OCZ Vertex 450 256GB


OCZ Vertex 450 256GB – vynovený Vertex 4 atakuje výkon Vectora


OCZ predstavuje aktualizovanú verziu Vertex 4 vybavenú radičom Indilinx Barefoot 3 a 20nm NAND Flash. Podarí sa mu výkonom (takmer) na úrovni OCZ Vector avšak s kratšou zárukou a hlavne nižšou cenou presadiť voči konkurencii?

OCZ Vertex 450 256GB – Úvod

Uvedením štvrtej generácie vysoko výkonných SSD legendárnej rodiny Vertex s dlhou životnosťou podporenou 5 ročnou zárukou sa spoločnosti OCZ podarilo narobiť celkom výrazný rozruch. Jedným z dôvodov bolo použitie radiča Everest 2 spoločnosti Indilinx, ktorú akvizovala OCZ v marci 2011. Druhým dôvodom bolo uvoľnenie novej verzie firmware 1.4RC, ktorá výrazne zlepšila výkon celej série Vertex 4, no špeciálne u SSD nižšej kapacity, kde sa takmer zdvojnásobila rýchlosť sekvenčného zápisu.

Krátko po zverejnení prvých recenzií SSD OCZ Octane a Petrol s radičom Indilinx Everest a Vertex 4 sa ukázalo, že oba radiče sú v skutočnosti preznačené radiče Marvell s firmware od Indilinx, čo potvrdzuje aj OCZ v slajde zobrazujúcom evolúciu SSD rodiny Vertex. Aktualizovaná štvrtá generácia s označením 450 je vybavená spoločnosťou OCZ navrhnutým radičom Barefoot 3, ktorý mal svoju premiéru v SSD Vector.

V OCZ Vertex je však použitá aktualizovaná verzia nižšie taktovaného radiča s označením M10 disponujúca generátorom hodinových impulzov s optimalizovanou spotrebou, čo by malo zabezpečiť lepšiu dostupnosť a cenu pre zákazníka. Aktualizovaný radič navyše pridáva podporu 20nm NAND flash a AES-256 šifrovania a zároveň zabezpečuje vysoký sekvenčný aj náhodný výkon dlhodobo udržateľný naprieč všetkými typmi súborov.

V sumári vlastností SSD Vertex 450 OCZ kladie dôraz na trvalý výkon bez ohľadu na komprimovateľnosť dát, čo má zabezpečiť rýchlejšie prenášanie súborov, načítanie systému a celkovo svižnejšie dátové riešenie. OCZ tým jasne poukazuje na hendikep SSD vybavených radičom SandForce, ktorý z veľkých hráčov používa už iba Intel a Kingston. Ostatné vlastnosti aktualizovanej štvrtej série Vertex je možné považovať za štandard, ktorý rozširujú konkurenčné SSD pridaním SATA AHCI funkcie Device Sleep (DEVSLP) popr. podporou eDrive (Encrypted Hard Drive).

Keďže je v SSD Vertex 450 použitý radič Indilinx Barefoot 3 a nie Barefoot 2 (Marvell 88SS9187) ako v pôvodnom Vertex 4, porovnáva OCZ tento disk s SSD Vector. Medzi podstatné zmeny okrem už spomínaného vynoveného radiča patrí použitie lacnejších 20nm MLC NAND flash, pribalenie aktualizovanej verzie klonovacieho softvéru Acronis True Image HD 2013 s podporou Windows 8 a zníženie záruky z piatich na tri roky resp. 20GB host writes za deň po dobu 3 rokov.

Zníženie záruky nesúvisí s použitím nových 20nm MLC NAND flash – ich životnosť by mala byť rovnaká ako u predchádzajúcej generácie, ale s presunom rodiny Vertex z nadšeneckého segmentu medzi vysoko výkonné SSD, u ktorých je trojročná záruka štandard. Týmto krokom chce OCZ prispôsobiť svoju ponuku a v neposlednom rade aj cenu konkurenčným produktom.

Zdroj:http://pc.zoznam.sk

Komentáre:

Komentárov

Zanechať komentár