série.

V balení okrem samotnej klávesnice a samozrejme povinnej literatúry, nenájdeme nič iné okrem dvojice palm restov, čo môže byť pre niekoho veľké plus. Poďme sa pozrieť na samotnú klávesnicu cez technické špecifikácie.

 

Technické špecifikácie

Logitech Orion Spark G910
Materiál
plast
Typ spínačov
mechanické (Logitech ROMER-G)
Dĺžka kábla
1.8 m
Rozmery
505mm (šírka)
243.5mm (hĺbka)
35.5mm (výška)
Hmotnosť 1500g
Operačný systém
Windows® 8, Windows 8.1, Windows 7
Predpokladaná cena
178,22 eur
Stránka produktu Logitech Orion Spark 910

Klávesnica Logitech Orion Spark G910 integruje mechanické spínače, ktoré si výrobca nazval ROMER-G. Tento mechanický spínač zopne kontakt už pri stlačení o 1.5mm, čo je podľa výrobcu o 25% skôr ako konkurencia. Sila, potrebná na aktiváciu spínača, je uvedená na 45g. Týmto parametrom spínače inklinujú ku známym Cherry MX Brown či Cherry MX Red.

Klávesnica ďalej ponúkne plne RGB modifikovateľné podsvietenie. Užívateľ si tak môže namixovať akúkoľvek zo 16.8 milióna farieb, ktoré sú v rámci RGB dostupné.

Za zmienku stojí taktiež osadenie tzv. ARX CONTROL ktorý poslúži aj ako externý displej.  Prepojením aplikačného softvéru, dodávanému ku klávesnici, možno napríklad sledovať vyťaženie CPU, RAM atď.

Orion Spark taktiež integruje až deväť programovateľných tlačidiel, ovládací panel na správu audio/video prehrávača, spolu s digitálnym potenciometrom na regulovanie systémovej hlasitosti, no a netreba zabudnúť spomenúť i oddeliteľný palm rest. Klávesnica teda integruje všetko, čo sa od mechanickej klávesnice pre hráčov očakáva.

 

 

Logitech G910 Orion Spark – Dizajn, konštrukcia, spínače ROMER-G

Dizajn, Konštrukcia

Orion Spark G910 od Logitechu inklinuje ku štandardnej konštrukcii klávesníc. Čo sa týka dizajnu, ide o štandardný layout, spojený s dodatočnými prvkami, kt oré využijú najmä hráči. V ľavom hornom rohu nájdeme štvoricu malých macro kláves. Hneď napravo od nich výrobca umiestnil štvoricu plne modifikovateľných G-kláves s označením 6-9. Ostatné G-klávesy nájdeme naľavo od štandardného layout-u v počte päť kláves s označením 1-5. Celkovo teda nájdeme na klávesnici deväť programovateľných kláves, ktoré možno dodatočne nakonfigurovať za pomoci dodávaného ovládača. Vľavo hore výrobca umiestnil svoje G-logo.

Presunieme sa na pravú stranu, kde sa v pravom hornom rohu nachádza ovládací panel riadiaci audio/video prehrávač. Pod ním nájdeme digitálny potenciometer na ovládanie systémovej hlasitosti, spolu s tlačidlom na stíšenie zvukov (tzv. mute). Vľavo od ovládacieho média panela nájdeme dvojicu ďalších tlačidiel. Jedno slúži na vypnute/zapnutie podsvietenia, druhý na deaktiváciu/aktiváciu Windows tlačidla. Na tento prvok sme zvyknutí aj z iných herných klávesníc Logitech.

Atypickou zaujímavosťou je osadenie tzv. ARC DOCK, ktorý tvorí vysúvací šuplík, do ktorého možno umiestniť mobilný telefón. V prípade, ak nechcete túto funkcionalitu využívať, možno šuplík pohodlne zasunúť do tela klávesnice. Spomínaný palm rest možno od klávesnice odpojiť. Drží ho trojica háčikov, vďaka čomu drží palm rest na mieste skutočne pevne.

Za seba musím pochváliť maličkosť, ktorou je vyosený kábel, ktorý ústi do USB prepojenia s PC či MAC. V dobe bezdrôtových bluetooth reproduktorov čoraz viac užívateľov používa práve priestor pred klávesnicou na umiestnenie reproduktorov, a tak nebude potrebné pri takomto použití kábel nijak deformovať. Kabeláž je pri styku s klávesnicou opatrená farebne tematickou bužírkou. Táto bužírka zvyšuje odolnosť kabeláže voči zalomeniu pri menej citlivej manipulácii.

Konštrukcia krytiek spínačov (klávesov) je hneď na prvý pohľad mierne „iná“. Akonáhle si na klávesnicu položíte prsty, zistíte, že v skutočnosti je konštrukčne vlastne úplne atypická. Ak ste si rokmi navykli na štandardné rovné, či mierne prehĺbené klávesy, s určitosťou Vám bude sprvoti tento tvar kláves vadiť. Jednoducho, je to niečo iné, na čo si treba zvyknúť. Kláves nie je tradične prehĺbený či nejak pravidelne tvarovaný. Tvar zníženej plochy tvorí lichobežník.

Celá klávesnica je zostrojená, ako inak, z plastu. Na pohľad skutočne nepôsobí najdrahším dojmom, no kvalita spracovania skutočne potvrdzuje cenovku a Logitech Orion Spark sa môže pochváliť kvalitným spracovaním. Klávesnica má bezmála 1,5 kg, čo určite nie je málo a aj vďaka vyššej hmotnosti veľmi dobre drží na stole.

 

Spínače ROMER-G

V čom sú teda nové ROMER-G spínače iné ako čerešničky, na ktoré sme zvyknutí? A vlastne prečo sa Logitech rozhodol objavovať objavené?

Faktom zostáva, že Cherry MX mechanické spínače neboli nikdy vyvinuté pre potreby hráčov. Sú to skutočne staré spínače, ktoré sú však rokmi overené a ich vlastnosti vyhovujú jak pisateľom, tak hráčom po celom svete. A práve vek Cherry MX spínačov vyprovokoval Logitech k výskumu niečoho nového, niečoho primárne určeného na gaming. No a tak nejak vznikla idea vytvorenia spínačov ROMER-G.

Logitech inovoval v podstate od podlahy a ROMER-G sa na staré dobré Cherry MX neponášajú ani vizuálne, ani technicky. Spínače integrujú vo vnútri pružinu. Taktiež sa každému spínaču ušla až dvojica kontaktov, ktoré určujú zopnutie spínača. Atypické je taktiež „vystlanie“ spodnej časti spínača, kde výrobca umiestnil akýsi doraz pre elimináciu hluku. Horná hranica zopnutia spínača bola nastavená na 1,5mm. Potrebná sila na aktivovanie snímača predstavuje 45 gramov. Výrobca tvrdí, že vďaka konštrukcii a vlastnostiam spínačov bude samotný spínač o 25% rýchlejší oproti konkurencii (akej, výrobca neuvádza).

ROMER-G garantuje životnosť až 70 miliónov stlačení, čo je v prepočte o cca 40% viac ako pri Cherry MX (uvádzaná životnosť 50 miliónov stlačení). V praxi však ide o dosť nepodstatnú informáciu. Dosiahnuť na jednom tlačidle či 50 alebo 70 miliónov stlačení je skutočne utópia. Práve preto ma prekvapuje, ako veľmi si na tomto parametre dáva výrobca záležať a i dodnes figuruje ako jeden zo základných parametrov každého mechanického spínača.

Ďalšou podstatnou zmenou je možnosť osadenia podstatne kvalitnejšieho podsvietenia samotného spínača. Ako si môžete všimnúť na obrázku, vďaka konštrukcii spínača svetlo preniká zo stredu kláves, čo v praxi pôsobí doslova akoby bol celý znak na klávesy vymaľovaný do farby podsvietenia. Výsledok je skutočne vynikajúci.

  

Logitech ROMER-G                            Cherry MX RGB                                          Razer Green

 

 

Logitech G910 Orion Spark  – Praktická skúsenosť, ovládač

Praktická skúsenosť

Klávesnica drží na stole dobre – skutočne dobre. Prsty v tom má skvelo spracovaná spodná časť, ktorá je dostatočne opatrená gumovými nožičkami. Zásluhu na stabilite nemožno však uprieť ani hmotnosti samotnej klávesnice. Jeden a pol kilogramu zabezpečí stabilitu.

K tvaru klávesnice nemám výčitky. Aj napriek osadeniu až deviatimi dodatočnými tlačidlami a samostatným ovládacím panelom pre médiá klávesnica nenarástla o veľa. Ak sa Vám  zmestí na stôl klávesnica tradičných rozmerov, Orion nezaberie o veľa viac miesta a nemali by ste tým pádom mať problém s miestom.

Osobne preferujem klávesnice s palm restom. Aj preto ma potešila informácia o pribalenej dvojici podložiek pod klávesnicu, ktoré možno pohodlne osadiť na samotnú klávesnicu. To, či použiť väčší alebo menší, je skôr vec osobnej preferencie. Kvalita spracovania je opäť na vysokej úrovni, aj keď samotný palm rest pôsobí opäť na prvý pohľad i omak lacno. Pri praktickom používaní som nenarazil na žiaden problém.

Rád by som vypichol použiteľnosť ovládacieho panela pre ovládanie média obsahu. Umiestnenie nad „num pad“ kvitujem a považujem ho za skvelé. Osadenie digitálneho potenciometra už v dnešnej dobe nie je žiadna novinka, každopádne, skôr poteší ako nahnevá. Po tomto ovládacom prvku som siahal veľmi často, a preto musím aplikáciu pochváliť.

Avšak, najzaujímavejším prvkom tejto klávesnice sú bezpochyby značke vlastné mechanické spínače ROMER-G. Pri prvom kontakte s klávesnicou som bol úprimne nemilo prekvapený. Toto skutočne nemá nič spoločné so starými dobrými čerešničkami. Už pri prvých klikoch bolo jasné, že tieto spínače budú úplne o niečom inom.

Úplne prvá myšlienka, ktorá mi prebehla hlavou bola: „Veď toto predsa nie je ani mechanická klávesnica!“ Pocitovo sa na spínačoch ROMER-G píše skôr ako na tradičnej membránovke, avšak – po čase si na to skutočne zvyknete a tento fakt budete ignorovať. Spínač je mechanický, a teda prináša všetky pozitívne vlastnosti tejto konštrukcie. Ak ste mali niekedy možnosť skúsiť Cherry MX Brown podložený O krúžkami – dostali by ste sa k ROMER-G pocitovo najbližšie. Každopádne – stále je to o niečom inom.

Mne osobne spínače vyhovovali na hry (9/10), písanie (7/10), čiže pomerne vyhovovali na každú aplikáciu. Osobne, keď porovnám pohodlie a vlastnosti pri písaní pre predstavu Cherry MX Blue hodnotím hry (8/10), písanie (10/10), Cherry MX Black hry (10/10), písanie (6/10). Uvedené informácie sú čisto subjektívneho charakteru.

 

Ovládače

Ku kvalitnej hráčskej klávesnici patrí prepracovaný softvér, o tom niet pochýb. Logitech dlhodobo ponúka k svojmu hernému príslušenstvu skutočne podarený, užívateľsky prívetivý softvér.

Nebudem sa extra rozpisovať. Dodávaný Logitech Gaming Software umožňuje všetko, čo by si mohol hráč od softvéru ku kvalitnej klávesnici želať. Užívateľské rozhranie je rozdelené celkovo do štvorice okien.

 

Softvér umožňuje meniť podsvietenie každej jednej klávesy samostatne. Veľmi ma potešila možnosť použiť preddefinované podsvietenie z katalógu dostupných hier. Môžete si teda klávesnicu pomerne rýchlo rozsvietiť podľa svojho gusta – respektíve podľa gusta hry, ku ktorej bol profil vytvorený. Vďaka osadeniu RGB diódy do každej jednej klávesy možno, samozrejme, meniť aj farbu podsvietenia, opäť, pre každý jeden prvok samostatne. V praxi možno vyčariť v krátkom čase pôsobivé podsvietenie klávesnice, ktoré s určitosťou zaujme. Ak sa vyhráte s intenzitou podsvietenia, dosiahnete efekt, keď bude tlačidlo vyzerať, akoby bolo danou farbou doslova vyfarbené. Presvedčte sa sami na produktovej fotografii. Zatiaľ čo Cherry MX RGB ponúkajú podsvietenie tlačidla z vonkajšej strany spínača, ROMER-G posvieti klávesu zo stredu smerom von – podsvietenie teda pôsobí oveľa konzistentnejšie.

Softvér ďalej ponúka nahrávanie makier, rovnako ako preddefinovanie jednotlivých kláves klávesnice. K dispozícii je i niekoľko svetelných profilov, keď môže klávesnica buď „dýchať“, imitovať nočnú oblohu, poprípade zasvietiť či stlmiť tlačidlo, ktoré bolo práve použité. Ďalšou zaujímavou vlastnosťou softvéru je monitorovanie stlačených kláves, čo môže spätne poslúžiť na analýzu herného výkonu. Pravdepodobne túto funkcionalitu využijete skôr na zábavu, i keď možno v rámci softvéru vytiahnuť pomerne zaujímavú štatistiku.

 

Logitech G910 Orion Spark – Záver

Logitech sa vybral cestou vlastného spínača a podľa mňa urobil dobre. Pre zákazníka je predsa najlepšie môcť si vybrať. Prekvapilo ma, že som si po čase zvykol na klávesnicu nie len pri hraní hier, ale aj pri písaní. Akonáhle sa na klávesnici zorientujete, zvyknete si na atypickú odozvu spínača, začnete na klávesnici písať celkom pohodlne. Doba akceptácie sa však môže natiahnuť do neurčita a jednoducho si na nový spínač nezvyknete. Toto však považujem za tak subjektívne, že si skutočne nedovolím vyhlásiť jednoznačne, či sú spínače skôr dobré, alebo skôr zlé. Sú iné, a teda len málokomu, kto mal v minulosti skúsenosť s Cherry MX, sadnú na prvý raz. Spínače ROMER-G si však s určitosťou zaslúžia pozornosť hráčskej komunity.

 

Konštrukčne klávesnici len ťažko niečo vytknúť. Možno mohol výrobca zapracovať na vzhľade, nakoľko klávesnica na prvý pohľad pôsobí veľmi lacno. Opak je však pravdou, o čom Vás presvedčí Váš predajca. Klávesnica sa predáva za cenu xxxE, čím prakticky  kopíruje cenovú politiku konkurencie. Či Vám táto klávesnica za tie peniaze stojí, si musíte určiť len Vy. Tak drahý hardvér je vždy voľbou osobnej preferencie a v tomto prípade možno aj náturou chcieť experimentovať. Predsa len, osadený spínač ROMER-G nenájdete zatiaľ v žiadnej inej klávesnici (mimo Logitechu).

Osobne ma klávesnica ako hráča plne uspokojila. Fáza zvykania si u mňa netrvala príliš dlho, aby som prepadol do „depresie“ a nakoniec som sa s klávesnicou zžil ako rytier so svojím mečom. Horšie výsledky som dosahoval pri písaní textu. Väčšiu chybovosť pri písanom texte pripisujem atypickej konštrukcii samotných kláves, ktorá bude imponovať skôr hráčom ako autorom písaného textu.

 

Logitech G910 Orion Spark
Plusy
Mínusy
– spracovanie
– mechanické spínače ROMER-G
– kvalitné RGB podsvietenie
– skvelo spracovaný ovládač
– zameraná primárne pre hráčov
– cena
– nemá USB hub
– spínače nemusia vyhovovať každému, verzia s Cherry MX nie je dostupná

 

Zdroj: http://pc.zoznam.sk

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár