LEPA AquaChanger 240 – prvý vodník Leoparda


Mladučká spoločnosť LEPA (Leopard) sa po zdrojoch a skrinkách vrhla aj na trh s chladením. Po nie príliš vydarenom debute v oblasti vzduchového chladenia sa nám do rúk dostalo aj prvé vodné chladenie. Spoločnosť uviedla modely AquaChanger 120 a AquaChanger 240, ktoré sa líšia iba veľkosťou radiátora. My sa pozrieme na väčší model.

LEPA AquaChanger 240 – Balenie, príslušenstvo

Zatiaľ čo menší model AquaChanger 120 zakúpite asi od 65€, za väčšieho súrodenca, ktorý v obchodoch nájdete aj pod označením LPWAC240-HF si LEPA pýta minimálne 80€. Väčšia je nielen cena, ale logicky aj balenie. Kartónová škatuľa po otvorení odhalí návod a hrubú penovú vložku. Pod ňou je už v igelitových vreckách zabalený chladič a ventilátory. Príslušenstvo s montážnou sadou je v samostatnej krabičke.
    
Príslušenstvo obsahuje to najzákladnejšie. Okrem montážnej sady pre Intel a AMD platformu nájdete v balení 4-pinový MOLEX kábel pre pripojenie ventilátora, antivibračné podložky, Y-kábel či teplovodivú pastu Dow Corning TC-5121 v malej injekčnej striekačke. Ak je vám balenie a príslušenstvo povedomé s Enermax Liqmax II 120S, máte pravdu. LEPA je totiž dcérska spoločnosť Ecomaster podobne ako Enermax.
    
Čo sa týka kompatibility, tá zahŕňa ako staršie sockety Intel LGA 775 či AMD AM2, tak aj najnovšie ako Intel LGA 2011 a AMD FM2+.

Špecifikácie

 

LEPA AquaChanger 240
Rozmery radiátora
120x274x27mm (š x d x h)
Hmotnosť (bez ventilátorov)
580g
Materiál radiátora
hliník
Ložiská pumpy
keramické
MTBF pumpy
50 000h
Otáčky pumpy
neudávané, namerané asi 2600RPM
Dĺžka hadíc
300mm
Materiál hadíc
guma
Ventilátory
2x LPHF 12P
Rozmery ventilátorov
120x120x25mm (v x š x h)
Otáčky ventilátorov
500 – 2300RPM +/- 10%
Prietok vzduchu (m3/h)
38,2 – 176
Prietok vzduchu (CFM)
22,5 – 103,6
Statický tlak
0,2 – 4,5mmH2O
Hlučnosť
14 – 35dBA
Konektor ventilátorov
4pin PWM
Maximálne TDP
N/A
Kompatibilita
Intel
LGA 1150, 1155,1156, 2011, 775 a 1366
AMD
AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+
Cena (jún 2015)
od 82€ (zdroj: heureka.sk)

 

 

LEPA AquaChanger 240 – Dizajn, spracovanie

Najdominantnejším prvkom chladiča je samozrejme radiátor s rozmermi 274x120x27mm (d x š x h). Po osadení ventilátormi stúpne hrúbka na 52,4mm. Radiátor je pripravený pre dvojicu 120mm ventilátorov. Rebrovane radiátora využíva vlnovitý dizajn, škoda však, že sa výrobca uchýlil k hliníku a nie medi.
    
Cez radiátor bude tekutinu preháňať dvojica gumených hadíc. Hadice však nie sú len z gumy, ale majú viac vrstiev, ktoré majú zabrániť uniknutiu tekutiny z okruhu. Vonkajšia vrstva predstavuje hrubú gumenú vrstvu, pod ňou je vrstva vlákien s vylepšeniu štruktúrou, ďalej nasleduje vrstva s vysokou hustotou proti unikaniu tekutiny a najvnútornejšia je DuPont nylonová impregnovaná vrstva. Výrobca neudáva veľkosť závitov a ani informáciu o tom, či je možné okruh rozšíriť.
    
Srdcom chladiča je pumpa, ktorej otáčky síce výrobca neuvádza, no v mojom prípade pracovala asi na 2600RPM. Ide o pumpu s keramickými ložiskami, ktorej životnosť je odhadovaná na 50 000 hodín. Podobne ako u Enermax vodníka, aj tu používa vnútorná strana základne kanálik, vďaka čomu je zlepšený prietok vody a chladiaci účinok. Pumpa využíva nie príliš elegantný dizajn, ale skôr agresívny. Na vrchnej strane pumpy sa nachádza logo LEPA, ktoré pri zapnutí počítača svieti na červeno. Toto podsvietenie nie je možné nijakým spôsobom regulovať či vypnúť. Pumpa tiež neobsahuje žiadny otvor pre plnenie a ide tak o bezúdržbový uzavretý systém.
    
Na rozdiel od iných vodných setov je v tomto prípade medená základňa pomerne malá. Bez problémov však samozrejme pokryje všetky procesory. Medená základňa vystupuje trochu z pumpy a je opracovaná do matného lesku.
    
Nakoniec zostali už len ventiátory, ktoré sú 2. Ide o modely LPHF 12P, ktoré majú 9 lopatiek, z ktorých každá má na sebe dva plytké, no široké zárezy. Tento tvar by mal prispieť k vyššiemu tlaku vzduchu smerom k radiátoru a vyššiemu prietoku. Ide o klasické 12cm ventilátory s hrúbkou 25mm, ktoré sa dokážu točiť v rozmedzí od 500RPM až po 2300RPM. Regulovať ich otáčky je možné skrz 4-pinový PWM kábel. Typ ložísk či odhadovanú životnosť sa výrobca neunúva uviesť a zrejme sa tak nie je čím chváliť.
    

LEPA AquaChanger 240 – Montáž

Ak ste čítali recenziu na Liqmax chladič môžete túto kapitolu rovno preskočiť. Chladič využíva totiž úplne identický montážny systém. Ten spočíva v kovovom backplate, na ktorý v prípade socketu LGA 775 príde plastový štvorec. Potom treba zo spodnej strany backplate prestrčiť skrutky a celý backplate so skrutkami priložiť k spodnej strane dosky. Chválim, že skrutky sú v backplate zafixované napevno a nevypádavajú.
Na trčiace skrutky sa nasadia plastové valčeky. K bočným hranám pumpy je potrebné primontovať montážne rámy pre AMD či Intel platformu. Ak je tento úkon hotový, stačí pumpu s montážnymi rámami priložiť k procesoru. Na skrutky sa nasadia matice a pumpa sa napevno utiahne. Výrobca nedodáva žiadny skrutkovač.
    
Nakoniec zostáva namontovať k radiátoru dvojicu ventilátorov, k čomu poslúži 8 dlhých skrutiek. Takto pripravený chladič stačí upevniť do skrine pod vrchné veko. Montáž je naozaj jednoduchá a zaberie aj laikovi iba pár minút.

 

LEPA AquaChanger 240 – Metodika testovania, výsledky

Testovacia zostava

 

procesor
Intel Core 2 Extreme QX6700@3,2GHz@1.5v
grafická karta
ASUS 7300GT (pasívne chladená)
základná doska
Gigabyte GA-EP45-UD3R
SSD
OCZ Octane 128GB
RAM 4x1GB Kingston DDR2
zdroj
SilverStone ST40F-ES
skrinka
SilverStone TJ04-E
operačný systém
MS Windows 7 Enterprise 64b
použitý softvér
Prime95, RealTemp
systémové ventilátory
2x 120mm SilverStone 1200RPM, 1x 120mm Noctua NF-S12B FLX 1200RPM

 

testovacia zostava v SilverStone TJ04-E
procesor Core 2 Extreme QX6700 poskytla spoločnosť Intel
SSD Octane 128GB poskytla spoločnosť OCZ
Skrinku TJ04-E a zdroj ST40F-ES poskytla spoločnosť SilverStone
DDR2 pamäte HyperX poskytla spoločnosť Kingston
Storočné zásoby teplovodivej pasty NT-H1 poskytla spoločnosť RASCOM

Metodika merania

Ako „vykurovacie teleso“ slúži starý dobrý Intel Core 2 Quad QX6700 ExtremeEdition s TDP 130W. Navyše, je ešte pretaktovaný na 3,2GHz a má tiež podstatne zvýšené napätie až na 1,5V. V skutočnosti sú napätia o niečo nižšie kvôli nedokonalosti napájacieho obvodu základnej dosky. V tomto stave dokáže tento 65nm „zlepenec“ dvoch dvojjadier vyprodukovať slušnú dávku tepla a nezadá si ani s najvýkonnejšími čipmi súčasnosti.
Chladiče testujeme v ATX skrinke SilverStone TJ04-E s troma systémovými ventilátormi na 1200 otáčkach za minútu. Ako teplovodivá pasta je vždy použitá Noctua NT-H1, nanesená v rozumnom množstve (kvapka o priemere ~4mm) na stred procesora.
Pasívy testujeme s dodávanými ventilátormi, prípadne adaptérmi na optimalizáciu hlučnosti/výkonu (ak sú súčasťou balenia). V prípade, že výrobca ventilátory nepribaľuje, používame ventilátory Noctua NF-S12B FLX. Ak to konštrukcia pasívu umožňuje, testujeme aj rôzne konfigurácie ventilátorov.
Na zaťaženie procesora využívame 64bit verziu programu Prime95 (SmallFTTs). Procesor je zaťažený 15 minút, následne sú teploty odčítané pomocou utility RealTemp. Teploty štvorice jadier sú spriemerované a od výsledku je odčítaná aktuálna teplota okolia. Po ochladnutí zostavy a prevetraní skrinky proces opakujeme s ďalším nastavením.

Výsledky

Výsledky zoradené vzostupne podľa nameraných teplôt procesora v záťaži
Je treba priznať, že chladič podal slušný výkon. Avšak za akú cenu? Otáčky 2300RPM sú vysoké a radiátor vám bude chcieť v skrini vzlietnúť. Znížením otáčok logicky stúpne teplota, ale stále je výkon skvelý. Horšie je, že pri úplnom tichu vynikne bzučanie pumpy. Montážny systém je nielen jednoduchý, ale zabezpečí aj rovnomerný prítlak základne k procesoru.

 

LEPA AquaChanger 240 – Zhodnotenie, záver

Premiéru vodného chladenia zvládla LEPA dobre. Chladič bez problémov schladil náš žravý procesor, to je však u takýchto vodných chladičov samozrejmosťou. Miernym sklamaním bola pre mňa hlučnosť pumpy, ktorá vrčí trochu viac ako by bolo vhodné. Ventilátory taktiež nie sú najtichšie a úplne ticho nastane až kdesi na hranici 1100RPM. Šetrilo sa aj na materiáloch čo je vidieť na malej ploche základne alebo na hliníkovom radiátory.
LEPA AquaChanger 240 však poteší jednoduchým montážnym systémom a solídnym výkonom. Poslednou dobou sa rozšíril trend podsvietených púmp a výnimkou nie je ani tento chladič. Tento svetelný efekt sa však nedá nijako vypnúť a môže tak niekomu prekážať.
Čo sa týka ceny, tá je myslím tak akurát. 80€ za takto výkonný vodník takýchto rozmerov nie je prehnane veľa, no ak chcete kvalitnejšie spracovanie či dlhšiu záruku môžete siahnuť napríklad po SilverStone TD02-E.Ten je však o 20€ drahší a hlučný. LEPA zrejme šetrila na materiáloch a otázna je tak životnosť celého AIO vodného setu. Pre zákaznikov je k dispozícii tradičná 2-ročná záruka.

 

LEPA AquaChanger 240
Plusy
Mínusy
– slušný výkon na AIO vodník za danú cenu
– jednoduchá montáž
– podsvietená pumpa
– široká kompatibilita
– hlučná pumpa a ventilátory
– hliníkový radiátor
– podsvietenie sa nedá vypnúť

 

Testovaciu vzorku chladiča AquaChanger 240 zaslala spoločnosť LEPA.

Zdroj: Pc.sk ,,lepatek.com

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár