Microsoft pritvrdzuje: Windows 10 sa bude automaticky pokúšať o inštaláciu 2


Microsoft naozaj veľmi chce, aby sme všetci používali Windows 10. Tak veľmi, až nám tento systém napchá bez pýtania do počítačov a bude sa automaticky pokúšať o aktualizáciu.
Začalo sa to pomerne nevinne, i keď trochu otravne. Majiteľov legálnych Windows 7, 8 a 8.1 operačných systémov začala ešte pred oficiálnym uvedením Windows 10 otravovať malá ikonka v spodnej lište, ktorá umožňovala rezervovať si upgrade na Windows 10. Ak ste nemali o nový systém záujem mohli ste ikonu ignorovať, no niekedy bola naozaj vtieravá. Našťastie však netrvalo dlho a vznikli nástroje pre jej odstránenie.
Neskôr sa však agresívne správanie Microsoftu vystupňovalo. Niektorí užívatelia zaznamenali po zapnutí počítača veľkú informáciu o tom, že upgrade na Windows 10 je pripravený a mali by ho hneď inštalovať alebo upgrade odsunúť, nie však zrušiť. Vrcholom bolo, že nebolo možné inštalovať aktualizácie do súčasného systému a systém užívateľa opäť tlačil do prechodu na Windows 10. Že sa nejedná o výmysly nám potvrdilo aj mnoho z vás, našich čitateľov.
Microsoft sa na margo takého správania vyjadril, že ide o chybu a tlačenie zákazníkov do Windows 10 sa deje nechtiac. Už onedlho sa však za svoje konanie nebude musieť ospravedlňovať nakoľko bude štandardné. Microsoft totiž už čoskoro označí aktualizáciu na Windows 10 ako voliteľnú (optional). Začiatkom budúceho roka však zmení v službe Windows Update aktualizáciu na Windows 10 z voliteľnej na „recommended“ (odporúčaná). Čo to bude znamenať v praxi? Jednoducho iba to, že ak máte povolené aktualizácie, tak systém automaticky bez pýtania stiahne Windows 10 a proces aktualizácie začne taktiež samostatne na tisícoch počítačov, ktoré doteraz o Windows 10 nemali záujem.
Jedného dňa teda zapnete svoj počítač s Windows 7/8/8.1 a privíta vás dialógové okno, ktoré oznámi prechod na Windows 10. Desivú situáciu zachraňuje aspoň fakt, že inštalácia sa neudeje automaticky bez účasti užívateľa nakoľko je potrebné potvrdiť licenciu a okno ponúkne možnosť upgrade potvrdiť, alebo zrušiť. Terry Myerson z Microsoftu tiež tvrdí, že takéto okno uvidia Windows 7 a 8 používatelia iba raz.
Pozor si musia dať najmä používatelia, ktorých internetové pripojenie je limitované množstvom stiahnutých dát pripadne platia za mobilné dáta. Windows 10 sa totiž nebadane stiahne pričom veľkosť bude okolo 4GB. Takýmto užívateľom odporúča Myerson vypnúť aktualizácie cez Windows Update.
Microsoft takéto správanie odvodňuje tým, že chce čo najviac uľahčiť ľudom prechod na Windows 10. Taktiež však pravdepodobne túži dosiahnuť stanovenú hranicu 1 miliardy inštalácii do 3 rokov od vydania Windows 10. Zatiaľ zaznamenal tento systém viac ako 110 miliónov inštalácií. Možnosť bezplatného prechodu na Windows 10 trvá do 29. júla 2016. Myerson odmietol prezradiť plány spoločnosti po tomto dátume.
Zdroj: theverge

Komentáre:

Komentárov


Zanechať komentár

2 myšlienky “Microsoft pritvrdzuje: Windows 10 sa bude automaticky pokúšať o inštaláciu