Nabíjanie smartfónu po úplnom nabití nezničí váš rozpočet


Zaujímali ste sa niekedy čo sa stane keď necháte smartfón na nabíjačke aj po tom, čo hlási úplne nabitie? Máme pre vás zopár čísel.
Výkonné smartfóny s veľkým displejom s vysokým rozlíšením a nadupanými procesormi vyžadujú časté nabíjanie. Stačí takýto smartfón cez deň trochu používať a každodenné nabíjanie je realitou. Niektorí užívatelia to riešia aj tak, že pred spaním zapoja telefón do nabíjačky a ráno ho odpoja. To znamená, že smartfón sa nabíja povedzme 8 hodín v kuse, no v skutočnosti bude úplne nabitý aj za 2 hodiny. Aké sú rizika dlhšieho nabíjania a koľko takýto „špás“ stojí?
Profesor David MacKay z univerzity v Cambridge hovorí, že ak odpojíte svoj telefón po nabití ušetrite ročne sumu peňazí, ktorá predstavuje náklady na jeden kúpeľ s horúcou vodou. Inak povedané, ušetríte pár eur ročne. Profesor MacKay to prirovná k tomu ako keby ste sa snažili naplniť Titanic kávovou lyžičkou.
Ak aj po 100%-nom nabití necháte smartfón aj naďalej na nabíjačke, množstvo spotrebovanej energie vzrastie asi 10-násobne. Štúdia z roku 2012 vykonaná Lawrene Berkley National Laboratory prezrádza, že nabíjačka zapojená do elektrickej zásuvky spotrebuje priemerne asi 0,26W. Ak k nej pripojíte telefón, priemerná spotreba vzrastie na 3,68W. Po nabití toto číslo klesne na 2,24W. Podľa tohto výskumu stojí priemernú domácnosť nabíjanie 1 smartfónu ročne asi 4,5€.
Takže nechať zapojený smartfón po úplnom nabití neuškodí vašej peňaženke ale ani ju nevytrhne z biedy. Iný podstatnejší dôvod prečo nenechávať telefón aj po nabití zapojený v nabíjačke je baterka. Ak nabíjate telefón aj po nabití môže to po čase viesť k skráteniu životnosti batérie, ktorú tak budete musieť vymeniť skôr. Li-Ion batérie používane vo väčšine súčasných smartfónov by nemali byť nabité na 100% kapacity po dlhý čas. Experti dokonca tvrdia, že pre čo najdlhšiu životnosť batérii je dobré aby ste smartfón používali na batériu krátku dobu a po tejto dobe ho zapojili na nabíjačku, no opäť len na krátky čas. Je to akoby ste vašej baterke dopriali niekoľko krátkych šprintov namiesto jedného dlhého a vyčerpávajúceho maratónu.
Zdroj: phonearena

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár