MSI Z97M GAMING – herné funkcie od MSI v mATX podaní.


Po novinkách s USB 3.1 portami sa vráťme k trošku staršej doske, ktorá síce najnovší štandard USB na sebe nenesie, no to neznamená, že patrí do starého železa. Reč je o základnej doske Z97M GAMING od MSI, ktorá na formáte mATX neukracuje hráčov o žiadne funkcie známe z veľkých ATX súrodencov. Zákazníci sa tak môžu tešiť na Gaming Device porty, kvalitné audio, Killer sieťovku či M.2 slot, no celkom naprázdno neodídu ani overclockeri.

MSI Z97M GAMING – Balenie, príslušenstvo

MSI má ponuku herných dosiek pokrytú na všetky formáty až na veľký EATX. Pozreli sme sa už na ATX hernú dosku aj na drobnú mITX dosku. Dnes sa vyberieme zlatou strednou cestou micro-ATX formátu. Pri balení sa dlho nezastavím – červená a čierna farba, drak a na zadnej strane popis funkcií. To je všetko, balenie bolo omieľané už veľakrát.
    
Obsah balenia je už pre zákazníka podstatnejší a tak sa pozrieme naň. Okrem dosky samotnej výrobca pribalil potrebný manuál či disk s ovládačmi. Poteší množstvo SATA káblov, SLI mostík a ak nechcete aby vás nikto pri hraní rušil, môžete na kľučku zavesiť visačku.
    

Kompletné príslušenstvo

 • užívateľská príručka
 • DVD s ovládačmi a softvérom
 • 4x SATA3 káble
 • nálepky pre označenie SATA káblov
 • nálepka MSI Gaming
 • visačka na dvere
 • Direct Audio Power kábel
 • SLI mostík
 • záslepka na zadný panel
 • M-konektory

 

MSI Z97M GAMING – Funkcie dosky, špecifikácie

Na kvalitné externé prevodníky či kvalitné zvukové karty to síce nemá, no zvukový kodek Realtek ALC1150 je to najlepšie, čo z integrovaných riešení momentálne môžete dostať. Aj na tejto doske je tento kodek a spolu s ním dva zosilňovače či japonské pozlátené kondenzátory. Všetko samozrejme oddelené od zvyšku PCB. Direct Audio Power je vychytávka dostupná iba na základných doskách MSI. V podstate ide o to, že zvukovú časť môžete napájať priamo zo zdroja pomocou pribaleného kábla. To by malo zabezpečiť väčší výkon a čistejší zvuk.
S čistotou zvuku súvisí aj USB Audio Power. Tá zabezpečí dodávku stabilného 5V napájania aj pri zapojení viacerých zariadení do USB portov. To ocenia najmä majitelia externých DAC.
Herná doska musí mať aj poriadny sieťový čip. Na MSI doskách je ním Killer. S jeho pomocou budú mať dáta plynúce do hry a z hry vyššiu prioritu, čo zníži lagy. Taktiež je možné s patričným softvérom limitovať sieťové toky a upravovať prevádzku.
Na doske mATX formátu si našiel miesto aj M.2 slot, ktorý využíva 2 PCIe linky vďaka čomu je rýchlosť 10Gbps.
Archaický PS/2 porty a dvojica USB 2.0 portov pod ním sú súhrnne nazývané ako Gaming Device porty. Tieto porty by mali zabezpečiť myškám a klávesnicam rýchlejšie a spoľahlivejšie reakcie.
Aj napriek tomu, že nejde o dosku najvyššej triedy nájdeme na nej niekoľko tlačidiel. Jedným z nich je OC Genie 4, ktoré automaticky pretaktuje zostavu.

Špecifikácie

MSI Z97M GAMING
Formát
mATX (24,4×24,4cm)
Socket
Intel LGA1150
Čipset
Intel Z97 Express
Operačné pamäte
4 DIMM sloty
maximálne 32GB DDR3 v dvojkanálovom zapojení s frekvenciou 3300MHz (OC)
podpora XMP
podpora non-ECC pamätí
Rozširujúce sloty
2x PCIe 3.0 x16 (režimy x16 alebo x8/x8)
2x PCIe 2.0 x1
Úložisko
Intel Z97 čipset
6x SATA3
1x M.2 (10Gbps)
ASMedia ASM1061
2x eSATA (6Gbps, na zadnom paneli)
USB
Intel Z97 čipset
6x USB 3.0 (4x na zadnom paneli, 2x cez interný konektor na doske)
6x USB 2.0 (2x na zadnom paneli, 4x cez interný konektor na doske)
ASMedia ASM1042 radič
2x USB 3.0 na zadnom paneli
LAN
1x Qualcomm Atheros Killer E2205 Gigabit LAN
Multi-GPU
nVidia 2-Way SLI a AMD 2-Way CrossFireX
Audio
Audio Boost 2
7.1-kanálové HD audio
kodek Realtek ALC1150
Zadný panel
1x PS/2 pre klávesnicu či myš
1x DisplayPort
1x HDMI
2x USB 2.0
8x USB 3.0
1x RJ-45
6x audio jack
1x optický S/PDIF výstup
1x tlačidlo pre vymazanie CMOS
Interné konektory
1x 24pin ATX konektor napájania dosky
1x 8pin ATX 12V konektor napájania procesora
1x USB 3.0 konektor
2x USB 2.0 konektor
2x 4-pin konektor pre ventilátory nad CPU chladič
2x 4-pin konektor pre systémové ventilátory
1x TMP modul konektor
1x AAFP
1x Direct Audio konektor
2x konektor pre pripojenie PC skrine
1x konektor pre vniknutie do PC skrine
1x jumper pre vymazanie CMOS
1x prepínač pre zdroj napájania audia
1x diagnostický displej
1x tlačidlo pre zapnutie/vypnutie zostavy
1x tlačidlo pre reset zostavy
1x tlačidlo OC Genie
Dodávaný softvér
ovládače
Command Centre
Live Update 6
Smart Utilities
Super Charger
Fast Boot
ECO Center
Gaming APP
7-ZIP
Intel Extreme Tuning Utility
Norton Internet Security Solution
Sound Blaster Cinema 2
XSplit Gamecaster V2
Killer Network Manager
Cena
Kde kúpiť MSI Z97M GAMING?
MSI Z97M GAMING
v 40 e-shopech
od 120,00 €
(Zdroj: Heureka.sk)

 

MSI Z97M GAMING – Čipset, bližší pohľad na dosku

Čipset

Základná doska v dnešnom teste ťaží z moderného Intel Z97 čipsetu, ktorý prekonáva iba Intel X99 čipset pre fajnšmekrov. Z97 oproti minulému Z87 neprináša príliš veľa markantných zmien. Hlavnou devízou je podpora procesorov Core 5. generácie (Broadwell) a podpora nového rozhrania M.2. PCH dokáže poskytnúť disku zapojenému do M.2 slotu 2 PCIe 2.0 linky, čím sa celková teoretická rýchlosť vyšplhá na 10Gb/s.

PCIe linky sú rozdelené štedrejšie do 1x 16, 2×8 alebo 1×8+2×4 kombinácií. USB 3.0 podporuje čipset 6, USB 2.0 až 14. Čipset podporuje 6 SATA3 portov či eSATA port. Nechýba podpora pre zapojenie 3 monitorov naraz. Oficiálna podpora zo strany procesora je do frekvencie 1600MHz aj pre nízkonapäťové moduly. Z97 je čipset vhodný pre pretaktovanie nakoľko umožňuje meniť BCLK.

Detaily dosky

Doska mATX formátu má tradičné Gaming farby. Čierne, 6-vrstvové PCB tak doplňujú tmavočervené prvky iba na pasívoch. Zadná strana je pomerne čistá a okrem roznášacieho kovu patice môžeme vidieť pripojenie PCIe slotov a skrutky, ktoré pevne držia pasívy. Layout dosky je tradičný. Revízia PCB v našom teste bola 1.0.
    
Napájanie procesora a iGPU má na starosti 8-fáz s feritovými cievkami a Black kondenzátormi. MOSFETy poctivo chladí dvojica pasívov prepojených heatpipe, ktoré veľmi pevne držia na mieste skrutky.
Pasívy okolo patice majú na sebe teplovodivé podložky. Pasív nad PCH taktiež drží dvojica skrutiek a využíva teplovodivú pastu.
    
Vzdialenosť patice od pasívov je pomerne dostačujúca, vďaka vyššej výške pasívov, ktoré nie sú skosené však môžu mať niektoré robustné veže problém.
    
Pre chladenie procesora môžete využiť dva 4-pinové konektory. Hlavný konektor je bližšie k patici, voliteľný konektor je až pri DIMM slotoch. K nemu nemusia všetky káble druhých ventilátorov (zadných v prípade push/pull zapojenia) dočiahnúť.
Celkovo sú na doske 4 konektory pre ventilátory. Všetky sú 4-pinové a dva slúžia pre systémové ventilátory. Všetky je možné regulovať cez pribalený softvér alebo priamo v BIOSe pomocou kriviek.
8-pinový EATX konektor napájania procesora je na hornom okraji dosky.
DIMM sloty sú na doske 4. Všetky sú čierne a výrobca nevyznačuje farebne dual-channel zapojenie. Primárne však zasúvajte moduly do 2 a 4 slotu. Sloty pojmú najviac 32GB DDR3 pamätí s taktom 3300MHz pri pretaktovaní. Nechýba podpora Intel XMP profilov či non-ECC pamätí. Aretačné poistky sú pre lepšiu manipuláciu iba z jednej strany.
Horný roh pri DIMM slotoch je veľmi zaujímavý a využijú ho najmä overclockeri, ktorí majú dosku v benchtable. Okrem konektora pre ventilátor tu totiž nájdeme aj JTURBO1 konektor pre pripojenie externých panelov a 3 tlačidlá. Ide o tlačidlá pre vypnutie a reštart zostavy a tlačidlo OC_GENIE, po stlačení ktorého dôjde k automatickému pretaktovaniu zostavy. Virtuálna obdoba tohto tlačidla je v BIOSe.
Vedľa tlačidiel je užitočný POST displej zobrazujúci stavové kódy, ktoré sa hodia pri problémoch. Ak sa však žiadne nevyskytnú a počítač úspešne nabehne, zobrazuje tento displej teplotu procesora. 24-pinový ATX konektor napájania dosky sídli taktiež na klasickom mieste. Vedľa neho je jediný interný USB 3.0 konektor, s ktorým získate ďalšie 2 USB 3.0 porty.
SATA3 portov má doska 6 a všetky sú vyvedené z čipsetu Intel Z97. Je tak možné vytvárať RAID 0, 1, 5 a 10 polia či využívať technológiu Intel Smart Response. Výrobca sa neunúval pridávaním SATA Express portov. Vzhľadom na mizernú dostupnosť zariadení do tohto rozhranie ide o správnu voľbu.
Esteticky pekný pasív s logom MSI, drakom a zaujímavou povrchovou úpravou ukrýva čipset Intel Z97.
Kraj dosky pri čipsete patrí hneď viacerým konektorom, z ktorých niektoré spoločnosť opäť nepopisuje v manuáli. Ide o konektory JME1 a JSPI1. Prvý menovaný slúži pre detekciu chýb, druhým je možné preprogramovať BIOS. Popísaný je už konektor JCI, ktorým je možné dosku pripojiť k skrinke za účelom sledovania vniknutia do skrine. Väčšími konektormi JFP2 a JFP1 sa doska pripíja k skrinke a k LED na skrini.
Ak by niekomu chýbali USB 2.0 porty môže využiť 2 interné USB 2.0 konektory a získať tak ďalšie 4 USB 2.0 porty. Nad nimi je CMOS batéria a Super I/O čip Nuvoton NCT6792D.
Vľavo od  USB konektorov je JTMP1 konektor pre pripojenie TPM modulu a posledný konektor pre pripojenie systémového ventilátora. Nad ním je jumper pre vymazanie CMOS. K audio výbave patrí AUDPWR1 konektor pre využitie Direct Audio Power. Jeho súčasťou je pribalený kábel, ktorým je možné audio časť priamo pripojiť k zdroju a zlepšiť tak kvalitu zvuku. Po pripojení kábla je potrebné prepnúť AUD_SW1 prepínač. Posledným konektorom je AAFP pre vyvedenie zvuku na predný panel.
Audio Boost 2 zvuková technológia je fyzicky separovaná od zvyšku PCB pre eliminovanie elektromagnetického rušenia. Ochranu pred týmto rušením poskytuje aj EMI štít na kodeku Realtek ALC1150.
    
S grafickými kartami je to na doske jednoduché. Pripravené sú pre ne totiž 2 PCIe 3.0 x16 sloty, z ktorých prvý pracuje v režime x16 a využite ho tak pre pripojenie jednej karty. Ak zapojíte karty dve, rozdelia sa linky v pomere x8/x8. Doska tak podporuje multi-GPU zapojenie grafických kariet do 2-Way nVidia SLI alebo AMD CrossFireX. Pre iné karty môžete využi 2 krátke PCIe 2.0 x1 sloty. Má to však malý háčik. Ak osadíte oba PCIe sloty grafickými kartami pravdepodobne nebudete môcť využiť ani jeden PCIe x1 slot kvôli chladičom grafických kariet.
Medzi dlhými PCIe x16 slotmi si našiel miesto M.2 slot pracujúci v režime PCIe alebo SATA. Zapojíte do neho SSD s dĺžkou 4,2cm, 6cm alebo 8cm. Ak využijete M.2 slot prídete o 2 SATA3 porty.
O rozdelenie PCIe liniek sa postarajú 4 deličky P13PCIE.
Sieťovým čipom na doske je konkrétne Killer E2205. Ten riadi jediný gigabitový RJ-45 port.
Radič ASMedia ASM1061 má na starosti 2 eSATA porty na zadnom paneli, ktoré poskytnú rýchlosť 6GB/s.
Iný ASMedia radič, konkrétne ASM1042AE ovláda dvojicu USB 3.0 portov na zadnom paneli.
Keď už je reč o zadnom paneli pozrime sa, čo nám prináša. Panel s červeným PS/2 portom a dvojicou USB 2.0 portov nesie označenie Gaming Device a mal by zlepšiť odozvy pripojených periférií. Kvôli zvýšenému obsahu zlata by mal aj dlhšie vydržať. Drobné tlačidlo vedľa bude užitočné pri experimentovaní nakoľko umožňuje jednoducho vymazať CMOS. Ďalej nasleduje optický S/PSIF výstup, DisplayPort a HDMI. Dvojica prvých, modrých USB 3.0 portov patrí ASMedia radiču. Pod LAN portom sú 2 USB 3.0 porty vyvedené z čipsetu a aj ďalšie dva USB 3.0 ovláda čispet. Pod nimi je dvojica eSATA portov, ktoré riadi ASMedia radič (nech zdvihne ruku ten, kto ich používa). Nakoniec je tu ešte panel s pozlátenými audio výstupmi.

 

MSI Z97M GAMING – BIOS

Verzia BIOSu v našom teste bola 1.7. Počas testovania som nezaznamenal žiadne problémy, nestabilitu BIOSu či nekompatibilitu s našimi komponentmi.

Úvodná stránka Click BIOS 4. V nej je možné priamo meniť priority bootovania, zapínať XMP či OC Genie.
    
Pod položkou Settings nastavíte všetko čo sa netýka taktovania a ladenia výkonu systému. Vidieť môžeme aj to, že najnvoší BIOS už spomína Windows 10, ktorého súčasťou bude Fast Boot podobne ako vo Windows 8.
    
Pod kartou OC už je možné meniť frekvenciu CPU, RAM, časovanie RAM, BCLK, napätie…
Aktualizovať BIOS je možné iba z USB formátu FAT32 a nie aj z Internetu. Slúži na to položka M-FLASH.
    
Hardware Monitor ponúka atraktívnu možnosť regulovania ventilátorov pomocou kriviek. Okrem regulácie však zobrazuje aj teploty a napätia jednotlivých častí.
Board Explorer je už len taká „zábavka“, ktorá virutálne zobrazuje hlavné časti dosky. Ak by ste však zabudli kde ste čo zapojili môže pomôcť bez toho, aby ste museli otvárať skriňu.

 

Testovacia zostava, metodika, výsledky

Testovacia zostava

Testovacia zostava je zložená z moderného procesora Intel Core i5-4690 (Haswell Refresh), ktorý však bohužiaľ nemá odomknutý násobič. Procesoru sekunduje 8GB DDR3 RAM pamätí od Adata. Ako grafickú kartu využívame integrované riešenie od Intelu v podobe Intel HD Graphics 4600. Rýchlym úložiskom je SSD ADATA Premier SP610 s kapacitou 256GB. Chladenie procesora zabezpečuje Brocken ECO od Alpenföhn. Celú zostavu poháňa zdroj Antec VP550F s účinnosťou 80 Gold.

procesor
Intel Core i5-4690@3,5GHz
RAM
2 x 4GB DDR3 Adata XPG
SSD
ADATA Premier SP910 256GB
grafiká karta
integrovaná v procesore
zdroj Antec VP550F
chladič CPU
Alpenföhn Brocken ECO
skrinka
Antec Three Hundred Two
operačný systém
64-bitový Microsoft Windows 8.1 Pro

Všetky základné dosky testujeme so 4-jadrovým procesorom Intel Core i5-4690 (Haswell Refresh) bez funkcie HyperThreading. Základný takt procesora je 3,5GHz, v skutočnosti však na tejto hodnote pracuje málokedy a takt sa pohybuje okolo hodnoty 3,7Ghz. S Turbom je možné dosiahnuť až 3,9GHz. 8GB (2x4GB) pamätí od Adata zapojených v dual channel beží na takte 1600MHz s časovaním 9-11-11-24. Tieto pamäte majú v XMP profile nahraté iné parametre – frekvenciu až 2800MHz s časovaním 12-12-12-26. Kvôli tomu, že niektoré dosky, resp. ich čipsety nedokážu zniesť viac ako 1600MHž bola ich frekvencia znížená práve na túto hodnotu s trochu agresívnejším časovaním, aby bolo porovnávanie objektívne.

Metodika testovania

Každú základnú dosku postupne podrobíme testom v niekoľkých benchmarkoch. Pamäťovú priepustnosť testujeme v programe AIDA64 Extreme vo verzii 4.50.3000. Postupne v tomto programe preveríme čítanie, zápis, kopírovanie a čakaciu dobu pamäte. Procesor otestujeme pomocou benchmarku Cinebench R15 a prevodu videa v x.264 FHD Benchmark vo verzii 1.0.1. Ďalším testom je kompresia v zabudovanom benchmarku v programe WinRAR 5.10. Rýchlosť SATA a USB rozhraní testujeme pomocou programov CrystalDiskMark 3.0.3b (sekvenčná rýchlosť) a HD Tune vo verzii 2.55 kde nás zaujíma priemerná rýchlosť. Pri testoch USB rozhraní používame rýchly USB 3.0 kľúč SanDisk Cruzer Extreme 16GB. Všetky testy prebiehajú na danej testovanej doske s najaktuálnejším BIOSom, ktorý v danej chvíli bol k dispozícii.
Teploty VRM obvodov a PCH meriame digitálnym laserovým teplomerom Voltcraft IR-280. Merania sú vždy 2 ako pre PCH tak aj pre VRM – teplota v pokoji (idle) je odčítaná po 10 minutách po zapnutí zostavy, teplotu v záťaží (load) získame po 10-minútovej prevádzke testu Prime95 64-bit (nastavenie Small FFT). Zaznamenáva sa vždy najvyššia teplota nemeraná na danom segmente. Prievan v skrini robí dvojica systémových ventilátorov (1 x 140mm + 1 x 120mm).

Výsledky

Testy pamätí
DDR3 pamäte na doske si nepripravili žiadne prekvapenia.
Testy procesora
Testy procesora sú v norme.
Testy rozhraní
Ani rýchlosti rozhraní nijak nevybočujú z namerného štandardu

 

MSI Z97M GAMING – Pretaktovanie, teploty

Pretaktovanie

Naposledy sa mi s MSI doskou podarilo stabilne zdvihnúť BCLK na 104,5MHz. Doska v dnešnom teste príliš nezaostáva a najvyššia stabilná hodnota bola 104,4MHz, kedy som úspešne zbehol test Cinebench R15, v ktorom zostava dosiahla skóre 592b. Oproti 568b ide tak o 4%-ný nárast výkonu. S hodnotou 104,5MHz nechcel úspešne nabehnúť ani Windows a „zamŕzal“.
Ak sa vám nechce paprať s manuálnymi nastaveniami pretaktovania môžete zvýšiť výkon jediným stlačením tlačidla OC Genie. Toto tlačilo je buď virtuálne v BIOSe, alebo v podobe hardvérového tlačidla priamo na doske. S naším procesorom s neodomknutým násobičom sa však táto funkcia nejak nechce kamarátiť a zatiaľ nedošlo nikdy k zdvihnutiu BCLK. Lepšiu skúsenosť mám s funkciou EZ Tuning Wizard od ASUS, ktorá vždy zdvihne BCLK na 102MHz a načíta XMP profil. Je však takmer isté, že s poriadnym procesorom s odomknutým násobičom prinesie aj OC Genie porciu výkonu navyše.

Rozsahy napätí a ich kroky

 • BCLK: 90MHz – 300rMHz (0,52Hz)
 • frekvencia RAM: 800MHz – 3200MHz
 • VCCIN Voltage: 1,2V – 3,040V (0,001V)
 • CPU Core Voltage: 0,8V – 2,1V (0,001V)
 • CPU Ring Voltage: 0,8V – 2,1V (0,001V)
 • CPU GT Voltage: 0,8V – 2,1V (0,001V)
 • CPU SA Voltage: 0,8V – 1,85V (0,001V)
 • CPU IO Analog Voltage: 0,8V – 2V (0,001V)
 • CPU IO Digital Voltage: 0,8V – 2V (0,001V)
 • DRAM Voltage: 0,240V – 2,770V (0,01V)
 • PCH 1,05 Voltage: 0,7V – 2,320V (0,01V)
 • PCH 1,5 Voltage: 0,8V – 2,770V (0,01V)

Teploty

Teploty oboch sledovaných úsekov sú v úplnom poriadku.

MSI Z97M GAMING – Zhodnotenie, záver

Je toho dosť, čím je Z97M GAMING zaujímavá. Na menšom mATX formáte poskytne najmodernejšie technológie ako rýchly M.2 slot, sieťový čip Killer E2205 či kvalitnejšie integrované audio Audio Boost 2 s kodekom Realtek ALC1150. Doska určená primárne pre hráčov však poteší aj menej náročných pretaktovačov, ktorým budú ladenie uľahčovať tlačidla na doske a diagnostický POST displej. Pretaktovanie zjednoduší nielen prehľadný BIOS ale aj OC Genie tlačidlo na doske a tlačidlo pre vymazanie CMOS na zadnom paneli. Trochu zbytočná je možno dvojica eSATA portov, ktoré využíva minimum užívateľov a nahradiť ich mohol radšej DVI port alebo druhý RJ-45 port.
USB 3.0 či SATA portov je dostatok a doska vás neukráti ani o multi-GPU konfiguráciu. Škoda však, že pri zaplnení oboch PCIe slotov prídete o oba krátke PCIe x1 sloty. Vcelku prijateľná je však cena, ktorá začína na 120€ čo za danú výbavu nie je veľa.

MSI Z97M GAMING
Plusy
Mínusy
– tlačidlá na doske pre vypnutie, zapnutie a OC  Genie
– tlačidlo pre vymazanie CMOS na zadnom  paneli
– M.2 slot
– dostatok SATA3 a USB 3.0 portov (6)
– sieťový čip Killer E2205
– Audio Boost 2 s kodekom Realtek ALC1150
– cena za danú výbavu
– diagnostický displej
– prehľadný BIOS a softvér
– pri zapojení dvoch grafických kariet prídete o  možnosť využiť PCIe x1 sloty

 

 

 

 

 

Testovaciu vzorku základnej dosky Z97M GAMING zaslala spoločnosť MSI.

Základná doska MSI Z97M GAMING poskytne zaujímavé funkcie na mATX formáte nielen pre hráčov, ale aj pre menej náročných overclockerov a to za rozumnú cenu. Preto jej udeľujem ocenenie „pomer cena/výkon“.

Zdroj: PcZoznam.sk

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár